قبل‌ از آن‌که به سراغ قیمت یونولیت ساختمانی برویم باید این محصول را برای شما عزیزان توضیح داده و کاربرد و مزایا و معایب آن را بیان کنیم.یونولیت همان پلی استایرن انبساطی از جنس پلیمر است که رنگ سفید داشته و یک گونه فرآورده نفتی حساب می‌شود. 

این متریال ساختمانی دارای خواص فیزیکی منحصربه‌فردی است که در صنعت ساختمان‌سازی به نام تجاری یونولیت ساختمانی شناخته می‌شود. از ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد سبک‌وزن بودن آن است. زیرا این متریال از پنج درصد پلاستیک و نود و پنج درصد هوا ساخته‌شده است.

کاربرد یونولیت ساختمانی 

کاربرد منحصرد به ‌فرد یونولیت در ساختمان به شکل گوناگون است به‌همین دلیل قیمت یونولیت ساختمانی با توجه به کاربردی که دارد کاملاً مقرون ‌به‌ صرفه می‌باشد. این متریال به دلیل داشتن خواص ویژه‌ای مثل عایق حرارتی و صوتی می‌تواند در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار بگیرد. وزن سبک آن باعث شده تا کاربردهای بسیار زیادی در سند ساختمان‌سازی داشته و معمولاً به‌عنوان یک عایق سقف استفاده شود. 

از دیگر کاربرد یونولیت ساختمان می‌توان به ایجاد فضاسازی و دکوراسیون موقت، ساخت سازه‌های سبک، ساخت ما کتاب و کاردستی‌ها، ساخت احجام و مدل‌های بسیار بزرگ، ساختن سردخانه‌ها، استفاده در استودیوهای صدابرداری به‌عنوان عایق صوتی، عایق حرارتی و صوتی دیوارهای ساختمان‌ها، می‌توان اشاره داشت. قیمت یونولیت ساختمانی با توجه به کاربردهای متنوعی که دارد کاملاً پاین است. این متریال و با توجه به ماده اولیه‌ای که دارد قیمت‌های متفاوتی را دربر می‌گیرد. 

بیشتر بخوانید: الیاف پ پ چیست؟

مزایای استفاده از یونولیت در سقف ساختمان‌ها

همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی بیان شد یونولیت ساختمانی کاربرد بسیار متنوعی در ساخت‌ و ساز دارند. این قطعه کاملاً سبک بوده و می‌تواند قطعات بلوک و وزن نهایی ساختمان را کاهش دهد. کم شدن سایز تیر و ستون‌ها و همین ‌طور کاهش مصرف فولاد و آهن در اسکلت‌بندی ساختمان‌ها یکی از مزایای استفاده از یونولیت ساختمانی است.

کاهش سی درصد از حجم بتن و همین‌طور مقاومت بسیار خوب در برابر زلزله به دلیل داشتن وزن بسیار پایین باعث شده تا استفاده از این متریال در بسیاری از ساخت‌وسازهای پیشرفته جهان افزایش پیدا کند. این متریال دارای عایق حرارتی و صوتی بوده و در زمان آتش‌سوزی می‌تواند بهترین عملکرد را داشته و خسارات مالی و جانی را تا حد قابل‌توجهی کاهش دهد.

حمل و نقد سریع و آسان آن به محل مورد نظر باعث می‌شود تا صرفه‌جویی در زمان اجرا و کاهش دستمزدها را برای پروژه های ساختمانی ایجاد شود. قیمت یونولیت ساختمانی بسیار مقرون‌به‌صرفه است و به‌همین دلیل باعث شده تا استفاده از این متریال ساختمانی در بسیاری از پروژه‌های بزرگ و کوچک در سراسر جهان افزایش پیدا کند.

قیمت یونولیت ساختمانی

معایب استفاده از یونولیت ساختمانی

توجه داشته باشید که یونولیت‌ها به دلیل سبک‌وزنی که دارند باعث می‌شود تا وزن نهایی ساختمان به‌شدت کاهش پیدا کند. در واقع این نوع از یونولیت‌ها در برابر زلزله ایمن بوده و نقش باربری ندارند به‌همین دلیل در بیشتر ساختمان‌ها در مناطق زلزله‌خیز استفاده می‌شود.

اما این بلوک‌ها در برابر آتش حجم خود را به‌راحتی از دست داده و در برابر حرارت و شعله کمی مقاوم هستند. درصورتی‌که از جنس مرغوب این بلوک‌ها استفاده کنیم می‌تواند مقاومت خود را در برابر آتش افزایش دهند.

قیمت یونولیت ساختمانی که در برابر آتش مقاوم باشد کمی بیشتر از یونولیت های معمولی است. این نوع یونولیت‌ها کندسوز معروف بوده و در مقابل یونولیت معمولی یا یونولیت غیر کند سوز قرار می‌گیرد. تولیدکنندگان یونولیت ساختمانی علاوه ‌بر ارائه مدارک لازم دال بر مصرف مواد اولیه در نوع کندسوز شده‌ی بلوک‌های یونولیتی موظف‌اند تا قیمت یونولیت ساختمانی را با توجه به نوعی که دارند و مواد اولیه که در آن‌ها استفاده‌شده برای شما عزیزان بیان کنند.

انواع یونولیت ساختمانی 

همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی بیان شد بیشتر کاربرد یونولیت در صنعت ساختمان است که توانسته آن را به یکی از متریال‌های بسیار قوی ساختمانی تبدیل کنند. توجه داشته باشید که قیمت یونولیت ساختمانی با توجه به انواع آن، کاربرد و نوع مواد اولیه استفاده‌شده در آن متفاوت است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا برای شما انواع یونولیت ساختمانی را بیان کنیم. 

پلاستوفوم سقفی یکی از یونولیت ساختمانی است که استاندارد آن به‌عنوان قالب بتن در سقف‌های دال به شکل یک‌طرفه یا اصطلاحاً تیرچه‌بلوک استفاده می‌شود. این نوع از یونولیت‌ها باعث می‌شود تا کاهش وزن سقف کاهش پیدا کرده و درنتیجه سایز تیرچه ها و ستون‌ها کاهش پیدا کند. مصرف آهن و فولاد در ساختمان کاهش پیدا کرده و درنتیجه بتن مصرف نیز به‌طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

یکی از انواع یونولیت های ساختمانی پلاستوفوم کرومیت است که استفاده از این بلوک در سقف باعث می‌شود تا بیست درصد مصرف تیراژ کاهش و هفت درصد از فولاد نیز کم شود. افزایش سرعت اجرا و کاهش هزینه نهایی ساختمان کاهش هزینه‌های مزد کارگر و پیوستگی گچ و خاک در زیر سقف‌ها از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع یونولیت ساختمانی است.

بیشتر بخوانید: اسپیسر چیست و چه کاربردی دارد؟

قیمت یونولیت ساختمانی 

همان‌طور که در پاراگراف ‌های قبلی بیان شد قیمت یونولیت ساختمانی براساس عوامل مختلفی متغیر است. درواقع قیمت یونولیت ساختمانی بر اساس مواد اولیه، انواع آن، سایز، ابعاد، وزن، تغییر پیدا کرده  و نمی ‌توان قیمت دقیقی را برای آن مشخص کرد. توجه داشته باشید که آشفتگی بازار ارز بر روی خرید مواد اولیه تولید یونولیت ساختمانی تاثیر بسیار زیادی گذشته ‌است و این نوسانات بازار ارز بر روی قیمت یونولیت ساختمانی نیز تاثیر مستقیمی دارد.

سخن پایانی 

در این مقاله قصد داشتیم تا عوامل مؤثر در قیمت یونولیت ساختمانی را برای شما عزیزان توضیح دهیم. همان‌طور که در این مقاله بیان شد یونولیت ساختمانی یک از مصالح پرفروش ساخت ‌و ساز بوده که انواع و درجه و گرید های مختلفی دارند. برای آنکه بتوانید بهترین نوع آن را خریداری کنید حتما از فروشگاه ‌های معتبر و پرس‌ و جو کرده و تا بتوانید خریدی متناسب با نیاز خود داشته باشید. شرکت بتنو یکی از شرکت ‌های ارائه انواع مصالح ساختمانی و یونولیت ساختمانی است که توانسته در این‌ راستا با عرضه باکیفیت ‌ترین محصولات و رضایت مشتریان خود را جلب کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان بتونو تماس حاصل نمایید

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.