سنگ مصنوعی از جمله محصولاتی است که در سال‌های اخیر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه ساخت سنگ مصنوعی نیز به‌قدری راحت است که هر فرد می‌تواند با داشتن موارد و وسایل لازم را در کارگاه‌ها یا خانه خود نیز تولید کند. اما قبل‌از آنکه به سراغ نحوه ساخت سنگ مصنوعی برویم باید این نوع محصول را برای شما عزیزان توضیح دهیم که بدانید اصلا چی هست.

اگر بخواهیم به‌طور دقیق به تعریف سنگ مصنوعی بپردازیم باید بگوییم که این سنگ ترکیبی مجدد سنگ‌های طبیعی است که مخلوطی از مواد افزاینده نیز به آن ترکیب‌شده و درنهایت سنگ مصنوعی با وزن کمتری از سنگ طبیعی تولید می‌کند. این افزاینده ها شامل سیمان، شن و ماسه، رزین سنگ مصنوعی و مواد پلیمری است.

از نظر قیمت نیز سنگ‌های مصنوعی ارزان‌تر از سنگ‌های طبیعی هستند زیرا دشواری‌هایی که سنگ‌های طبیعی برای رسیدن به بازار مصرف دارند این نوع سنگ‌ها نداشته و راحت‌تر در مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه ساخت سنگ مصنوعی چگونه است؟ 

برای آنکه بتوانید به تولید و ساخت سنگ مصنوعی بپردازید ابتدا باید وسایل مورد نیاز آن را تهیه کنید. این وسایل عبارت‌اند از سیمان، شن و ماسه، و فوق روان‌کننده، رنگ، قالب سنگ مصنوعی، میز ویبره، میکسر، گرم‌خانه.

اولین مرحله برای ساخت سنگ مصنوعی توضیح روش اختلاط مواد اولیه است. به‌عبارت‌دیگر در نحوه ساخت سنگ مصنوعی این‌گونه آمده‌است که شن و ماسه را به‌صورت خشک نسبت ۳ به ۱ درون یک میکسر ریخته و به مدت ۲ دقیقه باید به‌خوبی مخلوط شود. سپس به این مخلوط آب را اضافه کرده تا ملات گلوله گلوله شده و درنهایت رزین سنگ مصنوعی را نیز به آن به مقدار یک درصد وزن سیمان اضافه شود و سپس بعد از آنکه ملات شل شد میکسر را به مدت ۵ تا ۴ دقیقه به کار انداخته تا ملات کاملاً مخلوط شده و از دیواره میکسر جدا شود و سفیده کف میکسر نیز به‌خوبی دیده شود.

در مرحله دوم نحوه ساخت سنگ مصنوعی ابتدا باید جملات را درون قالب‌های موردنظر با ضخامت‌های متفاوت یا یکسان ریخته و به مدت سه الی چهار ثانیه درون میز ویبره قرار دهید.

قالب‌های ویبره شده را درون گار گرم‌خانه ریخته و داخل قفسه‌ها بگذارید و به درون آن نایلون بکشید. به مدت ۲۴ ساعت باید مواد درحال خود قرار گیره و استراحت کند.

توجه داشته باشید که دمای گرم‌خانه باید بین ۲۵ ۳۰ درجه سانتی‌گراد باشد و درصورتی‌که این دما بیشتر از حد تجاوز کند سنگ تولید شده پوک و شکننده می‌شود. بعد از گذر بیس چار ساعت می‌توانید قالب‌ها را از درون گرم‌خانه خارج کرده و شروع به جدا کردن ملات کنید که در این مرحله سنگ مصنوعی آماده می‌شود.

درصورتی‌که هنگام مرحله آخر بر روی سنگ مصنوعی لکه‌های سفید یا اصطلاحاً کپک مشاهده کرده‌اید باید به‌دنبال علت آن بگرد. علت وجود لکه سفید آهک آزاد درون سیمان که پیشنهاد می‌شود ابتدا سیمان و شن و ماسه خود را از نظام خریداری کرده و سپس آن را بشویید و از آب شیرین برای من اصلی‌تان استفاده کنید درنهایت جواب مورد نظر خود را نگرفتید حتما از موادی مانند سیلیکا ژل میکرو سیلیس استفاده کرده تا ضخامت و همین‌طور مقاومت‌های فشاری خشمی و کششی سنگ مصنوعی شما افزایش پیدا کند.

نحوه ساخت سنگ مصنوعی

نکات مهم در نحوه ساخت سنگ مصنوعی

اولین نکته توجه به زمان ویبره در تولید سنگ مصنوعی است در واقع باید این زمان حداکثر تا ۳۰ تا ۴۰ ثانیه باشد و اگر از این زمان تجاوز کند آب و سیمان از ملات جدا شده و استحکام خود را به‌طور کامل از دست می‌دهد.

بعد از نصب نیز ممکن است بعد از چند سال از سطح موزاییک جدا شده و به شکل پوسته‌پوسته شود. در صورت زیاد شدن زمان ویبره پشت ملات آب انداخته و بعد از خشک شدن مانند پفک ریزش پیدا می‌کند و عدم چسبندگی به ملات زیرسازی نیز یکی از مشکلاتی است که زمان زیاد میز ویبره به وجود می‌آورد.

دومین نکته‌ای که در نحوه ساخت سنگ مصنوعی باید به آن توجه داشت میزان مصرف آب در تولید سنگ مصنوعی است. باید این میزان در حداقل ممکن باشد و اگر بیشتر شود بازهم اشکالاتی مانند پوک شدن سنگ به وجود می‌آید.

میزان مصرف فوق روان‌کننده در سنگ مصنوعی از دیگر نکاتی است که باید در ساخت آن به آن توجه کرد درصورتی‌که زیاد باشد و با سیمان واکنش نشان داده و ممکن است اشکالاتی را مانند پوک شدن یا شل شدن به وجود آورد.

توجه به رطوبت و نگهداری از جمله نکاتی است که باید در نحوه ساخت سنگ مصنوعی به آن توجه داشت. توجه کنید که شن و ماسه که درون سنگ مصنوعی استفاده می‌شود باید حتما ۲ بار شسته شده و بدون خاک باشد. دشمن ساخت سنگ مصنوعی خاک یا آب زیاد است در صورت آن که این ۲ مورد زیاد شود موجب کپک‌زدگی یا ایجاد لکه‌های سفید بر روی سنگ مصنوعی می‌شود.

رزین سنگ مصنوعی در نحوه‌ی ساخت آن سر از دیگر مواردی که باید در نحوه ساخت سنگ مصنوعی به آن توجه داشت رزین سنگ مصنوعی ساخت سنگ مصنوعی با رزین سنگ مصنوعی که بر پایه پلی کربوکسیلیک است و باعث می‌شود تا بتنی یا سیمانی که درون این سنگ استفاده می‌شود روانی موردنظر را داشته و پر مقاومت شود این محصول معمولاً در کارخانه‌های بتن به شکل پیش‌ساخته تولید شده و سبب می‌شود در حین ساخت سنگ مصنوعی بیشتر کاربردها و البته خاصیت‌های سیمان و شن و البته بتن ارتقا پیدا کند.

موارد کاربرد رزین سنگ مصنوعی اجرای رزین اپوکسی بر روی سنگ مصنوعی است این محصول باعث می‌شود تا روانی بتن درون سنگ مصنوعی کاملاً افزایش پیدا کرده و هوای اضافی بتن را تا حداکثر ۷۰ درصد کاهش دهد.

سخن پایانی

سرخ سنگ مصنوعی از جمله موارد و البته مصالح ساختمانی است که در سال‌های اخیر در بسیاری از پروژه‌های بزرگ و کوچک ساختمان سازه مورد استفاده قرار می‌گیرد نحوه ساخت سنگ مصنوعی به‌قدری راحت است که هر فرد با داشتن وسایل مورد نیاز می‌تواند آن را به‌راحتی تولید کنند این سنگ به دلیل داشتن مقاومت فشاری، خشم، مقاومت در برابر عوامل مختلف جوی، و داشتن استحکام بیشتر نسبت‌به سنگ مصنوعی کاربرد بیشتری درون نما و داخل ساختمان‌ها داشته و به‌همین‌علت اعم می‌توان طول عمر بیشتری نسبت‌به سنگ طبیعی داشته باشد.

اما باید توجه داشته باشید که این سنگ مانند دیگر مصالح ساختمانی دارای گرید ها و درجات مختلفی است برای آنکه بتوانید سنگ و بهتری را تهیه کنید حتما از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.

فروشگاه بتنو از جمله و فروشگاه‌های معتبری است که انواع سنگ‌های مصنوعی و مصالح ساختمانی و البته افزودنی‌های بتن را ارائه داده و دراین‌راستا به‌علت عرضه باکیفیت‌ترین محصولات اعتماد و رضایت بیشتر مشتریان خود را جلب کرده است.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.