خوشبختانه در ایران قیمت پروفیل در دهه گذشته ثبات نسبتاً خوبی نسبت ‌به سایر مقاطع فولادی داشته ‌است اما باید توجه داشته باشید که در دو سال اخیر به دلیل نوسانات بازار ارز قیمت پروفیل نیز کمی تغییر کرده و باعث شده تا به ثباتی گذشته نباشد. در حال حاضر کشور های درحال توسعه توانسته ‌اند بازار تولید پروفیل و مقاطع فولادی را در دست بگیرند و به‌همین دلیل باعث شده تا نوسانات قیمت پروفیل و دیگر مقاطع فولادی در بازار با تورم جهانی روبرو باشد. معمولاً کشورهای درحال‌توسعه به دلیل اقتصاد ضعیف و البته نوسانات ارزی که در داخل کشور و برخوردار هستند باعث شده تا تورم زیادی بر روی مقاطع فولادی ایجاد شود. این عوامل باعث شده تا مقاطع فولادی با تغییرات زیادی رو به‌ رو باشد. به‌ همین دلیل ما قصد داریم تا در این مقاله برای شما عزیزان عوامل مؤثری که بر روی قیمت پروفیل تاثیر مستقیمی دارند را توضیح داده تا بتوانید به تجزیه تحلیل و پیش ‌بینی دقیق قیمت پروفیل را داشته باشید.

پروفیل چیست؟

قبل ‌از آن‌که به سراغ قیمت پروفیل و عوامل تاثیر گذار آن برویم باید ابتدا این محصول را به شما عزیزان توضیح دهیم. به زبان ساده ‌تر پروفیل قطعه‌ ی فلزی درازی به یک شکل گفته ‌شده که برای ساخت درب و پنجره خانه‌ها استفاده می‌ شود. البته با گذشت زمان و پیشرفت‌های تکنولوژی این مقطع فولادی به دلیل استحکام و مقاومت بسیاری که دارد معمولاً در کاربرد های دیگر نیز استفاده می ‌شود.

پروفیل ‌ها به شکل جسم تو خالی و دراز هستند و تو خالی بودن آن باعث می ‌شود تا در تولید خود از مواد اولیه کمتری استفاده کند. به‌ همین دلیل قیمت پروفیل نسبت‌ به دیگر مقاطع فولادی کاهش پیدا می ‌کند. پروفیل‌ های صنعتی و پروفیل‌های ساختمانی یکی از دسته‌های اصلی پروفیل به حساب آمده که بر اساس نوع کاربردی که دارند ویژگی‌های منحصر به‌ فردی را نیز خواهند داشت.

پروفیل‌ های صنعتی بیشتر در صنایع خودروسازی و کشتی ‌سازی و پروفیل‌های ساختمانی همان‌طور که از نامش پیدا است برای ساختمان و قطعات مرتبط با ساخت ‌و ساز استفاده می ‌شود.

قیمت پروفیل

انواع پروفیل

از مهم‌ترین عواملی که بر روی قیمت پروفیل تاثیر گذار است انواع آن می باشد. به ‌همین دلیل قصد داریم تا در این قسمت از مقاله انواع پروفیل را توضیح دهیم.

قیمت پروفیل به‌طور مستقیم بر اساس وزن آن تعیین می ‌شود و پروفیل‌ ها بر اساس وزن به سه دسته سبک، نیمه سبک و سنگین تقسیم‌ بندی خواهند شد. از دیگر انواع پروفیل می‌توان به دسته‌ جنس آن یعنی ورق روغنی یا ورق سیاه اشاره داشت. کیفیت تولید و پروفیلی که مبنی بر ورق روغنی تولید شده بسیار بیشتر از پروفیل ‌ها با ورق سیاه هستند.

عوامل مؤثر بر قیمت پروفیل چیست؟

پروفیل ‌ها یکی از مقاطع مهم و پر کاربرد در صنایع آهن‌ آلات و صنایع ساختمان‌ سازی به شمار می ‌آید. بسیاری از پروژه ‌های ساختمانی با پروفیل ‌ها سروکار داشته و می‌تواند یکی از پر کاربرد ترین مقاطع فولادی به حساب آید. به ‌همین دلیل بیشتر خریداران هنگام خرید به قیمت پروفیل اهمیت زیادی می ‌دهند. و از این‌ رو عواملی که بر روی قیمت پروفیل تاثیر بسیار زیادی دارد به چند دسته تقسیم و به بندی خواهد شد که در ادامه مقاله برای شما عزیزان آن را توضیح خواهیم داد. 

قیمت مواد اولیه اولین عامل موثر قیمت پروفیل

از مهم‌ ترین عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت پروفیل قیمت مواد اولیه است. به ‌طورکلی عواملی مانند قراضه، سنگ‌آهن، شمش آهن بر روی قیمت نهایی پروفیل و دیگر مقاطع فولادی تاثیر مستقیمی دارد و در صورت افزایش یا کاهش این محصولات قیمت نهایی مقاطع فولادی دیگر نیز بالا و پایین خواهد شد.

هزینه حمل و نقل

از دیگر عواملی که بر روی قیمت پروفیل تاثیر می ‌گذارد هزینه سوخت وسایل حمل و نقل کننده این محصولات است. به عبارت کلی‌ تر کشتی یا کامیون برای‌ آن ‌که بتواند این مقاطع را حمل ‌و نقل کند به سوخت احتیاج دارد و اگر مسافت طی‌شده بسیار طولانی باشد می‌تواند بر روی قیمت محصول به دلیل افزایش یا کاهش قیمت سوخت تأثیرگذار باشد.

و میزان عرضه و تقاضای بازار سر یکی از مهم‌ترین عواملی که بر روی قیمت نهایی هر محصولی تاثیر گذار از میزان عرضه و تقاضای بازار می‌باشد به‌عبارتی کلی‌تر زمانی‌که عرضه یک محصول مانند پروفیل در بازار کم شود قیمت آن نیز بالا می‌ رود.

تورم و نوسانات ارز موثر در قیمت پروفیل

متأسفانه در ایران نوسانات بازار ارز قیمت بسیاری از محصولات را دربر می‌گیرد و قیمت پروفیل از این قاعده مستثنی نیست و به زبان ساده‌تر زمانی‌که بازار ارز دچار نوسان شود غیبت بسیاری از محصولات کاهش یا افزایش پیدا خواهد کرد زیرا بسیاری از مواد اولیه این محصولات به دلار و ارز بستگی دارد.

وزن انواع پروفیل

از دیگر عواملی که بر روی قیمت پروفیل تاثیر می‌ گذارد و وزن آن است به‌عبارت‌ دیگر پروفیل ‌های سنگین یا سبک به ‌علت چگالی قطعه اندازه‌گیری که دارد و می‌تواند وزن قیمت بیشتر یا کمتری داشته باشد. زیرا این پروفیل‌ها به اندازه‌ای چگالی خود متریال آهن، فولاد، آلومینیم استفاده کرده پس بعد از اندازه‌گیری چگالی سطح مقطع پروفیل می ‌توان قیمت نهایی آن را محاسبه کرد.

سخن پایانی

در این مقاله قصر تعامل مؤثری که بر روی قیمت پروفیل تأثیر می‌گذارند و برای شما عزیزان توضیح دهیم. پروفیل یکی از مقاطع فولادی پر کاربرد در صنایع ساختمان‌ سازی است که قیمت آن نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. شرکت بتنو یکی از معتبرترین شرکت ارائه انواع مقاطع فولادی است که در این ‌راستا با عرضه باکیفیت ‌ترین محصولات توانسته رضایت بسیاری از مشتریان خود را جلب کند. نکته توجه داشته باشید قیمت پروفیل براساس روز محاسبه شود و تمامی تولیدکنندگان باید به‌هنگام محاسبه قیمت این محصول به آن توجه کنند

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.