قبل از اشاره به مقدار مصرف الیاف پ پ در بتن باید این نوع الیاف را بررسی و به شما معرفی کنیم. الیاف پروپیلن یک نوع الیاف و افزودنی جهت تقویت و مسلح کردن بتن و مخلوقات سیمانی و گچی هستند که مصرف این نوع الیاف باعث می‌شود تا مقاومت خشمی، کشش، برشی و سایشی در بتن افزایش پیدا کند.

الیاف پ پ یا الیاف پلی پروپلین هنگام مخلوط شدن در بتن باعث ته‌نشین نشدن و عدم افزایش وزن بتن شده و محیط قلیایی بتن و نیز کاملاً خنثی می‌کند. این نوع الیاف با دو روش با برش‌های ۱۲ تا ۱۸ میلی‌متر جهت مصارف بتن و با برش‌های ۶ میلی‌متر جهت ملات‌های گچی تولید می‌شود.

مزایای در نظر گرفتن مقدار مصرف الیاف پ پ در بتن

استفاده از الیاف پلی پروپیلن یا الیاف پ پ سبب می‌شود تا بتن از ترک خردگی و ترک‌های موئی در امان بوده و افزایش مقاومت در برابر ضربه را داشته باشد. این بتن‌ها مقاومت در برابر حریق و سایش و البته تولید بیش تر قطعات بتنی پیش‌ساخته را دربر گرفته و می‌توان از آن‌ها در استفاده در بلوک‌های سیمانی، لوله‌های سیمانی و ایرانیت نیز کمک گرفت. بتن هایی که از الیاف پ پ استفاده کرده‌اند معمولاً ملات‌های بسیار نازک سیمانی هستند و می‌توان از آن‌ها در کف پیاده‌روها و خیابان‌ها و کف سوله‌های صنعتی و مخازن نیز استفاده کرد.

نحوه مصرف الیاف پ پ در بتن

الیاف پلی پروپیلن یا الیاف پ پ قابلیت آن را دارند در هر زمان به بتن اضافه شود. معمولاً این الیاف در ابتدا با سنگدانه‌ها مخلوط شده و سپس آب به آن اضافه می‌شود. داشته باشید که می‌توان این نوع الیاف را با آب طرح اختلاط مخلوط کرده و سپس آب را به ملات خشک مخلوط کنید. دراین‌صورت باید ابتدا برای رسیدن به مخلوط یکنواخت و همگن ۳ تا ۴ دقیقه مخلوط پلی پروپیلن و بتن و آب را هم زنید.

در صورت استفاده در بتن آماده باید از الیاف پلی پروپیلن بتدریج در داخل میکسر ریخته و با دوره تند هم زدن را ادامه دهید و این الیاف باید به قدری هم زده شوند تا کاملاً در بتن پخش‌شده و به‌صورت یکنواخت بتن را در بر بگیرد. توجه داشته باشید که این نوع الیاف کاملاً اعصاب گریزان هستند و درصد جذب آب به آن‌ها به‌صورت صفر است و نباید هرگز با افزودن آب اضافی برای افزایش روانی بتن استفاده کنید زیرا دراین‌صورت یا فصل بتن جدا می‌شود.

میزان مصرف این الیاف

مقدار متوسط مصرف الیاف پ پ باید با توجه به عملکرد مورد نظر از بین ۰ ۰٫۶ تا ۳ کیلوگرم در هر متر مکعب بتن باشد. این مقدار مصرف حدوداً ۱ کیلوگرم در هر مترمکعب به‌صورت استاندارد در نظر گرفته‌شده که معمولاً در قطعات پیش‌ساخته با استفاده از سیم و دوغاب تزریقی این مقدار مصرف الیاف پلی پروپلین را زیر نظر می‌گیرند تا به هدف موردنظر یعنی مقاومت خشمی برسد.

توجه داشته باشید که این میزان از مصرف الیاف پروپلین در بتن به نوع الیافی و نوع کاربرد بتن و سطح ، میزان بار وارده به سطح نهایی و زمان کاربری سطح کف‌سازی، عیار بتن آماده مصرفی، نوع زیرسازی سطح آماده بتن از نظر مش بندی و آرماتوربندی، ضخامت بتن‌ریزی جهت کف‌سازی، میزان بار دینامیکی و، کیفیت سطح موجود، مشخصات هندسی الیاف مصرفی بستگی دارد.

مقدار مصرف الیاف پ پ در بتن

نکات حائز اهمیت در مقدار مصرف الیاف پ پ در بتن

توجه داشته باشید که نوع الیاف مصرف روی در میزان مصرف داخل بتن بسیار حائز اهمیت است. زمانی‌که از الیاف پلی پروپلین یا همان الیاف پ پ در بتن استفاده می‌کنید باید مشخصات فیزیکی و رفتاری بتن را تحت نظر بگیرید. زیرا افزایش مقاومت فشاری، خشمی و ارتشاء در هرکدام از الیاف‌های موجود در بازار کاملاً منحصربه‌فرد است.

بهترین روش در ساخت یک بتن ایده‌آل استفاده از چند نوع الیاف برای هم‌پوشانی و کنترل و افزایش مقاومت فشاری و کششی و کاهش ترک‌های در بتن است. معمولاً الیاف پ پ و الیاف شیشه در کنار یکدیگر بهترین بود چون را ارائه می‌دهد.

توجه داشته باشید که نوع کاربری کف‌سازی و سطح بتن یکی از عوامل مهم در وارد کردن فشار مکانیکی و دینامیکی به سطح است که میزان مصرف و نوع الیاف در بتن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معمولاً بتنی که جهت کف‌سازی برای انبار غذایی استفاده می‌شود مقاومت کمتری نسبت‌به بتن هایی که در انبارهای مواد سنگین یا موارد ساختمانی هستند دارد. به‌همین دلیل بهتر است ابتدا نوع کاربری محل خود را در نظر گرفته و سپس از الیاف موردنظر در بتن استفاده کنیم.

کیفیت سطح موجود در انتخاب نوع الیاف و میزان مصرف الیاف پ پ حائز اهمیت است. جهت بتن‌ریزی کف‌سازی بر روی سطح خاکی معمولاً هیچ‌گونه زیرسازی از بتن و کاربران آرماتوربندی انجام نمی‌شود. به‌همین دلیل نمی‌توان از الیاف پلی پروپیلن در این نوع است کف‌سازی استفاده کرد. به‌همین دلیل از الیاف پ پ در مواردی که سطح خاکی نداشته و معمولاً مسکونی هستن استفاده شده‌است یا ابتدا زیرسازی آن سطح را انجام میدهند. 

ضخامت بتن‌ریز در میزان مصرف الیاف پ پ در بتن و هم مترمکعب بسیار حائز اهمیت بوده و کاملاً متفاوت است. به‌عبارتی بتن‌ریز ماست ضخامت ۷ سانتی‌متر با میزان مصرف الیاف پ پ کاملاً متفاوت با بتن‌ریزی با ضخامت ۱۵ سانتی‌متر است. معمولاً بهترین سطح برای بتن‌ریزی ۱۲ تا ۱۰ سانتی‌متر ضخامت لازم دارد و اگر ضخامت بتن حائز اهمیت باشد معمولاً از بتن‌های استفاده کرده که الیاف سنگین‌تر و بیشتری در هر مترمکعب دارند.

سخن پایانی

میزان مصرف الیاف پ پ در بتن به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله به آن اشاره کردیم. الیاف پلی پروپلین یا همان الیاف پ پ یکی از افزودنی‌ها در بتن هستند که مقاومت کشسانی، استحکام، خشم، و مقاومت حرارتی بتن را افزایش داده و در نتیجه در بسیاری از پروژه‌ها از آن استفاده می‌شود.

ضخامت بتنی که از این نوع افزودنی به وجود می‌آید کاملاً نازک بوده و بین ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر است. برای خرید این متون باید از کیفیت افزودنی که در آن استفاده‌شده مطمئن شوید به‌همین دلیل باید از مراکز معتبر خریداری کنید تا بتوانید آن نتیجه موردنظر بدست آوردید. شرکت بتنو یکی از معتبرترین مراکز ارائه انواع بتن‌ها با افزودنی‌های مختلف است که با عرصه محصولات باکیفیت توانسته دراین‌راستا رضایت مشتریان خود را جلب کند.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.