همان‌طور که می‌دانید در فرهنگ ایرانیان برای تزئین و درج مشخصات مزار و قبر انواع سنگ‌های مرمر و گرانیت استفاده می‌شود قیمت سنگ‌های طبیعی مرمر گرانیت بسیار بالاست که شاید دوام آن‌چنانی نیز نداشته باشد. به‌همین دلیل سنگ مصنوعی قبر در بازار خواهان بیشتری از سنگ‌های طبیعی دارند. این سنگ‌ها علاوه‌بر زیبایی منحصربه‌فرد دارای کیفیت، دوام، مقاومت خشمی، مقاومت فشاری، مقاومت حرارتی و نفوذناپذیری در برابر آب دارد چرا که در ساخت آن ها از رزین سنگ مصنوعی استفاده شده است. از این سنگ حتی می‌توان در بسیاری از مکان‌های عمومی و مساجد نیز استفاده کرد. فرمول و ساخت سنگ مصنوعی قبر کاملاً شبیه به سنگ مصنوعی معمولی است. این نوع سنگ‌ها معمولاً با خرده سنگ‌های مرمر یا گواترز ساخته‌شده و روش‌های تولیدی منحصربه‌فردی را نیز دارد که در ادامه این مقاله قصد داریم آن‌ها را برای شما عزیزان توضیح دهیم

ویژگی‌های سنگ قبر

سنگ مصنوعی قبر از سال ۱۳۹۰ از کشورهایی مانند چین و برزیل وارد بازار ایران شد در ابتدای ورود سنگ مصنوعی قبل بازار در مقابل آن مقاومت زیادی کرد. به‌طوری‌که سنگ قبر طبیعی با ۱ میلیون تومان و سنگ‌های مصنوعی قبر چینی ۵۰۰ برزیل ۷۰۰ هزار تومان در حال فروش بود. اما به‌مرور زمان به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که سنگ مصنوعی قبر داشت جایگاه در سنگ‌های طبیعی را گرفت و هم‌اکنون نیز بیشتر سنگ مزارها برزیلی هست .

فرمول و ساخت سنگ مصنوعی قبر به گونه‌ای طراحی‌شده که سخت‌تر و مقاوم‌تر از سنگ‌های طبیعی باشد. این سنگ به دلیل مقاومت خشمی و فشاری بالا و همین‌طور مقاومت در برابر عوامل خوردگی شیمیایی که دارد می‌تواند و طول عمر زیادتری داشته و همین‌طور ارزان‌قیمت‌تر از سنگ‌های طبیعی باشد. سنگ مصنوعی قبر کاملاً زیباست زیبا است و زمانی‌که در کنار سنگ‌های طبیعی مرمر یا گواتر قرار می‌گیرد هیچ نوع تفاوتی از نظر ظاهری با آن ندارد.

سنگ قبر طبیعی دوام کمتری نسبت‌به سنگ قبر مصنوعی دارد اما گاهی اوقات افراد به دلیل عدم شناخت کافی که از این سنگ‌ها دارند آن‌ها را بی‌کیفیت می‌پندارند. طیف رنگ سنگ‌های طبیعی محدود بوده اما فرمول و ساخت سنگ مصنوعی قبل به‌گونه‌ای طراحی‌شده تا بتوان است با استفاده از سنگ رنگ‌های مصنوعی نقش و نگاره‌های زیبایی بر روی رنگ‌ها ایجاد کرد.

تولید و فرمول و ساخت سنگ مصنوعی قبر چگونه است؟

برای تولید و ساخت سنگ مصنوعی قبر روش‌های متفاوتی وجود دارد که هرکدام از این روش‌ها هزینه‌های مخصوص به خود را در بر می‌گیرد برخی از افراد تکنولوژی سنگ‌های مصنوعی سمنت پلاس را برای تولید و فروش و ساخت سنگ مصنوعی قبر انتخاب می‌کند.

تکنولوژی سنگ مصنوعی سمنت پلاس از نظر ظاهری و زیبایی و از نظر کیفیت نمی‌تواند پاسخ دهد گوی محصولات قبر باشد. زیرا به دلیل آنکه سنگ‌های قبر در معرض آب‌وهوای گوناگونی قرار می‌گیرند نیاز به مقاومت بسیار بالایی دارند. جهت تولید سنگ قبر مصنوعی با کیفیت بهتر است از تکنولوژی کوارتر و یک سری تغییرات در فرغول ساخت سنگ مصنوعی غبغب ایجاد شود.

تکنولوژی و فرمول ساخت سنگ مصنوعی و شامل ۳ بخش است که عبارت‌اند از سرقت بخش ساخت مخلوط و میل سینگ سرخ این بخش می‌تواند از خط تولید دسته‌ای یعنی میکسر و گریز مرکز طرح پن خرچنگی یا تحت خلا به‌همراه ۱ دستگاه وکیوم ۷ متر مکعب شروع شده و به خط تولید سنگ قبر مظلومی فول اتوماتیک منتهی شود.در این بخش باید مقدار بودجه برای تولید را نیز در نظر بگیریم.

دومین بخش دستگاه پرس ویبره وکیوم حرارتی با فشار ۷۵۰ تن از. ‌ضعف دستگاه ساب عرض ۱ متر دارای ۱۶-۱۴ خط صاف نیز بخش سوم می‌باشد. با توجه به این‌که این تجهیزات قیمت بالایی دارد باید هر سرمایه‌گذاری با درآمد هنگفت اقدام به تولید این‌گونه سنگ‌ها بکند.

فرمول ساخت سنگ مصنوعی قبر

روش‌های ارزان‌تر برای ساخت سنگ مصنوعی قبر

برای روش‌های ارزان‌تر ساخت سنگ مصنوعی می‌توان از همان روش‌های ساخت سنگ مصنوعی مرمر یا ساخت سنگ مصنوعی معمول نیز استفاده کرد. تکنیک‌های تولید این نوع فناوری با توجه به مقیاس صنعتی که دارد ترکیب مخلوط‌ها و روش‌های انتخابی منحصربه‌فردی نیز خواهد داشت. رایج‌ترین روش ریخته‌گری یا گچ‌کاری یا از طریق ساخت بتن است که در هر روش مشترکات زیادی وجود دارد.

سنگ مصنوعی قبر به روش بتن

یکی از منحصربه‌فردترین و البته ارزان‌ترین روش‌ها برای ساخت سنگ مصنوعی قبر و بتن از این سنگ که بر این پایه ساخته‌شده و اداره مقاومت‌های خشمگین، فشار، حرارت، جذب آب کم، و مقاوم در برابر آب‌وهوای مختلف است که تمامی نیازهای محصولات قبل را نیز برآورده می‌کند.

روش‌های این نوع ساخت سنگ کاملاً با ساخت سنگ مصنوعی یکی بوده و با داشتن تعدادی مواد راحت و قابل‌دسترس می‌توانید آن را در بسیاری از کارگاه تولید کنید‌.

مواد لازم برای ساخت سنگ مصنوعی بر پایه بتن سیمان، ماسه، رزین سنگ مصنوعی، خرده‌های سنگ گرانیت یا مرمر و دیگ و آب و فوق روان‌کننده است در ابتدا باید ماسه و شن را کامل الک کرده و دوباره شروع کنید که از هر گونه شر و ناخالصی‌ها خلاص شوید و سپس سیمان ماسه و آب را درون میکسر و مخلوط‌کن ریخته و به مدت ۳ ط ۴ دقیقه به‌هم بزنید و بعد از آن به میزان سرب سیمان رزین سنگ مصنوعی اضافه کرده تا مایه کاملاً منسجم شود برای رنگ‌آمیزی می‌توانید از ترکیب سایه‌ها و رنگ‌های مصنوعی زیادی استفاده کرده و شکل‌وشمایل مذهب فرضی داشته باشد.

سپس مخلوط به مدت ۴۰ تا ۳۰ ثانیه برروی میز ویبره قرار داده و بعد از آن درون قالب ریخته و درون گرم‌خانه قرار دهید گفته توجه داشته باشید که دمای گرم‌خانه باید بین ۳۰ پنج‌تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد باشد و در صورت افزایش دما ممکن است سنگ به‌طور پفکی ریز ریز شده و کیفیت منحصربه‌فرد خود را از دست بدهد.

سنگ مصنوعی قبر بر پایه گچ

یکی از جایگزین‌های مناسب سنگ طبیعی قبر و تولید آن بر پایه که حج است برای این روش ابتدا برگ گچ و چسب و آب را مخلوط کرده سپس رزین سنگ مصنوعی به مخلوط اضافه کنید و به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با همزن مخلوط کرده و سپس و رنگ‌های مصنوعی و آب و خرده‌های سنگ مرمر یا گواتر را به این مخلوط اضافه می‌کنیم.

مخلوط را به مدت ۴۰ تا ۳۰ ثانیه برروی میز ویبره قرار داده و به مدت ۱۰ ساعت در دمای اتاق خشک می‌کنیم بعد از سخت شدن مخلوط از قالب درآورده و استفاده می‌کنیم.

سخن پایانی 

همان‌طور که در این مقاله بیان شد فرمول و ساخت سنگ مصنوعی قلب و بر پایه‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام از این روش‌ها هیچ‌گاه از کیفیت، رنگ‌بندی و زیبایی آن کم نخواهد کرد و سنگ مصنوعی قبر مانند دیگر صنایع ساختمانی دارای گرید ها و درجات مختلفی است و برای آنکه بتوانید بهترین آن را تهیه کنید حتما از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید.
شرکت بتنو ازجمله شرکت‌ها و مراکز معتبر ارائه انواع مصالح ساختمانی و سنگ‌های مصنوعی است که دراین‌راستا پا به عرصه بهترین کیفیت‌ها توانسته رضایت مشتریان و اعتماد آن‌ها را جلب کنند

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.