قیمت آجر معمولی با عوامل بسیار متعددی متغیر می شود که در ادامه مقاله قصد داریم تا برای شما آن را ها را توضیح دهیم. از مهمترین و پر کاربرد ترین مصالح مربوط به ساخت و ساز و معماری ، آجرها می باشند . این مصالح در ساخت نمای ساختمان ها و همچنین کوره ها یا مناطقی که نیاز هست تا درجه بالای حرارت را تحمل نمایند به کار برده می شوند . قیمت اتجر معمولی بسیار به صرفه می باشد و همین امر موجب شده با گذشت چندین سال از به وجود آمدن آن ها هنوز هم از محبوبیت آن ها کاسته نشود .

امروزه از آجر ها به منظور دیوار چینی کمتر استفاده می شود و نقش آجر معمولی  بیشتر در اجرای فوندانسیون و دیوارهای باربر می باشد . آجر های سنتی در کف سازی به کار برده می شوند و با وجود این که امروزه روش های مدرن برای تولید آن ها استفاده می شوند اما همچنانآجر سنتی  نامیده می شوند . نسل جدیدی از آجر ها نیز  پا به عرصه وجود گذاشته اند و بسیار پر طرفدار و پر کار برد می باشند و آجر نسوز نامیده می شوند . در اجر معمولی بیشترین تغییر قیمت برخلاف بسیاری از مصالح دیگر که تحت تاثیر تغییرات و نوسانات ارز می باشند ، در فرآیند تولید داخل اتفاق می افتد .

عوامل موثر بر قیمت آجر معمولی

موارد بسیاری بر قیمت آجر معمولی  تاثیر می گذارند که در چندین بخش آن ها را دسته بندی می کنیم. بخش اول مواد اولیه ای می باشد که در تولید آجر به کار برده می شود. بخش دوم دستگاه های تولید و استهلاک و هزینه های مربوط به تعمیرات آن ها می باشد . بخش سوم مربوط به نیروی کار و بخش چهارم هزینه های مربوط به سوخت و … که در پخت آجر به کار برده می شود می باشد . در نهایت بحث برند و بازاریابی بخش پنجم می باشد .

مواد اولیه موثر در قیمت آجر معمولی

از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت آجر معمولی مواد اولیه است. به دلیل این که معمولا باید مواد اولیه تشکیل دهنده آجر مشابه هم باشند ، در نتیجه کارخانه هایی که آجر تولید می نمایند خاک خود را از یک معدن مشخص تهیه می کنند . به طور کلی مواد اولیه آجر باید فاقد تفاوت آن چنانی باشند . اما در این میان سود جویانی نیز وجود دارند که در هنگام تولید آجر خاک رس مرغوبی را که از معدن استخراج می شود با خاک های دیگر ارزان مخلوط می کنند . این امر با وجود این که هزینه مربوط به تولید آجر را تا میزان زیادی کاهش می دهد ، اما موجب می شود آجر ها با مواد ناخالص بیشتری تولید شوند و کیفیت آن ها به شدت پایین آورده شود .

قیمت آجر معمولی

تاثیر دستگاه ها

دستگاه ها می توانند بر روی قیمت آجر معمولی تاثیر مستقیمی داشته باشند. به عبارت دیگر  دستگاه هایی که در فرآیند تولید آجر معمولی  در مراحل آسیاب کردن ، اختلاط خاک ، مواد اولیه و … به کار برده می شوند ، تاثیر زیادی در روی قیمت آجر دارند .

طریقه آسیاب کردن خاک  آجر از مهمترین عوامل تاثیر گذار در روی قیمت آن می باشد . هر چه قدر که خاک بهتر پودر شود و به صورت ریزدانه های متراکم درآورده شود ، موجب می شود کیفیت آجر تولید شده بالا برده شود . بنابراین نوع دستگاهی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد . تولید آجر با کیفیت ، با حضور کادر آموزش دیده برای انجام تعمیرات لازم دستگاه آسیاب مورد استفاده برای دستیابی به بهترین حالت آسیاب خاک ، میسر می شود که بالطبع آن قیمت آجر نیز بالا برده می شود .

پرس نیز همچون آسیاب از اهمیت زیادی برخوردار می باشد . ضرباتی در حین پرس بر روی قالب از طرف دستگاه وارد می شود . بنابراین دستگاهی وجود دارد که ضربات پی در پی وارد می کند و قالبی هم هست که این ضربات را تحمل می نماید و هر دو این وسیله ها تحت استهلاک شدید قرار دارند . تعویض و تعمیر هر کدام از آن ها متحمل هزینه ای هایی می باشد که از واجبات است و نمی شود از آن اجتناب نمود پس در نتیجه بر قیمت آجر معمولی  تاثیر می گذارد.

بسته بندی و سرت و تاثیر برند و بازاریابی

پس از پخت آجر روش تخلیه کوره و سرت و تفکیک از عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت اجر معمولی می باشد  . در صورتی که آجر در داخل همان کوره ای که پخته شده سرد شود و همان جا نیز بسته بندی شود و فروخته شود ، هر بسته با قیمت کمتری فروخته می شود . اما در صورتی که آجر از کوره تخلیه شود و سپس سرد گردد ، در این صورت کیفیت آجر افزایش می یابد و همچنین فرصت تفکیک و سرت اصولی فراهم می شود . بنابراین امکان این که آجرها را از لحاظ کیفیت در درجه یک و دو جای داد وجود خواهد داشت . در این صورت مشتری برای خرید آجر های درجه یک بهای بیشتری پرداخت می نماید . با این حساب شیوه تخلیه و تفکیک و بسته بندی بر روی قیمت نهایی آجر تاثیر می گذارد .

بسته بندی می تواند بر روی قیمت اجر معمولی  تاثیر گذار باشد.  و انجام این کار هم به نفع تولید کننده می باشد و هم به ضرر او می باشد . در صورتی که در بسته بندی از بسته بندی اصولی با برند معتبر بهره برده شود و جزئیات بسته بندی در نظر گرفته شود ،  قیمت آجر معمولی  تولید شده بالاتر می رود و بلعکس در صورتی که از مواد بی کیفیت برای بسته بندی به جای بسته بندی شیک و استاندارد استفاده شود موجب افت قیمت می شود .

سخن پایانی

در این مقاله شما عزیزان را با عوامل موثر در قیمت اجر معمولی آشنا کردیم. همانطور که می دانید اجر یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی است که گردید ها و درجات محتلف در بازار پیدا می‌شود. این محصول قیمت های متفاوتی بر أساس ماده اولیه و کیفیت تولیدی خواهند داشت. برای تهیه بهترین آنها حتما از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. شرکت بتونو یکی از شرکت های ارائه دهنده محصولات بتنی است که در این راستا توانسته با عرضه با کیفیت ترین محصولات رضایت مشتریان خود را جلب کند. برای اطلاع از فیمت دقیق اجر معمولی می توانید با مشاوران شرکت بتونو کفت و گو داشته باشید.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.