فرمول و ساخت تراورتن مصنوعی به‌گونه‌ای تعبیه‌شده تا این سنگ را از نظر کیفیت، مقاومت، نفوذناپذیری در مقابل آب بهبود سازگاری با انواع آب‌وهوا ها به نسبت به شرایط طبیعی مقاوم‌تر ساخته و به دلیل شکل شمایل بسیار زیبایی که دارد بتواند کاربرد آن را نیز افزایش دهد.

اگر بخواهیم به‌طور دقیق‌تر بیان کنیم سنگ مصنوعی تراورتن به‌علت زیبایی در طرح‌ها و رنگ‌ها و همین‌طور مقاومت و کیفیت بسیار بالایی که دارد مورد توجه بسیاری از معماران قرار می‌گیرد. این سنگ از نظر قیمتی بسیار مناسب‌تر از تراورتن طبیعی است و درنتیجه به‌علت باکیفیت بودن طول عمر بیشتر از این نظر طبیعی بودن نیز دارد. زمانی ک سنگ مصنوعی تراورتن و تغییر در کنار یکدیگر قرار دهید هیچ‌گونه تفاوتی در ظاهر، زیبایی، رنگ، کیفیت در آن‌ها پیدا نخواهید کرد.

سنگ تراورتن مصنوعی به دلیل داشتن نمایی روشن و متمایل به سفید تشابه زیبایی با سنگ‌های مرمر دارد تنوع در رگه‌های سنگ مصنوعی تراورتن بسیار متغیر است و باعث شد از نظر ظاهری بسیار مورد توجه قرار بگیرد مقاومت بالایی که این سنگ در برابر باران، برف و سرما دارد یکی از مزایای اصلی آن تبدیل‌شده به گونه‌ای که می‌توان آن را در بسیاری از آب‌وهوا ها بدون نگرانی استفاده کرد.تراورتن مصنوعی یکی از منحصربه‌فردترین منصوبات سنگین به حساب آمده و بیشتر برای نما استفاده می‌شود.


مطالعه بیشتر: فرمول ساخت مرمر مصنوعی

ویژگی‌های تراورتن مصنوعی چیست؟

اگر بخواهیم به‌طور دقیق‌تر ویژگی‌های این سنگ را توضیح دهیم باید بگوییم که فرمول و ساخت تراورتن مصنوعی به‌گونه‌ای طراحی‌شده تا این سنگ را از هر نظر مقاوم‌تر از نوع طبیعی آن تولید کنند. معمولاً به دلیل مقاومت فشاری، خشم، نفوذناپذیری در برابر آب، سازگاری با انواع شرایط آب‌وهوایی، و مقاومت حرارتی که دارد می‌توان از آن در بسیاری از اماکن تجاری، مسکونی، اداری نیز استفاده کرد این سنگ از بوتون فرآوری شده و و از نظر وزن و قیمت سنگ تراورتن طبیعی یکسان است.

به‌علت نوع خاص فرایند در فرمول و ساخت تراورتن مصنوعی و نوع قالب‌ها باعث شده تراکم نسبتاً بالایی نسبت‌به سنگ طبیعی تراورتن داشته باشد و درصد جذب آب نیز به حداقل ۰ برساند و این سنگ و مقاومت خوبی در برابر سرما، گرما و برف و باران داشته و مشکلاتی که سنگ طبیعی تراورتن به‌علت جذب آب ایجاد می‌کند مانند یخ زدن، پوست پوست شدن ویگور شوره زدن و یا ترک خوردن را ندارد.

در فرمول و ساخت تراورتن مصنوعی رنگ‌ها تنوع بسیار بالایی دارد. معمولاً از رنگ معدنی آلمانی برای رنگ‌آمیزی این سنگ استفاده‌شده و جهت مقاومت در برابر اشعه خورشید نیز از مواد آنتی یونی استفاده می‌شود و همواره با مواد روی مخلوط شده و سپس در قالب می‌رسد.

پشت سنگ جذب آب بالایی داشته و چسبندگی آن حدوداً ۲ تا سه‌برابر بیشتر از سنگ طبیعی تراورتن است. در چهارگوشه این نوع سنگ‌ها معمولاً اسکوپ می‌شود و به‌خاطر ضخامت ۸ میلی‌متری که دارد قابلیت ریسک‌پذیری آن را بالا می‌برد این سنگ در اندازه دلخواه مشتری تولید می‌شود.

فرمول و ساخت تراورتن مصنوعی

فرمول و ساخت تراورتن مصنوعی برای تولید به‌گونه‌ای مانند سنگ‌های مصنوعی است. همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان شد این سنگ از جمله سنگ‌های مصنوعی بر پایه بتن است و می‌توان خط تولید آن را نیز در کارگاه‌های کوچک انجام داد. برای تولید آن به چندین وسایل قابل‌دسترس مانند بتن، شن، ماسه، سیمان، آب، رزین سنگ مصنوعی، میز فیبر، و گرم‌خانه نیاز است.

ابتدا باید شل و ماست را الک کرده و ۲ بار شور با استفاده از آب شیرین استفاده کنید تا هر گونه ضایعاتی خلاص شوید . سپس شن، ماسه، سیمان و آب را با یکدیگر مخلوط کرده و درون مخلوط‌کن می‌ریزیم و به مدت ۲ دقیقه هم می‌زنیم تا تمام مواد به نسبت یکنواخت به یکدیگر بپیچد. 
بعد از آن به نسبت سیمان رزین سنگ مصنوعی درون آن اضافه کرده و خرده‌های سنگ مرمر یا تراورتن و درون آن می‌ریزیم به مدت ۵ دقیقه هم می‌زنیم تا مخلوط به انسجام منحصربه‌فرد خود را داشته و با کیفیت تولید شود. 

بعد از آن مخلوط را به مدت ۳۰ تا ۴۰ ثانیه برروی میز فیبر قرار داده و درون قالب می‌گذاریم مخلوط را زمانی‌که در قرون قالب ریختید و به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد درون گرم‌خانه گذاشته و بعد از آن سنگ را از درون قالب‌ها جدا می‌کنیم و برای رنگ‌آمیزی می‌توانید از رنگ‌های مصنوعی هنگام قالب‌ریزی یا مخلوط کردن سنگ استفاده کنیم.

فرمول و ساخت تراورتن مصنوعی

مزایای و کاربرد فرمول و ساخت تراورتن مصنوعی

همان‌طور که در این مقاله بیان شد فرمول و ساخت تراورتن مصنوعی به‌گونه‌ای طراحی‌شده تا کاربرد و مزایای این سنگ را نسبت‌به سنگ طبیعی افزایش دهد. این سنگ ظاهری زیباتر و جذب آب خود را در حد صفر رسانده‌است.

مقاومت بالای سنگ برابر هوا و یخ‌بندان و همین‌طور چسبندگی بسیار بالا با ملات سیمان و متغیر بودن رنگ‌های سنگ مانند سنگ طبیعی باعث شده تا این سنگ کاربرد بسیار زیادی داشته باشد.

کاربردهای اصلی سنگ تراورتن مصنوعی در اماکن عمومی و اماکن تجاری، مسکونی، نمای ساختمان‌ها، طراحی‌های داخلی، مجسمه‌سازی، و کف سالن‌ها و دیوارها و یا حمام و دست‌شویی به‌علت نفوذناپذیری در برابر آب است.

سخن پایانی

در این مقاله با فرمول و ساخت تراورتن مصنوعی آشنا شدیم و دانستیم این سنگ مانند سنگ طبیعی خود دارای ویژگی‌ها و ظاهر یکسان است. سنگ تراورتن مصنوعی از نظر مقاومت فشاری، خشم، مقاومت در برابر آب‌وهوایی متفاوت، جذب آب بسیار کمتر با سنگ طبیعی و تفاوت زیادی دارد و کیفیت بالاتری نیز از آن دارد که این سنگ در گرید ها و درجات مختلفی تولید شده و برای آنکه بتوان بهترین آن را تهیه کند حتما از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. شرکت بتنو از جمله شرکت‌های ارائه‌دهنده انواع سنگ‌های مصنوعی و مصالح ساختمانی است که دراین‌راستا با عرضه باکیفیت‌ترین محصولات توانسته اعتماد و رضایت بسیاری از مراجعه‌کنندگان خود را جلب کند.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.