قبل‌از آنکه به سراغ قیمت تیرچه بلوک و عوامل مؤثر بر روی آن برویم بهتر است این نوع از مصالح ساختمانی را برای شما عزیزان توضیح دهیم. تیرچه‌ی بلوک یا همان سقف تیرچه ‌بلوک سقفی است که ترکیبی از تیرچه و بلوک سیمانی دارد. این تیرچه و بلوک می‌توان از بلوک سفالی نیز تهیه شود و شکل ظاهری آن یک نوع دال یک‌طرفه است که از سه عنصر دال، تیرچه بلوک یا یونولیت و تشکیل‌شده است. در واقع تیرچه‌ بلوک یکی از متداول ‌ترین و رایج ‌ترین سقف ‌هایی است که در ساختمان‌ سازی ایران استفاده می‌شود. به‌همین دلیل اهمیت بسیار زیادی در ایران دارد.

اهمیت سقف تیرچه‌ بلوک در ساختمان ‌سازی ایران 

به دلیل اهمیت و کاربرد بسیار زیادی که این نوع مصالح ساختمانی دارد معمولاً قیمت تیرچه و بلوک نیست براساس نیاز بازار متغیر می‌ شود. سقف‌ های تیرچه ‌بلوک در ساختمان‌ سازی ایران به دلیل هزینه کمتری که نسبت ‌به سقف ‌های دیگر دارد باعث می‌شود تا بیشتر مهندسان مجاب به استفاده از آن شود. اجرای آسان این سقف باعث شده هیچ نوع خرابی ناشی از بار واردشده بر سقف نسبت ‌به سقف ‌های دیگر پیش نیامده و در نتیجه هزینه نهایی پروژه کاهش پیدا می کند. 

انواع تیرچه‌بلوک

یکی از عواملی که در قیمت تیرچه ‌بلوک تاثیر مستقیمی دارد انواع آن است. تیرچه بلوک یکی از آلمان ‌های سازه‌ای بوده که بخشی از سقف را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل در انواع مختلفی تولید می ‌شود. این انواع عبارت ‌اند از: تیرچه‌ی بتنی، تیرچه پیش ‌ساخته خرپایی، تیرچه پیش ‌ساخته پیش تنیده، تیرچه ‌های با قالب سفالی، تیرچه‌ های فلزی ب یا جانباز.

هر کدام از این تیرچه ها عوامل مخصوص به خود را داشته و دارای معایب و مزایای شیوه خاص اجرایی هستند بر اساس مواد اولیه تولید شده در هرکدام از آن‌ها قیمت تیرچه بلوک متغیر می‌شود. 

بیشتر بخوانید: قیمت یونولیت ساختمانی

مزایای استفاده از تیرچه بلوک

استفاده از تیرچه‌ بلوک مزایای بسیار متنوعی دارد و در واقع این نوع متریال باعث می‌شود تا نیاز به شمع بدنی پیدا نشود و با توجه به این ‌که عدم نیاز به شمع بدنی سرعت اجرای کار بسیار بالا می ‌رود. این نوع تیرچه قابلیت اجرا در ساختمان‌های فولادی، بتنی و بنایی داشته و هزینه کمتری را در طول مدت زمان اجرا ایجاد می ‌کند. یکپارچگی سقف، جوش شدن و باروری بیشتر سازه و همین‌طور امکان بتن‌ریزی چندین سقف به‌طور هم‌زمان یکی از مزایای استفاده از تیرچه بلوک است.

به دلیل فاصله هفتاد سانتی ‌متری تیرچه ها از یکدیگر تعداد کمتری در تیرچه در سقف قرار گرفته و درنتیجه باعث می‌شود تا سازه مصرف کمتری تیرچه و بتن‌ ریزی داشته باشد. قیمت تیرچه بلوک به دلیل مقرون ‌به‌ صرفه بودن باعث شده تا یکی از مزایای اصلی استفاده از این متریال ساختمانی باشد. درواقع این تیرچه اجرای داک و عبور تاسیسات را آسان کرده و مصرف بتن به‌علت فاصله بیشتر تیرچه و بلوک کاهش پیدا خواهد کرد.

قیمت تیرچه ‌بلوک

معایب استفاده از تیرچه‌بلوک

در پاراگراف قبلی مزیت‌های تیرچه و بلوک را برای شما عزیزان توضیح دادیم و متوجه شدید که قیمت تیرچه ‌بلوک به دلیل آنکه مقرون ‌به ‌صرفه است توانسته یکی از مزایای اصلی استفاده از این متریال در ساختمان‌سازی باشد. اما معایب این مصالح مانند نیروی کار مجرب برای انجام کمی پیچیدگی استفاده از این متریال را افزایش داده‌است. در واقع تیرچه ها باید حتما نظر کیفی کنترل‌شده و استاندارد باشند.

نکات مهم درباره قیمت تیرچه ‌بلوک

هنگام استفاده از تیرچه ‌بلوک مصاحبه طول و عرض مواردی است که باید به آن توجه زیادی داشته باشید. به‌ طور کلی تیرچه ‌بلوک یک دهانه برابر با طول آکس به آکس تیرهای ابتدایی و انتهایی متصل به دو سر تیغه دارد. برای این‌که در دهانه‌های بزرگ تیرچه به‌صورت تکی عمل نکند و یکپارچه سقف را داشته باشد. از کلاف عرض باید استفاده کنید. کلافه عرض درواقع دهانه خیلی طویل به ‌عنوان یک تکیه ‌گاه است که عمود بر تیرچه ها اجرا خواهد شد. سقف تیرچه ‌بلوک نیز از نظر سازه‌ای یک‌ طرفه است و چون بار به ‌صورت یک‌ طرفه به دو تیره دوطرفه اعمال می‌شود باید این نکات را به‌خوبی مدنظر قرار دهیم.

قیمت تیرچه بلوک 

قیمت تیرچه بلوک براساس هر متر مربع سقف تیرچه بلوک مشخص می‌ شود. در واقع هر متر از سقف در هزینه ساخت ‌و ساز تاثیر بسیار زیادی دارد. انواع تیرچه ‌بلوک نیز می‌تواند در قیمت نهایی آن تاثیر بسیار منحصر به‌ فردی بگذرد. تیرچه ها معمولاً بر اساس متر مربع بوده و در اصطلاح بازار قیمت کامل سقف را اندازه‌گیری می‌کند. قیمت تیرچ ه‌بلوک و قیمت میله گرد، آهن، قیمت سیمان و بتن بستگی زیادی دارد و با توجه به آشفتگی بازار ارز که بر روی این محصولات گذاشته نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن‌ها مدنظر قرار داد. با توجه به این‌که قیمت آهن، سیمان، میله گرد قیمت به‌روز محسوب می‌ شود هم سازندگان کارفرما ها باید قیمت و تیرچه‌بلوک را به‌صورت به‌ روز محاسبه کند.

بیشتر بخوانید: قیمت چسب بتن

سخن پایانی

در این شما را با قیمت تیرچه‌ بلوک و عوامل مؤثر بر آن آشنا کردیم همان‌طور که بیان شد تیرچه ‌بلوک یکی از مهم‌ترین متریال‌های استفاده‌ شده در ساخت سازه ایران است. که موجب کاهش هزینه و همین‌طور روند اجرایی پروژه خواهد شد. این متریال انواع متفاوتی دارد و براساس مواد اولیه‌ای که برای ساختن استفاده می‌شود قیمت متغیر نیز خواهد داشت. برای آنکه بتواند بهترین نوع آن‌ها استفاده کنید حتما از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. شرکت بتنو از جمله شرکت‌ های ارائه‌دهنده انواع مصالح ساختمانی است که توانسته با ارائه باکیفیت ‌ترین محصولات در این زمینه اعتماد و رضایت مشتریان خود را جلب کند.

 

سفارش تیرچه بلوک از یتونو 

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان بتونو تماس حاصل نمایید

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.