کلمه کاسماتیک به معنی آرایش است و در جاهای مختلفی در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. کاسماتیک در صنعت ساخت‌وساز به مفهوم بتونه ای است که جهت نمای ساختمان یا جاهای که دارای زیبایی هستند استفاده می‌شود. به‌عبارت‌دیگر برای پر کردن خلل و فرنچ برای قسمت‌های مورد نظر استفاده‌شده و به گونه‌ای به شکلی ترمیمی پوشش مناسبی برای صاف و مسطح کردن سطوح بتنی است. 

مواد ترمیم‌کننده کاسماتیک آرایشی در ۲ نوع سفید و خاکستری در بازار عرضه‌شده که هر کدام از آن‌ها شرایط و خواص خاص خود را دارد. دانه‌بندی هر نوع از ۰ تا ۲ میلی‌متر است که ترمیم‌کننده کاسماتیک پودری پراستفاده ترین آن‌ها می‌باشد. این نوع ترمیم‌کننده بر پایه سیمان است و دارای انواع رزین‌ها با محتوای مواد افزودنی خاص بوده که به‌راحتی با آب ترکیب‌شده و خمیری با کاربری آسان به دست می‌آورد که قدرت چسبندگی بسیار بالایی داشته و می‌توان از آن در انواع سطوح بتنی و مصالح معدنی که دارای انقباض خشک شدن بسیار ناچیز هستند استفاده کرد.

این ماده قابل‌استفاده در تمام سطوح افقی و عمودی است و به دلیل مقاومت کششی بسیار بالایی که دارد به‌هیچ‌عنوان ترک نخورده و می‌توان از آن در انواع آب‌وهوا ها و انواع درجه‌های حرارتی استفاده کرد. 

روش استفاده از مواد ترمیم‌کننده کاسماتیک آرایشی

قبل‌از استفاده از مواد ترمیم‌کننده کاسماتیک آرایشی ابتدا باید سطح زیر کار را تمیز کرده که هیچ‌گونه گرد و غبار و چربی یا مواد روغنی بر روی سطح وجود نداشته باشد. برای آنکه چسبندگی بهتری در سطح کار ایجاد شود مقداری آن را مرطوب نگه دارید. همچنین می‌توانید برای آماده‌سازی بیشتر از پرایمری های زیر ساز در سطح استفاده کرده تا چسبندگی ملات را بالا ببرد.

معمولاً ۳۰ تا ۳۵ درصد از وزن خود را همراه با آب مخلوط کرده تا خمیری یکنواخت بدست آید. بعد از ۵ دقیقه دوباره مخلوط را هم‌زده تا ضخامت مجاز ایجاد شود. در هر مرحله حداکثر ۵ میلی‌متر درصد را با مواد تأمین‌کننده آغشته کنید و برای ضخامت بیشتر لازم است بعد از هر مرحله با فصول ۱ تا ۲ ساعت این عمل را اجرا کرد در صورت نیاز به ضخامت بیشتر لازم است که زیر کار را تا ضخامت ۵ سانتی‌متر در هر مرحله درصد اجرا کرد. 

ناگفته نماند که تمامی ملات‌های آماده‌شده باید در ظرف ۳۵ دقیقه مصرف شود و قبل ازهر مصرف باید کاملاً مخلوط شود.

مواد ترمیمی کاسماتیک آرایشی چیست؟

کاربرد استفاده مواد ترمیم‌کننده کاسماتیک آرایشی 

از این مواد در ترمیم سطوح کرم‌خورده و تحریف‌شده بتن استفاده می‌شود. در واقع پر کردن خلل و فرجی سطح و بتن ترمیمی گوشه‌ها ازجمله کاربردهای اصلی تأمین‌کننده کاسماتیک است.

زیرسازی سطوح برای اجرای آب‌بندی های سطحی و نماسازی بتن‌های اکسپوز که لازم است به شکل بتن حفظ شود با استفاده از این ماده کاملاً راحت انجام می‌شود. توجه داشته باشید که بتونه‌کاری سطوح بتونی که قبل‌از رنگ‌آمیزی سازه‌های بتنی و نمای ساختمان‌های عمومی نیاز به مقاوم‌سازی دارد با استفاده از این ماده به بالاترین درجه کیفیت خود می‌رسد.

بتونه‌کاری و صافکاری موزائیک، بتونه‌کاری و صافکاری سنگ‌ها قبل‌از نصب پارکت و موکت ها، قابلیت اجرای آن در جهت زیرسازی انواع رنگ‌های اپوکسی و پری اربیتال و آکریلیک، استفاده از آن در جهت پر کردن درزهای دیوارهای پیش‌ساخته بتنی و همچنین استفاده از آن به‌عنوان نوعی افزودنی جهت مقاوم‌سازی بتن ازجمله کاربردهای این ماده است.

ویژگی‌های اصلی مواد ترمیم‌کننده کاسماتیک

این ماده مناسبی جهت پوشش هر نوع سطح ، کف یا دیوارهای قوس‌دار و شکم‌دار است. ساخته‌شده بر مواد پودری سیمانی معدنی بوده و مواد استحکام‌بخش به‌همراه چسب پلیمری مخصوص به‌عنوان بتونه سطوح مانند سیمان گچ دارد. به‌علت استفاده از مواد اولیه به‌صورت پودر در ساخت آن بسیار نرم و خوش کار است.

این ماده دارای چسب پلیمری مخصوص و مرغوب است که قابلیت کار به‌صورت یکپارچه را تا ضخامت ۵ میلی‌متر در سطوح اجرا می‌کند و هیچ‌گاه ترک یا لایق لایه نمی‌شود. این محصول به‌راحتی با آب مخلوط شده و خمیری صاف و همگن و کارپذیر را ایجاد می‌کند. به دلیل داشتن افزودنی‌های خاص چسبندگی بسیار بالا و روی سطح داشته و نیاز به مواد کمکی برای چسبیدن ندارد. به دلیل مقاومت کششی بالا و الاستیسیته عالی باعث می‌شود که هیچ‌گاه دچار جمع شدگی و ترک‌خوردگی نشود. این ماده مقاومت خوبی در برابر یخ‌بندان و ذوب و عوامل خورنده شیمیایی داشته و بتن را کاملاً مقاوم‌سازی می‌کند.

سخن پایانی

مواد ترمیم‌کننده کاسماتیک آرایشی از جمله مواد اصلاحی بتن است که سبب پوشش‌دهی به بتن‌های آسیب‌دیده می‌شود. ‌ای ماده بر پایه سیمان درست شده و با داشتن افزودنی‌های خاص به‌راحتی با آب مخلوط گشته و سبب راحت‌تر شدن و پخش یکنواخت بر روی سطح می‌شود.

از این ماده می‌تواند در تمام انواع سطوح افقی و عمودی استفاده کرد این ماده مانند دیگر مصالح ساختمانی دارای گرید ها و درجات مختلفی است که برای داشتن عملکرد بهتر باید به نوع کیفیت ساخته‌شده آهن توجه داشته باشید. به‌همین‌علت پیشنهاد می‌شود که از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خریداری کنیم شرکت بتن از جمله شرکت‌های ارائه‌دهنده انواع مصالح ساختمانی و جمله مواد ترمیم‌کننده بتن است که با عرضه محصولات باکیفیت توانسته اعتماد و رضایت مشتریان خود را دراین‌راستا جلب کند.

ملات ترمیم کننده درشت دانه

ملات ترمیم کننده بتن ریزدانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.