چسب بتن یکی از افزودنی‌های بتن است که در دسته مواد شیمیایی ساخته‌شده، قرار می گیرد. به‌ همین دلیل قیمت چسب بتن به عوامل زیادی بستگی دارد. اسامی زیادی برروی محصول در بازار نام‌گذاری شده که اما همه آن را به چسب بتن می‌شناسند.در این مقاله قصد داریم تا شما را با عوامل مؤثر بر روی قیمت چسب بتن آشنا کرده و همین‌طور انواع چسب بتن را توضیح دهیم. 

ویژگی‌ها و قیمت چسب بتن 

قبل از آنکه به سراغ عوامل مؤثر بر روی قیمت چسب بتن برویم بهتر است ویژگی محصول را برای شما عزیزان بازگو کنیم. چسب بتن چسبندگی بسیار بالایی در بتن ایجاد کرده و باعث می‌شود تا بتن بتواند مقاومت بسیار بالا و خاصیت چسبندگی قوی بر روی مصالح جدید یا قدیمی را داشته باشد.

از ویژگی‌های دیگر چسب بتن بالا بردن مقاومت کششی و خشمی بتن است که باعث می‌شود تا ترک در بتن و تبله کردن آن جلوگیری شده و افزایش عمر سازه بتنی را ایجاد کند. این محصول باعث کاهش نفوذپذیری در بتن شده و مقاومت‌های مکانیکی بتن را افزایش می‌دهد. افزایش ۵۰ درصدی مقاومت خشمی و همین ‌طور نفوذپذیری و مقاومت بتن در برابر یخ‌زدگی از دیگر ویژگی‌های آن است. 

انواع چسب بتن

چسب بتن می‌تواند بر اساس کاربردی که دارد به چند دسته تقسیم شود. معمولاً چسب ها برای استخر، آب‌بندی، اتصال بتن قدیم به بتن جدید، کاشته میزگرد، کارایی داره که هر کدام از این نوع چسب ها نیز ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد. 

اگر بخواهیم به ‌طور دقیق ‌تر اهمیت چسب بتن را بیان کنیم باید گفت که یکی از افزودنی‌های پر اهمیت در صنعت بتن چسب بتن می‌باشد. چسب‌های بتن به ۲ دسته اپوکسی و لاتکس که همان پلیمری است. تقسیم ‌بندی‌ شده که چسب ‌های پلیمری دارای واکنش شیمیایی هستند و چسبندگی بسیار بالایی دارد.

اما چسب اپوکسی محلول در آب بوده و مایه ای به رنگ شیری دارد و ترکیب آن با بتن و ماسه ترکیب مقاومی در برابر آب، مواد شیمیایی و ساییدگی ایجاد می کند. معمولاً از این نوع چسب برای چسباندن کاشی‌ها، سرامیک، سنگ‌های تزیینی استفاده می‌شود.

اپوکسی

قیمت چسب بتن در نوع اپوکسی عام به دلیل جز جزئی بودن محصول که بر پایه رزین اپوکسی اصلاح‌شده بیشتر از انواع دیگر است درواقع این نوع بتن افزایش دوام آن و مقاومت مکانیکی و قدرت چسبندگی آن را بسیار افزایش داده و باعث می‌شود تا پیوند بتن جدید به بتن قدیم بدون هیچ اشکالی انجام شود.

در واقع با استفاده از چسب بتن اپوکسی عملیات مرمت، ترمیم سازه‌های بتنی، اتصال بتن با مقاطع فلزی، قابلیت ترسویی و آن در انواع ترک‌ها، و امکان کاربرد در سازه‌هایی که کاربری غرقابی دارد، استفاده بتن جدید بر روی مقاطع بتنی قدیمی به خوبی انجام شده و مشکلی در این عملیات ها ایجاد نشود. 

لاتکس

از دیگر انواع چسب بتن، لاتکس است که می‌تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت چسب بتن بگذرد. این چسب حالت آب‌بندی داشته و افزایش چسبندگی ملات و به ‌علاوه افزایش الاستیسیته و مقاومت شیمیایی و مقاومت در برابر تغییرات آب‌وهوایی در بتن ایجاد می‌کند. این چسب که بر پایه لاتکس است می‌تواند به‌عنوان یک افزودنی برای سیمان‌های پرتلند و ماسه اضاف شده و کاملاً در ترمیم سازه‌های بتنی به‌عنوان لایه پیوند زا استفاده شود. 

از مهم ‌ترین کاربردهای چسب بتن لاتکس می توان به :تهیه ملات و بتن آب‌بند شده برای اجرای آب‌نما استخر، تقویت ملات‌های بندکشی، تهیه ملات ها برای نصب سرامیک و سنگ، نماسازی و صافکاری سطوح بتن اکسپوز، و تقویت چسب کاشی‌های پودری شاره داشت.
توجه کنید این نوع چسب باعث افزایش چسبندگی بتن بر روی ملات جدید و قدیم شده و می‌تواند نفوذپذیری و آب‌بند کننده بتن را انجام دهد این محصول باعث می‌شود تا بتن از ترک‌خوردگی و طبله شدن مواد جلوگیری کرده و سبب افزایش مقاومت بتن در مقابل سیکل‌های ذوب و انجماد شود.

قیمت چسب بتن 

عوامل مؤثر بر روی قیمت چسب بتن

همان‌طور که در پاراگراف قبلی بیان شد و چسب بتن یکی از مهم ‌ترین افزودنی ‌ها در بتن است که باعث می‌شود تا مقاومت خشمی، اشاری، پلاستیک، چسبندگی، مقاومت در برابر حریق، مقاومت در برابر مواد خورنده شیمیایی، مقاومت در برابر عوامل مختلف جوی در بتن افزایش پیدا کند.

از مهم‌ ترین عواملی که می‌تواند بر روی قیمت چسب بتن تاثیر بگذارد انواع آنست. همان‌طور که در پاراگراف های قبلی گفته شد چسب بتن در دو نوع لاتکس و اپوکسی تقسیم ‌بندی می‌شود. در واقع این ۲ نوع چسب به دلیل کاربردهای متنوعی که دارند و قیمت متنوع نیز خواهند داشت. قیمت چسب بتن در نوع اپوکسی بیشتر است قیمت لاتکس است زیرا کاربرد چسب‌های بتن اپوکسی بیشتر از هر نوع چسب بتن می باشد. 

از دیگر عواملی که می‌تواند بر روی قیمت چسب بتن تاثیر مستقیم بگذارد مواد اولیه تشکیل ‌دهنده این چسب است. زمانی‌ که از افزودنی‌های شیمیایی برای ساخت و تولید چسب بتن استفاده کرد باعث می‌شود تا هنگام مخلوط شدن با بتن خاصیت‌های دیگر آن مقاومت بهتری از خود نشان دهد. در واقع ارتقاء خاصیت ‌های متفاوت بتن تا حدودی به چسب بتن بستگی دارد. درصورتی‌که از مواد اولیه خوبی در ساخت چسب بتن استفاده نشود کیفیت بتن و همین‌طور چسب بتن افت کرده و در نهایت کاربری خود را از دست می‌دهد.

و یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت چسب بتن میزان عرضه و تقاضای است. همان‌طور که گفته شد چسب بتن مهم‌ترین افزودنی است که در بتن‌ریزی استفاده می‌شود. به ‌همین دلیل همواره و تقاضای بازار نسبت‌به تولید این محصول رو به بالا بوده و همین امر باعث شده تا تعیین قیمت چسب بتن به دلیل رقابتی شدن بازار کمی دچار ایراد و مشکل شود. معمولاً کارخانه‌ها به دلیل آنکه بتوانند در این رقابت پیروز شود و قیمت‌های متنوعی بر روی چسب بتن می‌گذارند که درنتیجه ممکن است به عوامل مختلفی مانند نوع کاربری، کیفیت، و میزان استفاده از چسب بستگی داشته باشد.

سومین مسئله که می‌تواند بر روی قیمت چسب بتن تاثیر بگذارد میزان نرخ ارز است. نرخ ارز متأسفانه تأثیر مستقیمی بر بسیاری از محصولات داخلی ایران داشته‌ که چسب بتن نیز یکی از این محصولات است. معمولاً تهیه محصولات اولیه برای تولید چسب بتن وارداتی بوده و درنتیجه میزان نرخ ارز بر روی قیمت نهایی محصول تاثیر مستقیمی دارد.

سخن پایانی

همان‌طور که گفته شد عوامل مختلف بر روی تعیین قیمت چسب بتن تاثیر گذار است. چسب بتن به دلیل آنکه یکی از مهم‌ترین افزودنی‌های بتن در هنگام بتن‌ریزی ساختمان است دارای اهمیت ویژه‌ای بوده به‌همین دلیل برای آنکه بتوانند بهترین خواص را از بتن به دست آورند از بهترین چسب بتن استفاده می‌کنند. چسب بتن مانند دیگر محصولات ساختمانی در درجه‌ها و گرید ‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود برای آنکه بتوانید بهترین نوع آن را خریداری کنید حتما از فروشگاه‌های معتبر ابتدا اطلاعات کسب کرده و سپس اقدام به خرید کنی. شذکت بتنو از جمله شرکت‌های معتبر ارائه انواع محصولات ساختمانی و بتنی است که توانسته با عرضه باکیفیت‌ترین محصولات و ارائه مشاوره‌های رایگان در هنگام خرید رضایت بسیاری از مشتریان خود را جلب کند.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.