همان ‌طور که می‌ دانید مقاطع فولادی مانند تیرآهن در همه کشورها در بسیاری از صنایع ماننده ماشین‌آلات، راه‌سازی، توسعه زیرساخت‌ها کاربرد فراوانی دارد. به ‌همین‌ علت قیمت تیرآهن و عوامل مؤثر بر روی آن‌ها اهمیت بسیار زیادی داشته و می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در قیمت نهایی محصولات بگذارد. به‌ همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت تیر آهن را برای شما عزیزان به‌طور اختصار توضیح دهیم.

چه عواملی بر روی قیمت تیرآهن تأثیر می‌ گذارد؟

همان‌طور که بیان شد عوامل تاثیر گذار بر روی تیرآهن و آهن‌ آلات کاملاً متنوع هستند و هرکدام از آن‌ها می ‌تواند در جهاتی بر روی قیمت نهایی محصولات آهن‌آلات تاثیر مستقیمی داشته باشد. این عوامل عبارت‌اند از:

نرخ نفت: شاید کمی تعجب ‌بر انگیز باشد که هز نفت چگونه می ‌تواند بر روی قیمت تیر آهن تاثیر مستقیم داشته باشد. در واقع نفت یکی از عوامل مهم در اقتصاد کشور ایران به حساب آمده و کاهش قیمت نفت می ‌تواند در کاهش مواد اولیه بسیاری از صنایع خصوصا قیمت تیر آهن تاثیر مستقیمی داشته باشد. از طرفی نوسانات بازار نفت باعث شده تا این محصول به ‌عنوان یک پارامتر اصلی در مواد اولیه تیر آهن در افزایش یا کاهش قیمت این محصول تجزیه نهایی را بگذرد.

قیمت مواد خام و اولیه تولید تیر آهن

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت تیر آهن مواد خام و اولیه آن است. کشور چین یکی از بزرگ ‌ترین تولید کنندگان مواد خام کلیه محصولات فولاد این کشور به‌ عنوان بزرگ‌ترین وارد کننده سنگ‌آهن در دنیا شناخته ‌شده و بنابراین قیمت مواد اولیه‌ای مانند سنگ‌آهن و قراضه و قیمت مواد پایه‌ای مانند نیکل و کروم را در دست خود دارد. به ‌همین دلیل خرید و واردات محصولات اولیه از این کشورها در قیمت تیرآهن و آهن ‌آلات تاثیر زیادی می ‌گذارد.

قیمت تیر آهن

هزینه‌های مربوط به حمل ‌و نقل 

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر روی نرخ نهایی آهن ‌آلات مربوط به هزینه ‌های حمل‌ و نقل این محصول است. نرخ قیمت سوخت و هزینه‌های حمل‌ و نقل می ‌تواند نقش بسیار چشمگیری در افزایش یا کاهش قیمت تیر آهن داشته باشد. به‌عنوان مثال زمانی‌که میل‌گرد یا تیر آهن در حجم بالایی توسط مصرف‌کنندگان خریداری شود باید از طریق راه‌هایی مانند کشتی یا کامیون جابجا شود. این کامیون‌ ها و کشتی‌ها به سوخت برای رفت ‌و آمد نیاز دارد و افزایش قیمت سوخت نیز تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت تیر آهن یا محصولات آهن ‌آلات خواهد گذاشت.

تورم جهانی موثر در قیمت تیر آهن

از دیگر عواملی که در نوسانات قیمت تیر آهن تاثیر زیادی دارد نرخ ارز و دلار است. در واقع نوسانات بازار ارز و دلار می‌ تواند در کاهش یا افزایش قیمت مقاطع فولادی تاثیر چشمگیری بگذارد. حدوداً شصت درصد از مقاطع فولادی جهان توسط کشورهای درحال ‌توسعه تولید شده که این امر باعث می ‌شود تورم در این کشور ها و باعث افزایش قیمت تیر آهن یا و آهن ‌آلات شود. به ‌همین دلیل بیشتر خریداران مبلغ بالاتری برای مقاطع فولادی پرداخت می‌کنند.

اما کشور چین که تنها سی درصد از این مقدار را برای جهان تولید می‌کند با استفاده از انتقال کارخانه فولاد از کشور خود به کشور های توسعه ‌یافته سبب می ‌شود تا قیمت تیر آهن تحت تاثیر مستقیم تورم جهانی باشد.

نوسانات عرضه و تقاضا 

موضوع مهم عرضه و تقاضا از مهم ‌ترین مواردی است که می ‌تواند بر قیمت نهایی هر محصول تاثیر مستقیمی داشته باشد. در این‌ میان نیز بازار آهن‌آلات و تمامی مقاطع فولادی با پائین و بالا رفتن عرضه و تقاضا قیمت نهایی خود را تحت تاثیر قرار می ‌دهند.

در واقع میزان عرضه و تقاضا می‌ تواند از مهم ‌ترین فاکتور های تاثیر قیمت تیر آهن باشد که در صورت ثابت ماندن ممکن است کاهش پیدا کرده و درصورتی‌که عرضه از تقاضا بیشتر باشد افزایش قیمت ایجاد می ‌شود.

کاهش یا افزایش قیمت ضایعات آهن

خرید آهن قراضه‌ که یکی از مهم ‌ترین بخش ‌های تولید شمش و مقاطع فولادی و تیر آهن است. زمانی‌که دچار نوسانات شود بر قیمت نهایی تیر آهن یا محصولات آهن ‌آلات تاثیر مستقیمی دارد. به ‌عبارتی کلی‌ تر تمامی مواد و محصولات فولادی از مواد اولیه شمش، ورق و اسلب تولید می‌ شود. زمانی‌که افزایش قیمت شمش ایجاد شود و دیگر محصولات فولادی مانند تیرآهن افزایش قیمت خواهند داشت.

سخن پایانی 

در این مقاله سعی کرده ‌ایم تا عوامل مؤثری که بر روی قیمت تیر آهن تاثیر زیادی می‌ گذارد را برای شما عزیزان تا حدی توضیح دهیم. تیر آهن یکی از مقاطع فولادی پر استفاده در بسیاری از صنایع مختلف از جمله ساختمان ‌سازی است. معمولا ً تیر آهن‌ها در گرید ها و درجات مختلفی تولید می‌ شوند که هر مصرف ‌کننده می ‌تواند بر اساس نیاز خود آن را خریداری کند. قیمت تیر آهن بر روی وزن و متراژ خریداری‌ شده نیز تاثیر گذار است. 

در صورتی ‌که بخواهید عملکرد بهتری از این محصول داشته باشید حتما باید آن را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. نرخ تیرآهن وابسته به قیمت روز شمش فولاد است در صورت خرید حتما تولیدکنندگان باید این محصول بر اساس روز برای مصرف‌کنندگان محاسبه کنند. شرکت بتنو از جمله شرکت‌های معتبر در زمینه عرضه ارائه بسیاری از مقاطع فولادی است که توانسته در این‌ راستا با ارائه باکیفیت ‌ترین محصولات رضایت بسیاری از مشتریان خود را جلب کند.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.