قبل‌ از آن‌ که به سراغ قیمت آجر سه‌گل و عوامل مؤثر بر روی آن برویم بهتر است این مصالح پرکاربرد ساختمان‌سازی برای شما تعریف کرده و ویژگی و مزایای استفاده از آن را توضیح دهیم.

آجر سه ‌گل از مهم ‌ترین و پر کاربرد ترین آجر ها در صنعت ساخت‌ و ساز است که به دلیل ویژگی منحصر به ‌فردی که دارد در آن سه سوراخ بزرگ وجود دارد. در واقع این آجر یک عایق قوی حرارت و صدا و همچنین آجری با مقاومت فشاری بالا است که می ‌توان از آن در ساخت دیوار های دور ساختمان، دیوار های باربر، نیمه باربر، ساخت دیوارها و تیغه ‌های داخلی، تیغه‌ های جداکننده اتاق ‌ها، زدن طاق ضربی، ساخت سوله و غیره استفاده کرد.توجه داشته باشید که حفره‌های بزرگ موجود بر روی آجر سه‌گل باعث می ‌شود تا محلات در این سوراخ ‌ها نفوذ کرده و دیوار را محکم و یکدست کند..

مزایای استفاده از آجر سه‌ گل

استفاده از آجر سه‌گل قدمت تاریخی دارد و از دیر باز و از این آجرها در شیراز و مناطق جنوب کشور برای ساخت و ساز استفاده می ‌شد. با پیدایش تولید آجرهای ماشینی بازهم مهندسی مناطق جنوب و شیراز درخواست دادند تا تولید خشت‌های آجر سه‌گل به‌صورت ماشینی انجام شود. آجر سه‌ گل مانند آجر عراقی است و در رنگ زرد تولید شده و دارای ضخامت و البته کاربرد متنوعی می باشد.

قیمت آجر سه ‌گل در بین آجرهای دیگر به شکل رقابتی است و باعث شده تا به دلیل استحکام بسیار بالایی که دارد استفاده از این آجرها بیشتر از دسته آجرهای دیگر شود. استحکام این آجر به دلیل سوراخ ‌های درشتی است که بر روی آن قرار داره و باعث می‌شود ملات بهتری در بین آن قرار بگیرد. شیارهای اطراف آن چسبندگی به ملات را افزایش داده و باعث می‌شود تا دیوار یا سازه آجری از استحکام بیشتری برخوردار باشد. وزن این آجرها نیز بسته به مدل‌های مختلفی که دارد متغیر است.

قیمت آجر سه‌گل

عوامل مؤثر بر روی قیمت آجر سه‌گل

همان‌طور که در پاراگراف های قبلی بیان شد یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین مسئله مربوط به ساخت ‌و ساز در جنوب ایران آجر سه‌گل است. به‌ همین دلیل عوامل بسیاری بر روی قیمت آجر سه ‌گل تاثیر گذار است که ما در این مقاله آن را به چند دسته تقسیم ‌بندی کرده ايم.

مواد اولیه

اولین عوامل مؤثری که بر روی قیمت آجر سه ‌گل تاثیر مستقیمی دارد مربوط به مواد اولیه تشکیل ‌دهنده آجر است. اگر این مواد از خاک معادن مشخصی تهیه ‌شده و از ترکیبات بسیار خوبی نیز تولید شده باشد طبیعی است که قیمت بیشتری نیز داشته باشد. در میان بازار فروش آجر بسیاری از سود جویان هستند که هنگام تولید خاک رس نامرغوب را از معادن استخراج کرده و با خاک‌های مرغوب مخلوط کرده و آجر بی‌کیفیتی را تولید می‌کنند و همین دلیل باعث می‌شود تا یک آجر ناخالص وارد بازار شده و نوسانات قیمتی را ایجاد می کند. 

دستگاه‌ها

از دیگر عوامل مؤثر بر روی قیمت آجر سه‌ گل مربوط به دستگاه‌هایی است که در فرآیند تولید از آن استفاده می‌شود. در واقع مراحل مختلف تولید آجر مانند دستگاه آسیاب، اختلاط خاک، مواد اولیه تاثیر مستقیمی بر روی قیمت آجر دارند. از طریق آسیاب کردن خاک نیز یکی از مهم‌ ترین عواملی است که می ‌تواند بر روی قیمت تاثیر مستقیمی داشته باشد یا به‌ عبارت‌ دیگر هرچه خاک بهتر آسیاب شود و ریزدانه شود تراکم آجر نیز افزایش پیدا کرده و باعث می‌شود کیفیت آن نیز بالا برده شود.

به‌همین در این نوع دستگاهی که برای این آسیاب کرد و استفاده قرار می‌گیرد اهمیت بسیار بالایی دارد. ضرباتی که حین پرس بر روی قالب از طریق دستگاه برای تولید آجر نیز استفاده می‌شود می‌تواند تاثیر مستقیم بر روی قیمت آجر سه‌گل بگذرد.

دمای کوره موثر در قیمت آجر سه‌گل

برای تولید آجر دمای بالای هزار درجه لازم است به‌همین دلیل دمای کوره می‌تواند قیمت کاملاً نهایی ریا برای آجرها تعیین کند. به‌ عبارت ‌دیگر هر چه یک آجر در دمای بالاتری تولید شود و باکیفیت‌تر است. این آجرها با توجه به این‌که داخل کوره‌ها مورد پخت قرار می‌گیرد باید به دمای مورد نظر برسند و طبیعی است که درصورتی‌که آجرها حرارت کمتری بخورند مقاومت کمتری خواهند داشت و درنتیجه کیفیت پایین ‌تری دارند و قیمت نهایی آن کمتر خواهد شد.

ضخامت آجر از دیگر موارد موثر در قیمت آجر سه‌گل

از دیگر عوامل مؤثر بر روی قیمت آجر سه‌ گل ضخامت آن از قیمت آجرها با توجه به متر مربع تعیین می‌شود و طبیعی است که هرچه ضخامت آجرها افزایش پیدا کند و قیمت بیشتری نیز خواهند داشت. بنا بر این آجرهای سه گلی که ارزون هستند ساده بوده و ضخامت کمتری دارند.

با توجه به ابعاد این آجرها تقریباً آجر سه ‌گل برابر آجر لفتون هفت سانتی است. ولی قیمت آجر سه‌ گل چهل و پنج درصد کمتر از آجر های لفتون و عراقی است. 

مطالعه بیشتر: قیمت آجر لفتون

سخن پایانی

در این مقاله شما را با آجر سه‌ گل آشنا کرده و عوامل مؤثر و تأثیر گذار بر روی را توضیح دادیم. قیمت آجر سه ‌گل بر اساس عوامل مؤثری نهایی می‌شود که در میان آن ‌ها مواد اولیه، و دمای کوره برای تولید آن مهم‌ ترین‌ شان است. آجر سه ‌گل یکی از پر کاربرد ترین آجر های ساخت ‌و ساز در مناطق جنوبی ایران است و به دلیل آنکه سه سوراخ بزرگ درون خود دارد ملات بیشتری را گرفته و درنتیجه استحکام سازه را افزایش می‌دهد. این آجر در گرید ها و درجات مختلفی تولید شده و هر فرد با توجه به بودجه خود می‌تواند آن را خریداری کند. شرکت بتنو از جمله شرکت‌های ارائه‌دهنده انواع آجرهای کن و مصالح ساختمانی است که در این راستا توانسته با عرضه باکیفیت‌ترین محصولات رضایت مشتریان خود را جلب کند

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.