عملیات ترمیم سقف بتنی کرمو به دلایل مختلفی مانند آسیب دیدن بتن مثل ترک یا کرمو شدن یا شن زدگی به روش‌های مختلف انجام می‌شود. ترمیم بتن یا ترمیم سقف کرمو به‌معنای اصلاح بخش آسیب‌دیده از سازه و جایگزین اجرای تخریب‌شده است. در واقع ترمیم بتن کرمو موجب می‌شود تا طول عمر سازه افزایش پیدا کرده و عملکرد به به تری از خود ارائه دهد.

بتن به‌عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی معمولاً در بیشتر ساختمان‌ها و پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. اما با توجه به شرایط محیطی مختلف یا نوع بتن‌ریزی ممکن است دچار آسیب شود. درصورتی‌که شرایط محیطی در مرحله طراحی و اجرا و عدم استفاده از مصالح با کیفیت برای بتن‌ریزی انجام نشود بتن در طول اجرا نیازمند به ترمیم و تعمیر خواهد شد . به‌همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا نحوه ترمیم سقف بتنی کرمو را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

نحوه ترمیم سقف بتنی کرمو

گاهی ممکن است بتن استفاده‌شده بر روی سقف و دیوارها یا ستون‌ها ظاهری خشن، متخلخل و پوسته‌پوسته داشته باشد که به‌اصطلاح به آن بتن کرمو می‌گویند. دراین‌صورت نیاز به تعمیر و ترمیم بتن است. که در این مرحله باید دقت زیادی انجام شود زیرا در صورت خوب ترمیم نکرده‌اند ساختمان موردنظر مقاومت خود را از دست داده و به‌مرور زمان سست می‌شود.

برای ترمیم سقف بتنی کرمو ابتدا باید محل بتن کرمو را تخریب کرده و سپس با ملات ریزی مجدد آن را ترمیم کنیم.

معمولاً ترمیم بتن و ملات‌های ترمیمی با روش‌های مناسب اقدام می‌شود که پس‌از آن میزان مقاومت فشاری بتن را افزایش داده و سبب می‌شود تا مقاوم‌سازی ساختمان با عملکرد بهتر انجام شود.

سقف بتنی کرمو

مراحل ترمیم کرمو

فرایند ترمیم و تعمیر بتن کرمو یا شن نما شدن آن و به روش زیر انجام می‌شود.

در مرحله اول برای ترمیم سقف بتنی کرمو باید تجهیزات مخصوص مانند واتر جت صنعتی، چکش برقی، برس سیمی استفاده شود و ذرات شن نما و سست را از روی سقف برداشته و از بین ببرد.

بعد از آنکه سطح بتن برای ترمیم کاملاً از سنگدانه‌های ریز و سایر اجزای سست پاک‌سازی شد باید کاملاً شسته و تمیز شود. درصورتی‌که هنگام تخریب بتن از واتر جت استفاده می‌کنید نیازی به شستشو ندارد.

در ترمیم سقف بتن کرمو بعد از خشک شدن کامل سطح باید محل مربوطه را با چسب بتن آغشته کنید.

در این مرحله اگر از واتر جت در مرحله ارائه تخریب بتن استفاده کردید بتن باید به‌نحوی آماده شود که گروت مورد استفاده آن در فرآیند تزریق گروت به‌خوبی با بتن تخریب‌شده اتصال برقرار کرده و بتواند چسبندگی خوبی داشته باشد و نیازی به چسب بتن نخواهد داشت.

عملیات بتن‌ریزی در ترمیم بتن بعد از آنکه سبب آماده‌سازی گروت شد می‌توانید با استفاده از قالب گذاری ترمیم را آغاز کنید.

در مرحله بعد زمانی‌که قالب آماده شد بعد از چند ۱۲ ساعت قالب‌ها برداشته تا بتن خشک شود.

بیشتر بخوانید: چگونه ستون کرمو را ترمیم کنیم؟

چه عواملی باعث می‌شود تا بتن ها، کرمو شود؟

عوامل داخلی کرمو شدن بتن یا سقف و به معیارهای مختلفی بستگی دارد که بعضی از این معیارها مانند کیفیت نامناسب میزان اختلال بتن است البته روان شدن پیش‌از خط بتن هنگام بتن‌ریزی یا استفاده از بیشتر از حد از ماسه با دانه‌های درشت در مخلوط بتن سبب این فرایند خواهد شد.

بالا بودن نسبت آب به سیمان و همین‌طور از بین رفتن دانه‌های ریز در ماسه که معمولاً بیشتر بر اثر شسته شدن ماسه‌ها به وجود می‌آید یا ویبره زدن نامناسب بتن در زمان قرارگیری در رویه میز ویبره می‌تواند سبب شود تا بتن کرمو شود.

اما عوامل خارجی که مسبب بتن کرمو هستند به شرایط دمایی محیط اجرای بتن بستگی دارد یعنی اگر در هنگام اجرای بتن رسی دما خیلی سرد باشد و موجب یخ‌زدگی بتن شود یا دما خیلی گرم باشد و آن را بیش‌از حد روان کند باعث می‌شود بتن هنگام خشک شدن کرمو شود.

توجه به ریختن بتن به درون ستون یا دیوار به روش غلط می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی و کرمو شدن بتن داشته باشد. عدم رعایت ارتفاع مجاز هنگام ریختن بتن یا طراحی و اجرای غیرصحیح ابوت دی اجزا یا عدم تکمیل بتن در قالب می‌توانست سبب شود تا سقف یا دیوار یا هر بتنی درون پروژه‌های ساختمانی کرمو و ش زده شود.

چرا باید سقف بتنی کرمو را ترمیم کنیم؟

بتن کرمو سبب کاهش مقاومت فشاری، خشم، برشی و کششی خواهد شد و به دلیل آنکه ظرفیت باربری بسیار کمی دارد کاهش اتصال بین بتن و میل‌گرد را از بین برده و سبب سست‌شدن سقف می‌شود و همین عوامل باعث می‌شود که در طول زمان و از ساختمان کارایی خود را از دست داده و هنگام هر گونه فشار کوچکی ریزش پیدا کند.

نفوذپذیری بتن در منطقه آسیب‌دیده سبب می‌شود تا جذب آب بسیار بالا باشد و به درون محیط‌های آسیب‌زا مانند مواد اسیدی سولفات به شدت از ظرفیت پائینی داشته باشد و سبب آسیب‌دیدگی باقی مصالح مانند میل‌گردهای درون بتن شود.

بیشتر بخوانید: ترمیم بتن کرمو

سخن پایانی

ممکن است بر بعضی از پروژه‌های ساختمانی به دلیل عوامل بیرونی یا درونی که در این مقاله بیان شد با کرمو شدن یا ترک‌خوردگی و یا شن زدگی بتن مواجه شویم درواقع عدم ترمیم و توجه به بتن کرمو سبب می‌شود تا ساختمان سست شده و نفوذ پذیری در برابر شرایط آب‌وهوایی مختلف و همین‌طور مواد اسیدی زیادی باشد و درنتیجه کارایی خود را از دست بدهد معمولاً روش‌های مختلفی برای ترمیم بتن کرمو مانند روش قالب‌گیری، روش پک خشک، و به شمال صدمه، روش و شاتکریت یا بتن پاشی وجود دار که هر کدام از آن‌ها شرایط و عوامل خاص خود را دارد مثل کرم و در صورت آن که هیچ‌گاه تامین نشود سبب می‌شود تا ساختمان و پروژه ساختمان درطول دراز مدت سست شده و ریزش کنند و خطرات و آسیب‌ها و همین‌طور خسارات جانی و مالی زیادی را به بار آورد.

سفارش بتن آماده از یتونو 

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان بتونو تماس حاصل نمایید

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.