برای ساخت سنگ مصنوعی ابتدا باید ملات سیمان یا بتن را تولید کرد. ملات ساخت سنگ مصنوعی تقریباً در همه‌جا دیده‌شده اما برای آنکه اختلاط آن به سنگ مصنوعی شبیه‌تر باشد باید کمی مهندسی تر و این مخلوط را تولید کرد‌ فرمول ساخت سنگ مصنوعی به این‌گونه است که باید است ۴ ماده اصلی در ساخت استفاده شود.

این ۴ ماده عبارت‌اند از:

آب، سیمان، سنگدانه‌ها یا آگر گات، افزودنی‌های بتن هم چون رزین سنگ مصنوعی. مراحل ساخت سنگ مصنوعی به‌قدری راحت و البته کمی پیچیده‌است که شما می‌توانید با در نظر گرفتن و نکات کلی آن را در بسیاری از کارگاه‌های خود تولید کنید و در ادامه مقاله با مراحل ساخت آن به‌طور دقیق به شما عزیزان بیان کرده‌ایم.

مراحل و فرمول ساخت سنگ مصنوعی

اولین قدم آن است که شما باید بدانید که چقدر ملات باید ساخته شود و سپس مقدار مواد را به‌طور دقیق محاسبه کنیم.

هر میکسر قادر است ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلو مواد را تولید کند که مقدار متعارف آن است آنست و از طرفی نباید اون‌قدر ملات زیاد درست کنید که مدت زیادی بماند. درصورتی‌که مواد در مدت طولانی بدون استفاده قرار بگیرد کارایی خود را به‌طور کامل از دست خواهد داد.

برای تولید ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلو مواد باید به‌طور ۱۰ دقیقه مخلوط‌کن را روشن بگذارید. کاری که بسیاری از افراد انجام می‌دهند آنست که بعد از درست شدن من واد نصف ملات را از درون میکسر خالی کرده و نصف دیگر را همچنان داخل میکسر می‌گذارند بماند.

در این مرحله نصف اولیه مواد را داخل قالب‌ها ریخته و دوباره میکس را شروع کرده تا چند دور بچرخد و ملات باقی‌مانده کمی نرم‌تر شده و مثل اول یکدست خواهد شد.

دومین مرحله در فرمول ساخت سنگ مصنوعی توجه به نسبت ماسه و سیمان است. برای محصولات کف‌پوش معمولاً بین ۱ به ۲ نیم تا ۱ به مقدار نسبت ماسه به سیمان است که کاملاً مناسب بوده و مقدار مقاومت فشاری هفت‌روزه را از ۴۰۰ تا ۵۵۰ ایجاد می‌کند.

سعی کنید برای آنکه محصول باکیفیت‌تر داشته باشید به سراغ نسبت ۱ به ۲ نروید زیرا مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. در ماسه و سیمان به نسبت ۱ به ۲ مقدار سیمان به‌شدت بالا بوده و خودش باعث بروز مشکلاتی مانند سفت شدن سنگ مصنوعی می‌شود. افرادی که برای ساخت سنگ مصنوعی اقدام می‌کنند اسم بتن ۳۰۵ را شنیده‌اند که بیشتر برای فونداسیون‌ها استفاده می‌شود بتن‌های ۳۰۵ بتنی است که در دوهزار و ۴۰۰ کیلو بوش که ۱ متر مرکب می‌باشد ۳۵۰ کیلو سیمان داشته که تقریباً نسبت ۱ به ۷ است.

سومین نکته‌ای که باید فرمول ساخت سنگ مصنوعی به آن توجه داشت فوق روان‌کننده ها هستند که کاهنده آب بوده و وظیفه آن‌ها کم کردن مقدار آب در طرح اختلاط و همین‌طور روان کردن ملات است.

چهارمین نکته استفاده از میکرو سیلیس یا دوده سیلیسی است که یکی از تأثیرگذارترین مواد بر روی بتن بوده و معمولاً در تمامی دنیا به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین پایه‌ها در فرمول ساخت سنگ مصنوعی معروف است. برای استفاده از این مواد باید کاملاً هوشیار و از نظر علمی باسواد باشید زیرا این مواد هر موقع هم سازند در هوا پخش شده‌اند و از طرفی مقدار آب مورد نیاز و مواد را کاملاً زیاد می‌کند.

نحوه ساخت سنگ مصنوعی سرقت اولین مرحله برای ساخت سنگ مصنوعی روش اختلاط مواد اولیه است. شن و ماسه باید به‌صورت خشک به نسبت ۳ به ۱ در میکسر ریخته‌شده و به مدت ۲ دقیقه مخلوط شود و سپس آب را به شکل کم‌کم درون مخلوط اضافه کرده تا معلومات به شکل گلوله گلوله شود سپس رزین مصنوعی را درون مواد به نسبت ۱ درصد وزن سیمان اضافه کرده و به مدت ۴ تا ۵ دقیقه مخلوط کردن ادامه دهید بعد از آن مواد را درون قالب ریخته و سپس به مدت ۳۰ تا ۴۰ ثانیه برروی میز ویبره قرار دهید نکته درآخر ملات را درون گرم‌خانه برده و بر روی آن نایلون بکشید و به مدت ۲۴ ساعت اجازه دهید تا مواد استراحت کند دمای گرم‌خانه باید بین ۲۰ پنج‌تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد باشد بعد از گذشت ۲۴ ساعت ۲ سنگ مصنوعی حاضر هست و شما می‌توانید آن را از ملات جدا کنید.

فرمول ساخت سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی در ساخت سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی از مواد افزودنی در ساخت سنگ مصنوعی است که بر پایه پلی کربوکسیلیک بوده و باعث روانی بتن و تولید بتن بسیار پر مقاومت می‌شود و این رزین اجرای رزین اپوکسی را بر روی سنگ مصنوعی بسیار راحت کرده و محصول را اسلام را یا روانی بتن را افزایش می‌دهد.

هوای اضافی داخل بتن را تا حداکثر ۷۰ درصد کاهش داده و باعث کاهش آب مصرفی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد می‌شود.

این محصول با انواع سیمان مصرفی درون بتن سازگاری داشته و پمپاژ را راحت‌تر و باعث استهلاک تجهیزات پمپاژ می‌شود و مقاومت فشاری بتن را کامل افزایش داده و سبب کاهش نفوذپذیری بتن می‌شود و استفاده از آن می‌تواند میزان ویبراتور بتن را کاهش داده و زمان بتن‌ریزی را نیز کاهش دهد.

مقدار واقعی مصرف رزین سنگ مصنوعی و شرایط آب‌وهوایی منطقه و میزان کارایی مورد نیاز بستگی دارد به‌همین دلیل معمولاً در فرمول ساخت سنگ مصنوعی میزان مصرف آن را بین ۰/۳ تا ۰ ۰٫۸ درصد وزن سیمان مصرفی قرار می‌دهند.

سخن پایانی

شما می توانید برای سفارش ساخت سنگ مصنوعی با پشتیبانان ما در ایران بتن ارتباط حاصل فرمایید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.