کرمو شدن ستون درواقع به بتن کرمو یا کرمو شدن بتن ربط دار. به عبارت کلی بتن یا ستون کرمو یکی از موضوعات بسیار مهمی است که بیشتر مهندسان عمران و معماران در بخش اجرایی با آن مواجه می‌شوند. اگر بتن کرمو یا ستون کرمو را ترمیم نکنید باعث ایجاد مشکلات جدی در سازه بتنی شده و درنتیجه باعث تخریب به آن می‌شود. زمانی که یک سازه بتنی یا ستون بتنی کرمو می‌شود باید هرچه سریع‌تر نسبت‌به ترمیم آن اقدام کرد. به‌همین دلیل برای جلوگیری از این وضعیت باید هنگام بتن‌ریزی به عوامل مختلفی توجه داشته تا با این پدیده روبه‌رو نشوید.

ستون کرمو چگونه است؟

پدیده کرمو شدن بتن یا ستون کرمو با اسامی دیگر مانند شن نما شدن بتن، لانه‌زنبوری شدن بتن شناخته می شود. توجه داشته باشید که شن نما شدن بتن با پدیده تراکم کافی در بتن کاملاً با یکدیگر متفاوت است اما بیشتر مهندسان یا کسایی که در صنعت ساخت‌وساز هستند تفاوت این ۲ پدیده را متوجه نشده و ممکن است با یکدیگر اشتباه بگیرند.

بتن شن نما دارای حالت بسیار خاصی است مانند این‌که ذرات درشت دانه‌ی همیشه در کنار یکدیگر دیده‌شده و فضای بین این ذرات فاقد ملات و شیره کافی است. اما عدم تراکم در بتن مانند آنست که فضاها و حفرات کوچک و بزرگ قابل رویت هستند. اما کوچک‌تر از دانه‌های درشت بوده و قابل مشاهد است. این بتن کم تراکم به‌صورت بخش‌های جامد و ملات و شیره کافی در کنار یکدیگر به‌صورت همگن دیده می‌شود.

ستون کرمو چه معایبی دارد؟

درصورتی‌که اقدام به ترمیم سطوح کرمو نکنید مشکلات جدی در سازه بتنی ایجاد می‌شود که این مشکلات شامل کاهش شدید مدون ارتجاعی در بخش‌های طراحی سازه، ایجاد منظره‌ای نامطلوب در نماد و در سطح بتن، کاهش مقاومت فشاری کششی و خشمی و برشی در بتن، عدم مقاومت بتن نسبت به شن نما شدن و تخریب آن، عدم امکان اندازه‌گیری جذب آب در مدت بلند و کوتاه‌مدت، ایجاد نفوذ مواد زیان‌آور مانند حمله سولفات و اسیدی در بتن، کاهش شدید پیوستگی در میان بتن و میل‌گردها، کاهش ظرفیت باربری قطعات، عدم صحیح انتقال نیرو در سطح بتن، عدم دوام کافی در بتن که درمحیط‌هایی که دارای شرایط متغیر آب‌وهوایی هستند.

افزایش شدت خوردگی میل‌گردها در اثر کاهش مقاومت الکتریکی، عدم تشکیل لایه انفعالی در میزگردها، افزایش چشمگیر نفوذپذیری بتن در منطقه کرمو شده، نشست بسیار زیاد آب درون بتن و از بین رفتن آب‌بندی سازه‌ها، شروع زود هنگام خوردگی میل‌گردها، نفوذ سریع یون یا کلرید در قسمت کرمو شده، و کربناته شدن بتن و از بین رفتن لایه انفعالی است.

بهترین ملات ترمیمی ریز دانه

علت کرمو شدن ستون چیست؟

قبل‌ازآن‌که به سراغ ترمیم ستون کرمو بروید بهتر است علت آن را دریابید و با شناسایی علت آن هنگام بتون‌ریزی از عواملی که باعث بروز آن می‌شوند کاملاً جلوگیری کرده و هزینه‌های خود را می‌توان به‌شدت کاهش دهید.

عوامل شن نما شدن ستون یا کرمو شدن ستون به ۲ بخش عوامل درونی و عوامل بیرونی تقسیم‌بندی می‌شود که در ادامه به آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ستون کرمو

عوامل درونی ستون کرمو

این عوامل به کیفیت مصالح مصرف‌شده بستگی دارد. هرچه کیفیت مصالح استفاده‌شده در ساخت بتن کمتر باشد باعث ایجاد کرمو شدن بتن می‌شود. از مهم‌ترین عوامل درونی که مسبب اصلی این مساله هستند افزایش روانی بتن در پمپ کردن، کمبود ذرات ریزدانه در ماسه برای شستشوی غلط و زیاد حد، بالا بودن نسبت آب به سیمان، کمبود ماسه در بتن یا استفاده از ماسه‌هایی که بافت درشت دارند.

عوامل بیرونی در ستون کرم 

این عوامل به کار روش مناسب یا عدم روش مناسب در ریخته‌اند و جای دادن بتن در قالب به وجود می‌آید. بهره‌گیری از جام‌های معمولی در ریختن بتن به صورتی که میل‌گرد ها به شکل افقی در ستون و دیر بارها و پی در برخورد با آن ارتفاع زیادی نداشته باشد، طراحی و اجرای غیراصولی آرماتوربندی در سازه‌های بتنی، افقی ای گذاشتن لوله پمپ برای ریختن بتن در ستون‌ها یا دیوارها، استفاده از شوت مایل، و پرتاب کردن بتن به وسیله بیل به درون ستون یا دیوارها، استفاده از جام‌های بغل ریز

سقف توجه داشته باشید که پرتاب کردن بتن به وسیله بیل‌ها به درون ستون‌ها یا دیوارهای سازهای بتنی یکی از اصلی‌ترین عواملی است که باعث جداشدگی و بروز ستون کرمو می‌شود. 

خرید بهترین ملات ترمیمی درشت دانه

روش‌های ترمیم ستون کرمو

همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی بیان شد کرمو شدن ستون یا بتن برای سازه‌های بتنی بسیار خطرناک است به‌همین‌علت برای ترمیم آن روش‌های مختلفی وجود دارد . 

در اولین قدم باید با استفاده از یک چکش یا یک برس سیمی سنگدانه‌ها و ذرات کرم در محل آسیب شده را از بین ببرید. سپس بعد از آنکه سطح موردنظر پاک‌سازی شد برای تمیز کردن آن اقدام کنید. برای برداشتن سنگدانه‌های ریز می‌توانید از برس سیمی استفاده کرد. بعد از این مرحله سطح موردنظر و بشویید و اجازه دهید تا خشک شو.د برای زودتر خشک شدن می‌توانید از چسب بتن استفاده کنید.

کروت یا قالب گذاری را آماده کرده و عملیات بتن‌ریزی را انجام دهید قالب‌ها بعد از ۱۲ ساعت برداشته شود. معمولاً برای ترمیم بتن کرمو بعد از ۱۲ ساعت و از روش‌های مال زدن، روش پک خشک، روش شات گریت، روش بتن‌ریزی با سنگدانه‌های پیش آکنده، روش قالب‌گیری و ریختن مواد استفاده می‌شود.

سخن پایانی 

ستون کرمو یا کرمو شدن بتن یکی از عواملی است که معمولاً در سازه‌های بتنی به‌علت عدم توجه در مراحل بتن‌ریزی ایجاد می‌شود. زمانی‌که به ترمیم سطوح کرمو یا بتن کرمو اقدام نکنید سازه بتنی ازبین‌رفته و مقاومت خود را کاهش می‌دهد. روش‌های مختلفی برای ترمیم سطوح کرمو مانند مال زدن، شات کریت، روش بتن‌ریزی با سنگدانه‌های پیش آکنده، روش قالب‌گیری و ریختن مواد وجود دارد.

قبل‌از آنکه به سراغ ترمیم بتن بروید بهتر است ابتدا از بتن مرغوب خود اطمینان حاصل پیدا کرده تا جلوی کرمو شدن آن را بگیرید. برای آنکه ۱ بتن خوب و مستحکم تولید کنید و باید مواد و افزودنی‌های خاص درون آن اضافه کرده تا بتن کارایی مورد نظر خود را داشته باشد. شرکت بتنو از جمله شرکت‌های ارائه‌دهنده انواع بتن سیمایی و همراه مواد افزودنی خاص است که از بتن کرمو جلوگیری کرده و موجب افزایش طول عمر و تن و درنتیجه استحکام سازه‌های بتنی می‌شود.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.