بتن یو اچ‌ پی سی نوعی از بتن است که عملکرد فوق‌العاده‌ای به‌علاوه دوام و استحکام بالایی نسبت‌به بتن‌های معمولی و سنتی دارد. این بتن در سال ۱۹۸۰ ساخته شد و تا سال ۲۰۰۰ به‌صورت تجاری در ایالت متحده آمریکا در دسترس قرار گرفت. بعد از آن متخصصان بیشتری برای تولید و افزایش قدرت بتن یو اچ پی‌ سی  آزمایش‌های مختلفی انجام دادند و سپس از این بتن در پنیرهای ساختمانی استفاده و نتیجه کاملاً مورد انتظار دریافت کردند. اگر بخواهیم به‌طور دقیق‌تر بتن فرا توانمند یو اچ پی‌ سی را معرفی کنیم باید بگوییم که نوعی کامپوزیت مختلط با ماتریس سیمانی است که با کمک فناوری‌های نوین بتنی و افزودن مواد معدنی آلی مقاومت فشاری و البته کشسانی بسیار زیادی دارد.

ویژگی‌های بارز بتن توانمند یو اچ پی‌ سی 

این نوع بتن طول عمر بسیار بالایی داشته و می‌تواند تا صد سال به‌طور استثنایی دوام بیاورد. قدرت و استحکام بتن یو اچ پی‌ سی به‌قدری زیاد است که مقاومت فشاری آن کارایی بالایی را برای بسیاری از صنایع ایجاد کرده‌است. مقاومت فشاری بتن یو اچ پی‌ سی حدوداً ده برابر بیشتر از بتن معمولی سنتی است و مقاومت کششی آن حدوداً ده مگا پاسکال می‌باشد. از دیگر ویژگی‌های بارز این نوع بتن مقاومت در برابر ذوب و انجماد یا همان یخ‌زدگی است. این بتن می‌تواند در مقابل آب‌وهوایی مرطوب و بسیار سرد مقاومت خوبی را از خود نشان داده و در تمام فصول و هر نوع آب‌وهوایی مورد استفاده قرار بگیرد. مقاومت سایشی آن از دیگر ویژگی‌های بارز آن می‌باشد که حدوداً دو برابر از بتن معمولی مقاومت سایشی را برخوردار است و نفوذپذیری کلرید نشان داده که میزان کمتر از ده‌درصد از بتن معمولی را شامل می شود.

تفاوت بتن یو اچ پی‌ سی با بتن معمولی در چیست

بتن فرا توانمند به دلیل تفاوت فاحشی که در مشخصات مکانیکی و دوام بسیار عالی که نسبت‌به بتن‌های معمولی دارد معمولاً بسیار معروف است. طبق تحقیقاتی که در سال هزار و نهصد و نود و پنج به‌صورت تخصصی شکل گرفت این بتن رده مقاومتی بیش‌از ۱۲۰ مگا پیکسل را داشت که توانست معیار نسبتاً مناسبی از تفاوت خود را نسبت‌به بتن‌های معمولی نشان دهد. آزمایش‌های مختلفی درباره دانه‌بندی و عملکرد آن با شرایط مختلف آب‌وهوایی، افزودن معدنی و شیمیایی مختلف صورت گرفت و نتیجه آن ساخت متراکم و مقاومت مکانیکی بسیار بالای این‌گونه بتن نسبت به دیگر بتن‌های معمولی بود.

بزرگ‌ترین تفاوت بتن توانمند با بتن‌های معمولی در ساختار ریزدانه و بسیار متراکم آنست که باعث شده مقاومت فشاری بسیار بالایی ایجاد مقاومت فشاری حداقل چهار برابر بیشتر از بتن‌های معمولی است چرخه ذوب این نوع بتن سیصد درجه تقاوت با بتن‌های معمولی داشته و انقباض و خزش بسیار کمتری دارد و نفوذپذیری بسیار کم و عمق ناچیز کرد و ناسیونال پیش است. شصت سال از دیگر تفاوت‌های فاحش این نوع بتن با بتن های معمولی است. 

مزایای استفاده از UHPS

این نوع بتن ها به دلیل آنکه مقاومت زودهنگامی به بتن داده اند کارایی بسیار بالایی داشته و زمان نگهداری و سایش بتن را کاهش می‌دهند. تکنیک ساخت‌وساز آن بسیار راحت است و می‌توان از آن به دلیل آنکه مقاومت بسیار خوبی در برابر یخ‌زدگی و آب‌وهوای مرطوب و سرد دارد در تمام فصول و در هر نوع آب‌وهوایی از آن استفاده کرد. اندازه اعضای سازه مانند تیرها و ستون‌ها با استفاده از این نوع بتن کاهش پیدا کرده و مقاومت لرزه‌ای نیز نسبت‌به بتن‌های معمولی افزایش دارد. طول عمر این بتن حدوداً صد سال تخمین زده شده‌است که می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی نسبت‌به بتن‌های سنتی باشد. این بتن به دلیل استحکام و مقاومت فشاری بالایی که دارد در برابر خوردگی و واکنش‌های شیمیایی کاملاً منحصربه‌فرد عمل کرده و ازآنجایی‌که مصالح کمتری برای ساخت خود نیاز دارد علاوه‌بر صرفه‌جویی در زمان پروژه هزینه‌های آن را نیز به‌شدت کاهش می‌دهد.

بتن یو اچ پی‌ سی

مواد تشکیل‌دهنده بتن فوق توانمند

موارد استفاده‌شده در اختلاط سه جزئی این نوع بتن شامل پودرها، فوق پلاستیک کننده‌ها و فیبر ارگانیک است. این بتن از مواد شامل سیمان پرتلند، سیلیکات فوم، فروغ گوار تست، ماسه سیلیسی ریزدانه، فوق کاهش‌دهنده آب، آب، فولاد و یا فیلم‌های ارگانیک ساخته شده‌است که قدرت و استحکام این نوع بتن را نسبت‌به بتن معمولی افزایش می‌دهد.

روش بتن‌ریزی با استفاده از بوتان اف یو اچ تی سی سر برای بتن‌ریزی با این نوع بتن از روش بتن‌های معمولی خود را که استفاده می شود. نا گفته نماند که اثر فرآیند بتن‌ریزی بر جهت‌گیری الیاف تاثیر زیادی بر عملکرد مکانیکی آن در ریختن بتن فوق توانمند دارد.این مرحله باید به شکلی باشد که از تشکیل درزهای سرد جلوگیری شده و این امکان به بتن بدهد که در یک مرحله یا از یک محل به‌صورت پیوسته ریخته‌ شود. 

کاربردهای UHPS

در بازار بتن عملکرد بتن فوق توانمند به‌قدری بالا است که معمولاً در هر کدام از صنعت ساختمان از آن استفاده می‌شود. علت استفاده و کاربردهای بی‌شمار این نوع بتن استحکام بالا و محافظت در برابر شرایط آب‌وهوایی شدید است که تا حدودی نیز باعث شده تا کاربردهای مسکونی آن در صنعت ساختمان افزایش پیدا کند. حوزه‌های مختلف کاربرد این بتن شامل تیرهای پیش تنیده، دل‌های وافل پیش‌ساخته برای عرشه پل، شمع‌های بتنی پیش‌ساخته، مقاوم‌سازی لرزه‌ای پنل، روکش‌های نازک عرشه پل، برنامه‌های امنیتی کاهش انفجار است.

بتن یو اچ پی‌ سی

سخن پایانی

همانطور که در پاراگراف های قبلی بیان شد بتن یو اچ پی سی یکی از بتن های قدی و با دوام است که در سال های اخیر در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بتن طول عمری بالایی ۱۰۰ سال داشته و قدرت کشسانی، مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر یخزدگی، مقاومت در برابر خوردگی های شیمایی از مهم ترین ویژگی های آن محسوب می‌شود.

این بتن فوق توانند به علت آنکه فرایند ساخت و بتن ریزی کاملا ساده و در عین حال پرتراکمی دارد باعث می‌شود تا سرعت پروژه افزایش پیدا کرده و هزینه های زیادی کاهش پیدا کند. ناگفته نماند به علت استفاده زیاد و کاربرد فراوانی که این بتن دارد باعث شده تا در انواع برند های مختلف دست به توزیع و ساخت آن بزنند. شرکت بتنو یکی از معتبر ترین مراکز ارائه دهنده انواع مصالح ساختمانی و بتن های مستحکم است که توانسته با عرضه محصولات با کیفیت رضایت بیشتر مشتریان خود را بدست آورد.

برای سفارش بتن آماده آنلاین به لینک زیر مراجعه کنید.
سفارش بتن آماده

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.