استفاده از انواع الیاف در ساخت بتن بسیار عاقلانه است زیرا با این کار می‌تواند از ترک و خرد شدن بتن جلوگیری کند. به‌عبارت‌دیگر الیاف در بتن باعث افزایش استحکام شده و درنتیجه یک سازه قوی و بتن باکیفیتی را ارائه می‌دهد. بتن به دلیل ساختاری که به‌طور طبیعی دارد کشش ضعیفی داشته و زمانی‌که این ماده با الیاف خاصی ادغام شود و علاوه‌بر استحکام بالا دیگر ویژگی‌هایی مانند مقاومت کششی مقاومت خشمی و غیره را به دست آورده و طول عمر بیشتری از یک بتن معمولی خواهد داشت.

انواع الیافی که در بتن استفاده می‌شوند چه نام دارد؟

در ادامه مقاله قصد داریم تا شما را با الیافی که معمولاً در بتن‌ها اضافه‌شده تا بتواند شکل منسجم‌تر و پیدا با نخ آشنا خواهیم شد.

الیاف پلی پروپلین

یکی از پرمصرف‌ترین الیافی که در صنعت بتن‌سازی استفاده می‌شود الیاف پروپلین یا همان الیاف پ پ است که با توجه به شرایط خاص نیاز به‌دقت و البته مراقبت خاصی برای بتن‌سازی دارد.

پروپلین از انواع الیاف بتن بوده که باعث مجموعه‌ای از کاربردهای مختلف در بتن معمولی می‌شود و این الیاف مقاومت خشمی، کششی بتن را بسیار افزایش داده و سبب می‌شود تا در هنگام مواجهه با سیمان یا گچ از ته‌نشین شدن و سنگین شدن بتن جلوگیری شود. بتن هایی که دارای الیاف پروپلین هستند شکل‌پذیری بسیار بالایی داشته و در مقابل سایش و ضربه مقاومت خوبی را نشان می‌دهد. معمولاً در ساخت قطعه‌های پیش‌ساخته بتنی الیاف پروپلین کاربرد بیشتری نسبت‌به دیگر الیاف داشته و برای ساخت قطعات نازک سیمانی و پوشش سیمانی بسیار کاربردی و مفید هستند. این الیاف از ترک خوردن بتن کاملاً جلوگیری کرده و حدوداً وزن بتن را سه‌برابر کاهش می‌دهد.

مقدار مشخصی برای ساخت بتن با الیاف پروپلین وجود دارد که حدوداً ۰ ۰٫۵ ط ۳ کیلوگرم در هر متر مرکب از بتن استفاده می‌شود. ۱ کیلوگرم در مترمکعب مقدار مناسبی است که برای اختلاط بتن بوده و الیاف با استفاده از این اختلاط قابلیت افزودن در تمامی مراحل ساخت بتن را دارد.

درصورتی‌که یکبتن یکنواخت می‌خواهید باید از شرایط و مراحل ساخت بتن اطمینان حاصل پیدا کنید زیرا این الیاف آب گریز بوده و جذب آب توسط این الیاف به‌صورت صفر می‌رسد. این الیاف به حد سبک بودند که تنها اگر به بتن اضافه شوند هیچ وزنی به بتن اضافه نخواهند کرد.

انواع الیاف بتن 

پلی استرها

از دیگر انبیا انواع الیاف بتن الیاف پلی استر هستند که بسیار سبک بوده و به شکل مایع و بوی بسیار تندی دارد که اگر می‌خواهید این الیاف درون بتن استفاده کنید حتما باید از ماسک و وسایل مراقبتی استفاده کرد که ترکیب سمی ایجاد نکند. این نوع الیاف با مواد رزین و هاردنر و دیگر حجیم کننده‌ها ترکیب‌شده و سپس به مصرف می‌رسد.

از این دریافت برای بهبود شکل‌پذیری و کشش بتن استفاده‌شده و افزایش طول نهایی این مواد بین ۱۱ تا ۱۳ درصد است. زمانی‌که این بتن از الیاف پلی استر استفاده کند مقاومت کششی آن بسیار بالا و در حد۸۵۰ مگا پیکسل می‌رسد.چگالی این بتن حدوداً ۱٫۴ گرم بر سانتی‌مترمکعب بوده و برای اضافه کردن آن نسبت‌به حجم بتن ترکیب می‌شود و وزن بتن هیچ محدودیتی در اجرای اضافه کردن الیاف پلی استر در بتن ندارد.

الیاف پلی استر در بتن اسلامپ را کمی کاهش داده و شیره بتن را حفظ می‌کند و زیر ۱ درصد حجم بتن را نیز اضافه خواهد کرد. این الیاف نقش بسیار کمی در افزایش مقاومت فشاری و کششی و البته خشمی بتن ایجاد کرده و به‌همین دلیل برای افزایش مصرف پلی استر سعی می‌شود تا بیشتر جنبه‌ی مکانیکی بتن را در نظر داشته باشند. توجه داشته باشید که افزایش بی‌رویه هر افزودنی در بتن تبعات زیادی همراه دارد و توصیه می‌شوند تنها از ۱ الیاف در ساخت بتن استفاده نشود.

شیشه ها 

از دیگر انواع الیاف در بتن الیاف شیشه است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی ساخت و خرد کردن قطعات این نوع الیاف خیلی به‌صرفه تر و اقتصادی‌تر هستند.

الیاف شیشه مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر کشش و فشار به بتن می‌بخشد. این مواد چسبندگی سطحی بتن را کامل بالا برده و مقاومت حرارتی خوبی با توجه به عوامل توسعه‌دهنده به بتن ایجاد می‌کند. از دیگر مشکلات استفاده است دیگر الیاف ها موارد زیر و تخریب پذیری آنست که الیاف شیشه کاملاً با محیط‌زیست سازگار است. قیمت پایین الیاف شیشه نسبت‌به دیگر الیاف در بتن باعث شده تا این ماده کاملاً مقرون و به‌صرفه باشد.

مقاومت نهایی بتن با استفاده از الیاف شیشه باعث می‌شود تا این الیاف از دیگر نمونه‌های الیاف موجود در بازار استحکام بتن را افزایش دهند. طبق آزمایشات مختلف مشخص‌شده که الیاف شیشه به طول ۱۲ تا ۱۵ میلی‌متر و ۳ درصد وزن مقاومتی فشاری را بتن ایجاد می کند.

استفاده از الیاف شیشه در بتن باعث افزایش مقاومت در برابر شیار شدگی، یخ‌زدگی، و خرد شدگی بتن شده و ترکیب الیاف شیشه با الیاف پلی پروپلین ۱ ایده کاملاً بهینه‌ساز برای ۱ افزودنی مناسب در بتن است.

آرامیدها

از دیگر انواع الیاف بتن که استفاده بسیار زیادی دارند الیاف آرامید است که در بازار با نام الیاف آرام ماتیک پلی آرامید نیز شناخته می‌شود. برای اولین‌بار در سال ۱۹۶۰ از این الیاف به‌طور موفقیت‌آمیز در بتن استفاده شد. مقاومت حرارتی بسیار خوبی که این الیاف بتن می‌بخشد یکی از دلایل اصلی استفاده از آن می‌باشد. بتن با استفاده از این الیاف مقاومت خوبی در برابر حریق ایجاد کرده و می‌توان آن را به‌عنوان یک عایق حرارتی استفاده کرد.

فلزها 

از دیگر انواع الیافی که در بتن استفاده می‌شود و الیاف فولادی است که این الیاف معمولاً از پراستفاده ترین انواع الیاف بتن نامیده شده که با توجه به ضوابط استاندارد باید در بتن اضافه شود. طول قطر الیاف و فلزی که در این بتن استفاده می‌شود معمولاً بین ۰ ۰٫۴ تا ۱ ۳ به طول ۲۰ پنج‌تا ۶۳ میلی‌متر هستند.

این نوع الیاف در بتن به‌منظور مقاومت کششی و جلوگیری از ترک‌خوردگی ناشی از بارها و دیگر عوامل محیطی در بتن اضافه‌شده و طبق مقررات ملی ساختمان به این الیاف آجدار نیز می‌گویند.

الیاف فلز در بتن مقاومت کششی و استحکام بسیار بالایی دارند و می‌تواند در طول عمر بتن نیز نقش بسیار مؤثری را ایفا کند.

انواع الیاف بتن 

کربن ها

از دیگر انواع الیاف بتن الیاف کربن است که در زمینه این نانو و تسریع پیشرفت تکنولوژی در بتن استفاده می‌شود. کربن نانو لوله کربنی محکمی است که به بتن اضافه‌شده و ضریب الاستیک بتن را به‌علاوه الیاف شیشه و کولار افزایش می‌دهد. قطر این الیاف خیلی کم به زیر ۱۰ میکرون می‌رسد و باعث می‌شود تا حجم چگالی بتن ۲ گرم بر متر مکعب برسد.

وزن کم این نوع الیاف و مقاومت بسیار بالایی که دارد باعث شده تا حدوداً ۱۰ برابر مقاومت کششی بتن افزایش یافته و مقاومت خستگی و خوردگی نیز در بتن به‌طور کاملاً ملاحظه‌ای بالا رود. 

سخن پایانی

در این مقاله با انواع الیاف پرکاربرد در بتن آشنا شده‌ایم و پی بردیم که هر کدام از این الیاف در مقاومت و استحکام بتن نقش بسیار بالایی را دارد. برای آنکه بتوانیم بتن ایده‌آلی داشته‌باشیم باید از این الیاف به‌صورت کاملاً یکسانی در بتن استفاده کنیم. شرکت بتنو از مهم‌ترین و معتبر ترین مراکز ارائه انواع الیاف بتن است که توانسته دراین‌راستا با ارائه بهترین کیفیت‌ها رضایت مشتریان خود را جلب کند.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.