ملات ترمیمی بتن بر پایه سیمان ساخته‌شده و بعد از افزودن آب به خمیری دارای استحکام و مقاومت بالا به‌همراه الیاف و لاتکس خشک درمی‌آیند. ترمیم کننده‌های بتن که بر پایه سیمان و لاتکس ملاتی هستند کاملاً بدون انقباض بوده و فاقد نفوذپذیری کم و دارای دوام طولانی است. این‌جور ملات ها هیچ‌گونه گرانول های فلزی نداشته و عالی از هر گونه یون کولر هستند. ملات ترمیم‌کننده بتن برای استفاده توسط سیستم پاششی یا ماله‌کشی طراحی می‌شود و می‌تواند محل اجرا را تا ضخامت ۵۰ میلی‌متر ترمیم کند برای آنکه ضخامت‌های بیشتری تر می‌شود باید از روش شاتکریت استفاده شود.

این ملات‌های ترمیم‌کننده بدون انقباض بوده و باعث می‌شود تا اتصال خوبی به بستر بتن ایجاد شده و انتقال نیروها در تعمیر سازی راحت‌تر انجام شود. دیگر نیازی به آماده‌سازی بستر برای انجام عملیات نیست و این امر باعث می‌شود تا پروژه‌ها زودتر از آنچه که پیش‌بینی می‌شود به اتمام برسد. ملات ترمیم‌کننده بتن قابلیت پاششی داشته و در هنگام پاشش و ضایعات مصالح نیست به حداقل می‌رسد و به‌همین دلیل او موجب صرفه‌جویی در هزینه تامین مصالح مواد ترمیم‌کننده بتن خواهد شد این ملات نفوذپذیری بسیار کمی داشته و باعث می‌شود تا حملات خورنده محیطی در کمترین مقدار ممکن به ملات آسیب برسانند آب‌بندی سطوح وجه است بندگی به ملات‌های ریزی یکی دیگر از خواص ملات ترمیمی بتن است.

ویژگی‌های ملات ترمیم‌کننده بتن

موادی که به وسیله آن‌ها ترمیم بتن انجام می‌شود دارای بالاترین کیفیت ممکن هستند و توانسته‌اند تا آسیب‌پذیری بتن را به حداقل برسانند. طبق گزارش خدمات آزمایشگاهی بتن این مواد باید طبق دستوراتی که آزمایشگاه‌ها ارائه دهند تولید شده تا کیفیت و تناسب آن‌ها مشخص شود. در برخی از موارد نیز جدا از کار تولیدکننده یک تأییدیه مجزا نیز صادر می‌شود تا مواد تولیدی ویژگی مشخصه را داشته باشد. مواد و روش‌های تولید ترمیم‌کننده بتن باید به‌گونه‌ای باشد که طبق آیین‌نامه‌های مزبور ذکر شده‌است و از مواد جایگزین نباید در تولید آن‌ها استفاده شود زیرا کیفیت محصول به‌شدت افت می‌کند.

روش استفاده ترمیم‌کننده بتن

ابتدا باید آماده‌سازی بستر ترمیم‌کننده های بتن انجام شود. بدین‌معنی است که سطح موردنظر باید تمیز و فاقد هر گونه مواد آلاینده باشد تا بتواند از سستی و ضعف بتن را مشخص کند. سپس بعد از شستن و تمیز کردن سطح موردنظر باید به عمق ۱۰ سانتی‌متر تخریب شود. این سطح باید خدشه‌دار بوده و ناهمواری‌های با قطر ۵ میلی‌متر با فواصل ۲۰ میلی‌متری داشته باشد. چنانچه با سطوح آلوده و سست برخورد کردید باید با سرپرست کارگاه هماهنگ کرده تا نسبت‌به تمیزکاری و برشکاری هماهنگی های خود را انجام دهند. در صورتی که آماتور ها رنگ زده هستند و سلامت بودند نسبت‌به زنگ زدایی آن‌ها توسط یکی از روش های ماسه پاشی اقدام کنید. درصورتی‌که تمامی آرماتور دچار خوردگی هستند باید نسبت‌به تعویض آن‌ها اقدام کرد.

ملات ترمیم‌کننده بتن

انواع ترمیم‌کننده بتن 

بتن یکی از ماده‌های بسیار مقاومی بوده که در صورت درست عمل کردن مراحل بتن‌ریزی و استفاده از مواد استاندارد دوام و طول عمر بسیار بالایی دارد. اما بااین‌حال ممکن است آسیب دادن بتن به‌صورت جزئی و در سازه بتنی اتفاق بیفتد. هرچند در مراحل بتن‌ریزی و نگهداری آن درست در انجام‌شده اما ممکن است گاهی رخدادهای غیرمنتظره اتفاق بیفتد که نیاز به ترمیم بتن باشد. ملات ترمیم‌کننده بتن در چندین نوع با پایه‌های مختلف در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها خواص منحصربه‌فرد خود را دارد.

ملات ترمیم‌کننده بتن بر پایه سیمان 

مواد ترمیم‌کننده پایه سیمانی یکی از معمول‌ترین ترمیم‌کننده ها هستند که جهت ترمیم و نگهداری بتن استفاده می‌شود. این مواد مخلوطی شبیه‌به بتن داشته و برای درزگیری و پر کردن ترک‌های به‌وجودآمده در سطح پلوتون به‌جهت مقاوم سازی آن انجام می‌شود.

بر پایه اپوکسی 

یکی دیگر از انواع مختلف ترمیم‌کننده بتن که در آزمایش‌های مختلف کارآمد و اثبات‌شده از مواد ترمیم‌کننده بر پایه اپوکسی است. استفاده از این مواد کاملاً راحت و امن بوده و تقریباً مانند ترمیم‌کننده پایه سیمانی از معمول‌ترین به حساب می‌آید که این مواد انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت‌به ترمیم‌کننده بر پایه سیمانی داشته و در هنگامی‌که به ترک‌های موجود در بتن تزریق می‌شود به‌خوبی ترک‌ها را پر کرده و به مقاوم‌سازی بتن کمک زیادی می‌کند.

بر پایه سیلان 

در چندین سال اخیر با توجه به پیشرفت تکنولوژی محصولاتی و مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند که تاثیر بالایی بر روند ترمیم بتن داشت و این محصولات بر پایه سیمان بوده و توانسته به بستن و ترمیم ترک‌های بسیار نازک بتن کمک زیادی کند. این محصول باعث جلوگیری از ورود آب به بتن شده و درنتیجه مقاوم‌سازی بتن را نسبت‌به دیگر ترمیم‌کننده ها افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

ملات ترمیم‌کننده بتن از افزودنی‌ها و مواد اصلاحی بتن است که توانسته سطح‌های ناهموار و خراب سازه‌های بتنی را تا حدود زیاد هموار و اصلاح کند. این مواد مانند دیگر مصالح ساختمانی در درجه‌ها و ویژگی‌های مختلفی به بازار ارائه‌شده که هر فردی با توجه به بودجه خود می‌تواند آن را خریداری کند. برای آنکه بتوان به بهترین نتیجه ممکن رسید حتما باید از کیفیت ملات ترمیم‌کننده مطمئن شوید. به‌همین‌علت باید از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خریداری این نوع مصالح ترمیم‌کننده کرده تا علاوه‌بر کاهش هزینه سرعت‌عمل و پروژه نیز افزایش پیدا کند. شرکت بتنو ازجمله مراکز معتبری ارائه انواع مصالح ساختمانی و افزودنی‌های بتن است که دراین‌راستا توانسته علاوه‌بر ارائه کیفیت بهتر محصولات خود رضایت مشتریان خود را نیز جلب کند.

قیمت ملات ترمیمی ریز دانه

قیمت ملات ترمیمی درشت دانه

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.