میکرو الیاف سیمانکاری از الیاف زیرمجموعه‌ی پ پ است که تقریباً ویژگی‌های خاص آن را دارد.ضخامت الیاف میکرو کمتر از ۱ دینمر است که معمولاً ضخامت ۱ نخ معمولی پلی استر یا الیاف پیاپی حدوداً ۵ و ۳ می‌باشد. این میکرو الیاف ها ضعیف‌تر از موی انسان بوده و ظریف‌تر از الیاف ابریشم هستند که قطر آن‌ها معمولاً کمتر از ۱۰ میکرون بوده و خواص نساجی خوبی دارند. میکرو الیاف سیمانکاری انعطاف‌پذیری بالایی داشته و مانند الیاف پ پ و کاملاً نسوز و ضد حریق هستند. پارچه‌هایی که از الیاف میکرو ساخته می‌شوند تراکم بسیار بالایی داشته و موجب می‌شود تا خاصیت ضد باد و ضدآب داشته باشند. الیاف میکرو سیمانکاری توانایی آن را دارد تا هنگام آنکه با بتن آغشته شوند مقاومت مکانیکی و شیمیایی، استحکام و مقاومت حرارتی بتن را افزایش دهد.

ویژگی‌های میکرو الیاف سیمانکاری چیست 

همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی بیان شد میکرو الیاف سیمانکاری زیرمجموعه الیاف پلی پروپیلن یا الیاف پ پ هستند که نوعی مواد افزودنی در بتن جهت کنترل ترک‌ها، افزایش مقاومت در برابر نفوذ پذیری آب، افزایش مقاومت در برابر یخ‌زدگی، مقاومت سایشی، مقاومت شیمیایی، و استحکام بتن اضافه می‌شوند.

این نوع الیاف زمانی‌که به بتن اضافه می‌شود باعث جلوگیری از تشکیل ترک‌های زودهنگام سبب انقباض و خشک شدن زودرس یا نوسانات زودهنگام دما در بتن است که یکی از خصوصیات ذاتی مواد سیمانی است. به بیانی ساده تر شرایط سخت شدن سیمان را کنترل کرده و در نتیجه باعث می‌شود تا محصول به‌دست‌آمده کیفیت موردنظر را داشته باشد.

به‌طورکلی میکرو الیاف سیمانکاری سبب می‌شود تا کنترل ترک در بتن راحت‌تر صورت‌گرفته و بتوان بتن‌های پیش‌ساخته بار شاطری که متداول، پوشش کف‌ها، اندودکاری و بتن‌های میکرو سیلیسی دال را بهتر تولید کرد. از این نوع الیاف در اجرای کف‌ها، بتن‌های طرح‌دار یا نقشدار و سازه‌های نگهدارنده آب، بتن‌های مخصوص ساحل، ترمیم لکه و اجرای تیغه‌های نازک، سدها و مخازن آب نیز استفاده می‌شود. میکرو الیاف سیمانکاری از نظر ظاهری چندین برابر نازک‌تر و لطیف‌تر از الیاف پلی پروپلین هستند و به‌همین دلیل باعث شده تا استفاده از نوع الیاف در تمام سیمانکاری ها و بتن راستی‌ها با صرفه‌جویی وقت و هزینه همراه شود.

قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ی میکرو الیاف سیمانکاری و همین‌طور روش راحت برای مخلوط کردن آن با سیمان باعث شده تا این نوع از الیاف ها بیشترین استفاده را در میان دیگر افزودنی‌های بتن داشته باشد. الیاف پروپلین سبب می‌شود تا بتن کاملاً ضد ترک شده و جایگزین مناسبی برای شبکه آرماتور حساب اید.مصرف میکرو الیاف پلی پروپلین یا میکرو الیاف سیمان کاری به نیروی کار و زمان اجرای کمتری نیاز دارد و سبب می‌شود تا ترک‌های ذاتی در بود کمتر ایجاد شده و پرداخت نهایی و دوام بتن بهبود بخشیده شود.

میکرو الیاف سیمانکاری

علت استفاده از میکرو الیاف سیمانکاری

در هنگام ساختن بتن ترک‌ها و درزهای زیرین در بتن ایجاد می‌شود که این ترک‌های موئی در هنگام اعمال کار باعث ضعف در بتن و سیمان شده و درنتیجه خاصیت کشش را افزایش می‌دهد. مصرف میکرو الیاف سیمانکاری باعث می‌شود تا در بتن مقاومت کششی افزایش پیدا کرده و مانع ایجاد رشد ترک شود. این مقاومت کششی سبب می‌شود تا بتن علاوه‌بر داشتن استحکام بالا در قبال مواد شیمیایی خورنده نیز مقاوم بوده و بتوان نفوذپذیری آب خود را به چندین درجه کاهش دهد. میکرو الیاف سیمانکاری سبب می‌شود تا بتن در تمام فصول سرد و گرم مورد استفاده قرار گرفته و هیچ‌گونه یخ‌زدگی و خوردگی از تعقیب دما درون خود ایجاد نکنند. این نوع الیاف کاملاً ضد حریق بوده و به‌علت تحمل و. ذوب بسیار بالا می‌توانند در هر نوع شرایط آب‌وهوایی دوام بیاورد.

میزان مصرف الیاف پلی پروپیلن

میکرو الیاف سیمانکاری مانند الیاف پلی پروپلین می‌توان در هر زمانی به بتن اضافه کرد. اما باید توجه داشته باشید که این الیاف باید به مدت ۵ دقیقه داخل دستگاه مخلوط‌کن در بتن آماده به اضاف شده و به‌صورت یکنواخت پخش شود. تا بتوان آن عملکرد مورد نیاز را دریافت کرد. درصورتی‌که بیشتر از مصرف مورد نیاز از این الیاف استفاده کنید علاوه‌بر کاهش کارایی بتن میزان چسبندگی مخلوط نیز افزایش پیدا کرده و درنتیجه کارآیی موردنظر نخواهد داشت .

این الیاف باید کاملاً در محیط سرپوشیده و دور از تابش نور خورشید و دمای بین منفی ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد نگهداری شوند عمر مفید آن‌ها یکساله است. این امر یا غیرسمی است ولی در صورت تماس با بلعیدن یا چشم حتما باید به پزشک مراجعه شود. الیاف پروپلین هیچ‌گونه ضرری به محیط‌زیست نخواهد رساند و از نظر استاندار زیستی می‌توان آن را در هر محیطی استفاده کرد.

کاربرد میکرو الیاف سیمانکاری 

این نوع الیاف هانطورکه که از نامش پیداست در کلیه پروژه‌هایی بتن، بتن سبک، ملات، گچ برای جمع شدن ناشی از افزایش دما استفاده می‌شود. البته این نوع میکرو الیاف ها در صنایع نساجی نیز کاربرد زیادی دارد زیرا به‌علت ضخامت بسیار کمی که دارد پارچه‌هایی که از طریق این نوع الیاف ها ساخته می شوند علاوه‌بر استحکام بسیار بالا کاملاً ضد حریق و نسوز هستند و پارچه باکیفیتی را ارائه می‌دهند.

سخن پایانی 

در این مناطق با میکرو الیاف سیمانکاری آشنا شده‌ایم و این نوع الیاف ها زیرمجموعه الیاف پ پ یا الیاف پلی پروپلین هستند که به‌عنوان یک افزودنی جهت افزایش مقاومت و استحکام و نفوذناپذیری آب و جلوگیری از ترک‌خوردگی به بتن اضافه می‌گردد. این نوع از میکرو الیاف ها مانند دیگر صنایعی و مصالح ساختمانی دارای گرید ها و درجات مختلفی هستند در صورت آن که به کیفیت آن توجه نشود موقعی استفاده محصول نهایی کیفیت منحصربه‌فردی نخواهد داشت. به‌همین دلیل باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری شود. شرکت بتنو یکی از مراکز معتبر ارائه انواع مواد افزودنی بتن و همین‌طور بتن‌های پیش‌ساخته است که توانسته با عرضه بهترین کالاها و خدمات رضایت مشتریان خود را چرب کرده و اعتبار خوبی در این زمینه کسب کند.

سفارش الیاف پ پ – الیاف سفید – الیاف پلی پروپیلن سایز 6 

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.