تمام سازه‌های بتنی بنا به دلایلی نیازمند به تعمیر و ترمیم می‌شود که هر کدام از تخریبی ها علت های خاص خود را دارند. با توجه به روش‌های مختلفی که در سرتاسر جهان ارائه‌شده هر کدام از این سازه‌های بتنی بسته به شرایط مناسب و کارآمدی که دارند نیازمند به این تعمیرات هستند. موفقیت در فرآیند تعمیر نیاز به بکارگیری تیم و شرکت‌های تخصصی و با تجربه است و همین‌طور باید از مصالح مناسب برای ترمیم سازه‌های بتنی استفاده کرد. بتن کرمو شده یکی از مشکلاتی است که معمولاً کارشناسان یا مهندسان در سازه‌های بتنی خود با آن مواجه می‌شوند که برای ترمیم آن نیز فرآیندهای خاصی در نظر گرفته‌شده است.

ترمیم و تعمیر بتن کرمو

تعمیر و ترمیم بتن کرمو یعنی جایگزین و اصلاح مصالح بتن و اجزا یا اعضای داخلی آسیب‌دیده یا معیوب یک سازه بتنی است. به بیانی ساده‌تر تعمیر درواقع شیوه‌ای است که باعث می‌شود تا عمر مفید و واقعی یک سازه طولانی‌تر شده و درنتیجه یک سازه فرآیند بکارگیری و عمل‌آوری خود را به‌خوبی پشت سر بگذارد.

درواقع مهندسان قصد دارند با ترمیم بتن کرمو شده شرایط را به‌نحوی ایجاد کنند تا سازه مشخصات خود را در دوره بهره‌برداری حفظ و افزایش و ارتقاء دهد. انواع سازه‌های بتنی بنا به مشکلات بهره‌برداری یا شرایط محیطی و کالا ساختمان نیاز به ترمیم و بازسازی دارد که هر کدام از آن‌ها روش‌های استاندارد متنوعی برای ترمیم خود داشته که دارای مزایا و معایب و همین‌طور محدودیت‌های خاصی است.

برای آنکه بتوانید ترمیم و بازسازی بتن کرمو شده را به‌خوبی انجام دهی نیازمند به شناخت دقیق‌تر از پتانسیل هر کدام از این روش‌ها و شناخت دقیق‌تر معایب آن‌هاست البته باید توجه داشته باشید که علت ایجاد عیب تخریب در سازه بتنی به چه منظور بوده تا بعد از اصلاح آن علت آن را نیز از بین ببرد.

عوامل ایجاد تعمیر بتن کرمو چیست؟

بتن کرمو در بیشتر سازه‌های بتنی مشاهده‌شده که عوامل ایجاد آن و حفره‌های موجود در بتن بسیار متنوع است. که بعضی از این عوامل استفاده از بتن سفت یا ارتعاشات بیش‌از اندازه، استفاده از آب زیاد در ساخت بتن، استفاده از شیوه درست بتن‌ریزی، کامل پر نشدن ملات بتن در قالب‌های قالب ریسی، توجه نکردن به نسبت درست آب به سیمان، خارج کردن دوغاب از حفره‌های ریز یا حفره‌های پایین قالب، تغییر ابعاد و مساحت مقاطع و تورم تخته‌های قالب به علت آب بیش‌از حد در داخل سیمان‌ها بستگی دارد. 

فرآیند ترمیم بتن کرمو به چه صورت است؟

برای این‌که بتوانید بتن کرمو را ترمیم کنید ابتدا باید ذرات و سنگدانه‌های سیست شده را برداشته و با استفاده از واتر جت صنعتی و چکش برقی یا پرس سیمانی، بتن کرمو را تخریب کنید. بعد از تمیز کردن کامل سطح با استفاده از برس سیمی و درنهایت شستن سطح اقدام به خشک کردن کرده و با استفاده از چسب بتن عملیات بتن‌ریزی مجدد انجام دهید. عملیات بتن‌ریزی باید با استفاده از کروت یا قالب گذاری و برداشتن قالب‌ها بعد از ۱۲ ساعت صورت گیرد. 

برای تخریب بتن کرمو لازم است ابتدا محدوده حول ناحیه مشکل‌دار را تعیین کرده و به شکل هندسی منظم با استفاده از ابزارهای تخلیه بتن تا زیر میل‌گردها تخریب کنید. توجه داشته باشید که بتن کرمو دارای مشکل در کل ملات بتن است و به‌همین دلیل بهتر است برای تخریب آن روش‌های ضربه‌ای مثل چکش برقی را استفاده نکنید. 

زیرا این نوع تجهیزات به‌علت وارد کردن ضربه موجب ایجاد میکرو ترک ها در داخل بتن شده و درنهایت قوام و کیفیت بتن را از بین می‌برد و در گذر زمان این ترک‌ها عمیق‌تر شده و در کل سازه پخش می‌شود. بعد از تخریب بخش‌های موردنظر با توجه به هندسه و دسترسی ناحیه یکی از روش‌های ترمیم بتن استفاده می‌شود. این روش‌ها عبارت‌اند از روش مال زدند، روش پک خشک، روش قالب‌گیری و ریختن مواد، روش بتن‌ریزی با سنگدانه‌های پیش آکنده، روش شاتکریت.

بتن کرمو

عوامل مؤثر در انتخاب روش و ترمیم بتن کرمو چیست؟ 

برای این‌که بتوانیم در ترمیم بتن کرمو را به خوبی انجام دهیم ابتدا باید به استفاده از مصالح و روش استاندارد آن توجه داشته باشید. از عوامل مؤثر و کلیدی در موفقیت عملیات ترمیم و بازسازی بتن‌ها شناسایی درست علل تخریب و نوع آسیب و همین‌طور استفاده از اکیپ تخصصی و رعایت روش‌ها و شرایط اجرایی است. همین علت زمان مواجه شدن با این مشکل ابتدا با او ۱ اکیپ متخصص مشورت کرده تا کیو رینگ مناسب کامل فرآیند ترمیم را در اختیار شما بگذارد.

روش‌های مؤثر در ترمیم بتن کرمو ستون بتونی کرمو شده

در روش‌های ترمیم ستون‌های بتنی کرمو شده معمولاً از تزریق رزین اسپوکی یا استفاده از چسب‌های اسپوکی و ملات پایه سیمانی اصلاح‌شده با پلیمر در شکستگی و خوردگی‌های ستون استفاده می‌کنند. همچنین از روش‌های ترمیم آن استفاده از چسب اتصال قدیم به جدید و استفاده از ملات منبسط‌شده در کمپ‌های اتصال از ترمیم سطحی و دوامی با استفاده از ملات‌های ترمیمی که بر پایه سیمان اصلاح‌شده با پلیمر ساخته‌شده از مهم‌ترین عوامل ترمیم ستون‌های بتنی کرمو شده‌است. توجه داشته باشید که پوشش ترک‌های سطحی و پوشش‌های محافظتی الاستومر ای به‌منظور حفظ دوام ستون‌های بتنی می‌توان راهکار ایده‌آلی باشد.

سخن پایانی 

ترمیم بتن کرمو با استفاده از راهکارها و روش‌های خاصی در سراسر جهان انجام می‌شود. بتن کرمو معمولاً به‌علت و فرایند های غلط در بتن‌ریزی و قالب‌بندی و یا استفاده بیش‌از آب در ساخت بتن و ایجاد شده که موجب ترک‌های ریز و عمیق در و بتن و درنهایت باعث کاهش استحکام سازه بتنی می‌شود. ترمیم‌کننده بتن یکی از افزودنی‌هایی است که معمولاً در بسیاری از شرکت‌های مختلف برای ترمیم بتن کرمو استفاده می‌شود. این ترمیم‌کننده بتنی در گرید ها و درجات مختلفی با توجه به بودجه هر مشتری تولید شده و به بازار عرضه می‌شود. شرکت بتن ازجمله مراکز معتبر در زمینه ارائه انواع مصالح ساختمانی و به‌خصوص ترمیم‌کننده های بتنی است که توانسته در این راستا با عرضه محصولات با کیفیت و ارائه خدمات در هنگام خرید رضایت بسیاری از مشتریان خود را جلب کند.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.