فلاور باکس بتنی یکی از مقاوم‌ترین انواع فلاور باکس‌ها بوده که دارای مدرن‌ترین نما و همین‌طور سنگین‌ترین آن‌ها است. این نوع از فلاور باکس‌ها در معماری مدرن خود بسیار منحصربه‌فرد عمل کرده و به دلیل بافت خاصی که دارد نمای بسیار ساده و البته بسیار با کیفیت را نیز در ایجاد می‌کند. درواقع فلاور باکس بتنی با ترکیب رنگ‌های محدود و دارای طیف رنگی بسیار و منحصربه‌فرد نیز که بافت خالص و و ماندگار خود را تبدیل به یکی از پرکاربردترین مبلمان در معماری معاصر کرده است. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه اجرای فلاورباکس بتنی آشنا کنیم. ما را دنبال کنید.

نحوه اجرای فلاورباکس بتنی

نحوه اجرای فلاورباکس بتنی

برای ساخت فلاور باکس بتنی از قالب‌های پیش‌ساخته استفاده‌شده که این نوع و ترکیب سبب افزایش مقاومت آن در برابر شرایط محیطی و جوی می‌شود. مواد سازنده بتن ترکیبی از سیمان و ماسه است که با ترکیب نوع بتن، و رنگ فلاور باکس‌های موردنظر تولید شده و با اندازه‌ها و البته رنگ‌های متفاوت در بازار عرضه می‌شود. باکس‌های بتنی بزرگ علاوه‌بر آنکه میله گرد درون خود دارد برای آن که به‌صورت اضطراب چه پایه باشن درون قالب قرار گرفته و سپس با بتن پوشانده می‌شود.

این باکس‌ها برای کشت درختان کاملاً منحصربه‌فرد زیرا قدرت تحمل بار زیادی که دارد در صورت آن که ریشه‌های قوی درخت به آن فشار وارد کنند هیچ نوع ترکی نخورده و طول عمر بسیار بالایی نیز پیدا می‌کند. در نظر داشته باشید که وزن فلاور باکس بتنی بیش‌از حد بوده و در صورت تغییر باید از وسایل خاصی استفاده کرد.

برای آنکه وزن این باکس‌های بتنی کاهش پیدا کرده هنگام ساخت درون‌سازه داخلی آن تورهای فلزی قرار گرفته که این تورهای فلزی فضای خالی را درون سازه ایجاد کرده و باعث می‌شود تا دیواره‌های باکس واکس زده و کمتری از سایر باکس‌ها داشته باشد.

کاربرد فلاور باکس بتنی

اولین فلاور باکس بتنی در ایران توسط شهرداری‌های تهران ساخته شد که براساس نمونه‌های آمریکایی و اروپایی آن الگو برداری شده و به‌طور گسترده در اتوبان‌های تهران مورد استفاده قرار گرفت.

باکس‌های بتنی به دلیل داشتن وزن بسیار بالا و همین‌طور تحمل مقاومت در برابر رطوبت ضربه و بیشتر بر دیواره‌های اتوبان‌ها استفاده می‌شد که ساختار مناسبی برای تثبیت جداره داشته و کشت گیاه را درون خود ایجاد می‌کرد.

به‌مرور کیفیت این باکس‌های بتنی بهبود پیدا کرد و به شکل مبلمان شهری در تمام شهرهای ایران استفاده قرار گرفت بیشترین کاربرد آن به‌طور فراوان در فضاهای باز شهری، مراکز اداری، تجاری، سازه‌های مدرن است.

در امروزه به دلیل توسعه کیفیت فلاور باکس‌های بتنی در معماری مدرن و پست‌مدرن ایران است که با استفاده از متریال با رنگ‌های نور و بافت خاص آن‌ را یکی از بهترین متریال‌های اصلی در طراحی مدرن کرده که می‌توان آن را در مبلمان خاص بتنی بطور منحصربه‌فرد استفاده کرد.

انواع فلاور باکس بتنی

  1. فلاور باکس بتنی ثابت: این نوع از باکس‌ها به‌صورت قالب‌بندی و بتن‌ریزی در زمان ساخت بنا اجرا شده و می‌تواند بخشی از عملیات عمرانی ساختمان‌ها درون روف گاردن ها، محوطه، دراز، پاسیو و فضای داخلی باشد. این باکس‌ها در محاسبات سازه‌ای و به‌طور کاملاً دلخواه در نظر گرفته‌شده و هیچ‌گونه مشکل امنیتی را نیز نخواهد داشت.
  2. فلاور باکس بتنی متحرک یا پیش‌ساخته: از دیگر انواع فلاور باکس بتنی به شکل پیش‌ساخته آنست که به‌صورت رایج در بازار موجود است. این نوع از باکس‌ها مانند دیگر باکس‌های آب به‌طور صنعتی و نیمه‌صنعتی تولید شده و هزینه‌ای مناسب در بازار دارد و بعضی از اشکال سفارشی آن به شکل متحرک است که قابلیت جابه‌جایی داشته و چیدمان کاملاً منحصربه‌فردی را ایجاد می‌کند.

مهم‌ترین ویژگی‌های فلاورباکس بتنی 

مقاومت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول است. زیرا میزان تخریب آن در برابر شرایط جوی نامناسب و تغییر دمایی و البته رطوبت بسیار کم بوده و درنتیجه باکس‌های بتنی مقاومت بسیار بالایی در استفاده اقلیم‌های سخت دارد. یکی از بهترین ویژگی‌های فلاور باکس بتنی رابطه خوب آن با آب است زیرا هر قدر در معرض آب قرار بگیرد مقاومت بیشتری کرده و درنتیجه از بین نخواهد رفت.

وزن باکس‌های بتنی به‌طور صنعتی و نیمه‌صنعتی یا پیش‌ساخته بسیار بالاست. این وزن استحکام و ایستایی باکس را بسیار بالا برده و درنتیجه بهترین استفاده را درون روف گاردن ها دارد. 

هزینه ساخت و ساز و خرید فلاور باکس‌های بتنی نسبت‌به دیگر متریال ها رو به متوسط به دلیل استفاده آن درون یک قالب تعداد بسیار مقرون به صرفه‌تری را تولید کرده که باعث می‌شود. این نوع از و باکس‌ها در بسیاری از پروژه‌های ساخت‌وساز مورد استفاده قرار بگیرد ۲ عامل مهم تعیین قیمت فلاور باکس بتنی کیفیت و قالب پایه آنست درصورتی‌که کیفیت و ترکیبات نوع بوتان آن بسیار خوب و درجه یک باشد طبیعی است که قیمت آن نیز افزایش پیدا کند.

رنگ فلاور باکس بتنی در طیف ملایمی از سفید تا طوسی تیره، اخرایی، زرد نخودی، و برنزی، آبی، سبز و قرمز خاکی دارد. این طیف رنگی برای بسیاری از دکوراتیو ها و طراحی داخلی و خارجی مناسب می‌باشد.

شکل قلاب بسته بتنی با توجه به سفارش مشتری متفاوت است. بتن فرم‌های منظم تا نامنظم و شکسته و ارگانیک را به دلیل انعطاف‌پذیری بالای خود دربر گرفته و هر فرد می‌تواند با توجه به سلیقه خود آن را سفارش دهند.

نحوه اجرای فلاورباکس بتنی

بررسی دقیق نحوه اجرای فلاورباکس بتنی

همان‌طور که می‌دانید این نوع از فلاور باکس‌ها در ابعاد و رنگ‌های متنوع ساخته‌شده که می‌توان از آن‌ها بر روی فضاهای داخلی و خارجی و همین‌طور پارک‌ها و و روف گاردن ها استفاده کرد. در فضاهایی که امکان کاشت گیاهان در خاک باغچه یا زمین وجود ندارد و فلاور باکس‌ها بهترین ایده هستند. زیرا با ایجاد خاک درون توده خالی آن‌ها می‌توانید علاوه‌بر زه‌کشی مناسب خاک اقدام به کاشت و پرورش گل‌وگیاه های بسیار متنوعی کلی اجرا و نگهداری فضای سبز دائمی هزینه و رسیدگی خاص خود را دارد.

به‌همین دلیل نحوه اجرای فلاورباکس بتنی درون فضاهای بیرونی به شکل دائمی است زیرا علاوه‌بر هزینه بسیار زیادی که در تولید این نوع از باکس‌ها صرف‌شده قابلیت جابجایی آن نیز کمی غیرممکن است. زیرا وزن سنگین آن باعث می‌شود تا برای جابه‌جایی حتما از وسایل خاصی استفاده کنید.

سخن پایانی

فلاور باکس بتنی از جمله انواع فلاور باکس‌ها بوده که به دلیل استفاده از بتن عمر بسیار بالایی نسبت‌به دیگر انواع دارد این نوع از فلاور باکس‌ها توانسته‌است به دلیل مقاومت خوبی که در برابر آب داشته هیچ‌گاه دچار تخریب نشده او بسیار پرکاربرد در فضای بیرونی باشند البته این نوع سازه مانند دیگر سازه‌های بتنی دارای گرید ها و درجات مختلفی است که باید حتما از فروشگاه‌های معتبر خریداری شده و به نحوه اجرای فلاورباکس بتنی آن آشنا بود. شرکت بتنو ازجمله شرکت‌های ارائه انواع سازه‌های بتنی است که توانسته دراین‌راستا با ارائه باکیفیت‌ترین محصولات رضایت مشتریان خود را جلب کند.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.