بتن نمای بتن اکسپوز درجا ساخت یکی از انواع بتن‌های معماری‌ای است که به‌عنوان پرداخت نهایی ستون داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع هر به‌طوری‌که سطح آن در معرض دید باشد می‌تواند به‌عنوان بتن اکسپوز در نظر گرفت.

تاریخچه بتن اکسپوز درجا ساخت

اولین کاربردی که از بتن اکسپوز انجام شد مربوط به یکی از کلیساهای بزرگ در کشور فرانسه در سال ۱۹۲۲ م است که با استفاده از قطعات پیش‌ساخته صورت گرفت و بعد از آن در سال ۱۹۶۳ م بتن اکسپوز به شکل درجا در مرکز هنرهای بصری کار پرینتر دانشگاه هاروارد رونمایی شد. به دلیل رضایت‌بخش بودن پروژه و زیباسازی فضا گسترش استفاده از بتن اکسپوز درجا در سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۹۰ میلادی ایجاد شد. در واقع از این بتن به‌عنوان نمای اصلی ساختمان‌ها استفاده می‌شد که به دلیل روش‌های بتن ریسه پرتحرک کیفیت غالب آن بسیار بالا بود.

کاربرد بتن اکسپوز درجا چیست؟

کاربرد اصلی بتن اکسپوز در‌جا درواقع پرداخت نهایی سطوح داخلی و خارجی ساختمان‌ها را با بافت بتنی انجام می‌دهد. به‌همین دلیل از آن ها برای نمای بیرونی، سطح دیوار، کفش، پشت‌بام و سطوح وسایل داخلی ساختمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بتن اکسپوز درجا

اجرای بتن اکسپوز 

بتن اکسپوز در‌جا معمولاً به روش‌های درجا یا پیش‌ساخته اجرا می‌شود. عملکرد مورد انتظار از این بتن‌ها در ۲ روش به شکلی یکسان است. با توجه به طراحی و اجرای خاص که ممکن است داشته باشد می‌تواند تفاوت اصلی بین آن ۲ ایجاد شود. روش پیش‌ساخته از سرعت بالاتر از روش درجا است و امکان اجرای طرح‌های پیچیده‌تری را نیز به وجود می‌آورد.

تفاوت بتن اکسپوز درجا و پیش‌ساخته چیست؟

بتن اکسپوز پیش‌ساخته دارای ابعاد متنوع و روش‌های ساخت متفاوت است به دلیل استفاده در معماری ساختمان پرداخته این نوع از بتن‌ها با روش‌هایی مانند اسید کاری، واش بتن، سند بلاست، برس زنی و چکش‌کاری یا تزریق رنگ‌دانه انجام می‌شود.

این نوع بتن سفارش پنیرها در ابعاد دقیق و متناسب با سطوح موردنظر به‌صورت اجرای بالایی دارند و می‌توان بعد از به حداقل رسیدن مصالح استفاده شود. تولید بتن با کیفیت بالا و تنوع رنگ و پرداخت و استفاده در شکل و اندازه متفاوت می‌تواند سبب شود تا این نوع بتن پیش‌ساخته کاربرد و استفاده بیشتر از روش درجای آن داشته باشد.

اما بتن اکسپوز درجا با استفاده از قالب‌های مخصوص به‌طور درجا بر روی سطح موردنظر انجام می‌شود. در واقع برای اجرای درجای بتن اکسپوز نیاز به‌دقت و نظارت بسیار زیادی است و پارامترهای زیادی بر روی کیفیتی این نوع بتن تاثیر به‌سزایی می‌گذارد. قالب و سیستم مورد استفاده برای اتصال قالب‌ها و طرح اختلاط بتن مانند نوع سیمان و سنگدانه‌ها و همین‌طور نوع میزان رنگدانه‌ها و نوع رهاسازی غالب و همین‌طور روش آماده‌سازی سد مانند سمباده شستشو و پولیش و عملیات پرداخت نهایی می‌تواند در و بتن‌ اکسپوز درجا تأثیر بسیار زیادی بگذرد.

اختلاط بتن اکسپوز درجا باید چگونه باشد؟

برای آنکه تراکم بتن درجا بسیار مهم است مخلوط باید کارآیی مناسبی داشته باشد وظیفه ارائه الزامات طراحی معمولاً برای این نوع زن‌ها برعهده مهندس معمار است درواقع تعیین مقاومت طرح سازه‌ای و نوع روش پرداخت برعهده مهندس عمران قرار می‌گیرد.

و یکنواختی رنگ و بافت و جدا شدن مثل لک‌های سطحی که به طرح اختلاط بتن اکسپوز درجا بستگی دارد باید توسط این ۲ مهندس مورد بررسی قرار بگیرد گاهی ممکن است برای دستیابی به ویژگی‌های ظاهری سنگدانه‌ها با توزیع دانه‌بندی و مشخصات مخصوص انجام گیرد.

بیشتر بخوانید: بتن پلیمری چیست و چه مشخصه‌ای دارد؟

کاربرد

بتن اکسپوز درجا برای نما کاربرد بسیار زیادی دارد. یعنی یکی از پرکاربردترین انواع آن برای نصب پنل های پیش‌ساخته بتنی به‌عنوان نمای بیرونی ساختمان استفاده کرد.

از دیگر کاربردهای بتن اکسپوز برروی بام است که برای اجرای بام‌های شیروانی با استفاده از مواد بتنی به شکل پیش‌ساخته و یا درجا صورت می‌گیرد. دیگر کاربرد آن و استفاده در کف و به شکل تایر های بتنی با طرح‌های متناظر برای کف‌سازی داخلی ساختمان‌ها می‌باشد. استفاده بر روی دیوارها برای ایجاد فضای داخلی اتاق‌ها به‌صورت کلاسیک مود یا تزیینی می‌توان از بتن اکسپوز درجا نیز استفاده کرد.

از این بتن می‌توان برای تطبیق آلمان‌های دیگر فضای داخلی با یکدیگر استفاده کرد. معمولاً به‌عنوان سنگ‌های گرانیتی سنگ اپن آشپزخانه، سطح میزهای داخلی، هوام حمام و روشویی ها، می‌توان از بتن اکسپوز در جا جای گزین کرد استفاده از پنل ها و تایلند های بتنی برای سقف و اندازه کف و دیوار از بتن اکسپوز درجا می‌توان استفاده کرد اما زیاد رواج ندارد.

زیرا به‌علت وزن بالای آلمان‌های بتنی اجرای آن به‌صورت صف کمی دشوارتر است و در صورت عدم رعایت ملاحظات ایمنی اجرای بتن‌های اکسپوز درجای سقف با تایرها و پنل ها باعث می‌شود تا خطرات جانی و مالی زیادی ایجاد شود.

سخن پایانی

بتن اکسپوز درجا یکی از انواع مواد معماری است که به شکل مستقیم و درجا در محل مورد نیاز و پروژه ساختمانی استقاده می‌شود. این بتن از سیمان ساخته شده و مقاومت بسیار خوبی دربرابر أنواع شرایط مختلف آب و هوایی ، فشاری، خشمی، حرارتی دارد. این نوع از بتن طول عمر بیشتری داشته و برابر أنواع شرایط آب و هوایی به خوبی عمل می کنند. بتن اکسپوز‌ درجا‌ در محیط ها بیرونی و درونی ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی بسیار استفاده شده و گرایی خوبی نیز از خود نشان می دهد. این نوع بتن مانند دیگر أنواع مصالح ساختمانی دارای المنت و کرید های مختلفی است و برای آنکه بهترین عملکرد مورد نیار را ارائه دهد باید با کیفیت ترین آنها را تهیه کرد. برای خرید این نوع بتن باید به مراکز معتبر مراجعه کرد. درواقع شرکت بتنو از جمله مراکز معتبر ارائه أنواع مصالح ساختمانی است که با عرضه محصولات با کیفیت توانسته رضایت مشتریان خود را جلب کند.

 

سفارش بتن آماده از یتونو 

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان بتونو تماس حاصل نمایید

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.