اجاره قالب برای بتن

بتن ریزی را می توان از مهم ترین بخش های ساختمان سازی در انواع ساخت و سازها دانست. بدیهی است که با توجه به نقش مهم بتن در مقاومت بنا، تمامی مراحل مربوط به آن مانند انتخاب مصالح و ساخت بتن، بتن ریزی و عمل آوری آن به بهترین شکل ممکن انجام گیرد تا ساختمانی با بالاترین سطحی کیفی از نظر مقاومت سازه ساخته شود.
بتن ریزی به ابزار و تجهیزات مهمی نیاز دارد که یکی از آن ها قالب ها هستند. این مقاله در مورد اجاره قالب برای بتن نوشته شده است. متن ر ا تا پایان مطالعه فرمایید تا با کاربردهای قالب آشنا شوید.

اجاره قالب برای بتن
اجاره قالب برای بتن

قالب بتن

اگر بخواهیم با مثال قالب بندی بتن را توضیح دهیم می توانیم آن را به پخت کیک تشبیه کنیم که به جای آرد و تخم مرغ و … ابتدا تمامی اجزای تشکیل دهنده بتن مانند ماسه و سیمان و آب ( به علاوه مکمل که بسته به شرایط هر پروژه انتخاب می شود) به خوبی با هم ترکیب می شوند و بعد به دلیل اینکه ماده ای روان حاصل می شود برای فرم دادن به آن از قالب استفاده می شود که به این قالب ها، قالب بتن می گویند. در ادامه به موضوع اجاره قالب برای بتن نیز اشاره خواهیم کرد.

به عبارت دیگر قالب کمک می کند بتن تا زمان گیرش نهایی فرم خود را از دست ندهد.

 

استفاده از قالب بتن از چه زمانی آغاز شد؟

استفاده از بتن از زمان های دور متداول بوده اما بیشترین میزان پیشرفت در روش های ساخت از قرن بیستم آغاز شد و در همین زمان بود که مهندسان زیادی سعی کردند در رفع نواقص این ماده مهم تلاش کنند و به متدهای جدید دست یابند.

این تلاش ها تا به امروز ادامه دارد و هرچه زمان بیشتری می گذرد پیشرفت های زیادی نیز حاصل می شود  از میان این موارد می توان به تولید انواع مکمل ها و تجهیزات مدرن ساخت و انتقال بتن اشاره نمود.

استفاده از قالب برای حفظ شکل بتن در همان قرن بیستم بود که به مرور ترویج پیدا کرد و تا این لحظه ساختمان های زیادی با این شیوه ساخته شده اند.
از قالب علاوه بر سازه ی ساختمان در برخی از کارهای هنری بتنی و سازه هایی با فرم های خاص نیز استفاده می شود.

برای اطلاع از شرایط اجاره قالب برای بتن لطفا متن را تا انتها مطالعه فرمایید.

 

 

انواع قالب بتن

قالب هایی که برای بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرند به دو نوع قالب های موقت و دائمی تقسیم می شوند.

  1. قالب موقت: قالب موقت به قالبی گفته می شود که تا زمان گیرش نهایی بتن در محل باقی می ماند و از تغییر فرم آن جلوگیری می کند. اما پس از اینکه دیگر امکان تغییر شکل بتن وجود نداشته باشد، از محل برداشته می شود.
  2. قالب دائم: به قالبی گفته می شود که جزیی از پروژه خواهد بود، برچیده نمی شود و در آن باقی می ماند.

به دلیل اینکه می توان با استفاده از قالب انواع فرم های بتن را ساخت، امروزه استفاده از آن بسیار رواج پیدا کرده و یک پیشرفت محسوب می شود.

همان طور که می دانید یکی از ضعف های بتن ترک خوردن است و استفاده از قالب تا حدی می تواند جلوی ترک خوردن و شکستن آن را بگیرد. البته لازم است بدانید که برای این منظور مکمل های مختلفی هم وجود دارند که باید در زمان درست مصرف شوند.

برای استفاده از این ابزار می توانید از شرایط اجاره قالب برای بتن درهمین متن اطلاع پیدا کنید.

اجاره قالب برای بتن
اجاره قالب برای بتن

اجزای تشکیل دهنده قالب بتن

این ابزار اجزا و قطعاتی مختلفی دارد که انتخاب هر کدام از آن ها کاملا به شرایط هر پروژه مربوط می شود اما به طور کلی دارای سه جز اصلی جداره داخلی، بولت مهاری و تیر افقی است و ما در این بخش قصد داریم هر جز را به صورت جداگانه شرح دهیم و در بخش های بعدی به شرایط اجاره قالب برای بتن خواهیم پرداخت.

 

جداره داخلی

جداره ی داخلی همان طور که از نامش پیداست بخش داخلی قالب را شامل می شود که با بتن تماس مستقیمی دارد و تشکیل دهنده ی فرم نهایی آن است. به دلیل تماسی که این بخش با بتن دارد، هرچه با کیفیت تر باشد سطح بتن نیز از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود.

 

تیر افقی

اجزای داخلی بتن باید به طریقی نگه داشته شوند تا با جابه جایی فرم بتن را به هم نریزند. این کار را تیرهای افقی انجام می دهند و خود این تیر نیز از دو بخش اصلی گیره چوبی یا فولادی و تیر تشکیل شده است.

بولت مهاری

قالب از صفحاتی تشکیل شده است که در کنار هم قرار می گیرند و فرم آن را می سازند. برای متصل شدن این صفحات به یکدیگر از بولت های مهاری استفاده می شود.

 

نحوه قالب بندی

اگر بخواهیم قالب بندی را تعریف کنیم از تمام مراحلی که در آن قالب ها برای بتن ریزی آماده می شوند نام خواهیم برد.

قالب ها در انواع الوار چوبی، فلزی، سرامیکی، تخته لایه و … وجود دارند و انتخاب جنس مناسب بسته به شرایط هر پروژه انجام می شود زیرا هر کدام از قالب ها دارای خصوصیات خاص خود هستند. چنانچه می خواهید از شرایط اجاره قالب برای بتن آگاه شوید، بخش های بعدی متن را مطالعه فرمایید.

در میان انواع قالب بتن، تخته قالب بندی که از چوب ساخته می شود بیشترین میزان استفاده را دارد.

گرچه در پروژه های معدودی ممکن است به قالب نیازی نباشد و برای فرم دهی به بتن از سازه های دیگر یا خاک استفاده شود اما در کل امروزه قالب در اکثر پروژه ها به عنوان یکی از تجهیزات ضروری مورد استفاده قرار می گیرد زیرا بهترین شیوه شکل دهی به بتن و توجه به اهمیت آن اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل در ادامه به اجاره قالب برای بتن اشاره خواهیم کرد.

 

در چه شرایطی استفاده از قالب الزامی است:

متداول ترین شیوه دسترسی به تجهیزات بتن ریزی، اجاره قالب برای بتن است.

 

اجاره قالب برای بتن
اجاره قالب برای بتن

انواع قالب بندی

بتن ریزی در بخش های مختلف سازه مانند ستون، سقف و … انجام می شود و هرکدام از این قالب ها فرم مخصوص به خود را دارند متناسب به آن ها ساخته می شوند. اگر می خواهید از شرایط اجاره قالب برای بتن آگاه شوید ادامه ی متن را از دست ندهید.

در بخش بعدی قالب بندی بخش های مختلف سازه ساختمان را به صورت جداگانه شرح خواهیم داد.

 

قالب بندی برای پی

پی ها در انواع مختلفی شامل منفرد، نواری و … ساخته می شوند و طراحی قالب در هر کدام از آن ها کاملا متفاوت است و طراح سازه وظیفه ی مشخص کردن آن را برعهده دارد. بدیهی است به دلیل اینکه تمامی بار ساختمان به پی وارد می شود، درست ساختن این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید حتما مطابق با اصول آیین نامه انجام شود.

 

قالب بندی ستون

ستون به عنوان قسمت مهمی از سازه ی ساختمان دارای ارتفاع زیاد و مقطعی کوچک است و به همین دلیل در معرض بادهای جانبی قرار دارد و قالب هایی که در بتن ریزی ستون مورد استفاده قرار می گیرند باید به خوبی به همدیگر وصل شده باشند و تکیه گاه های مناسبی داشته باشند تا عملیات بتن ریزی ستون ها در اثر مشکلات قالب ها با ایراد مواجه نشود.

به همین منظور هرچه ستون ها بزرگ شوند باید حتما از قالب هایی با مقاومت بالاتر استفاده شود.

 

قالب بندی برای دیوارها

پس از انجام عملیات بتن ریزی پی و گیرش نهایی نوبت به ساخت ستون ها می رسد. در ساخت ستون ویژگی هایی وجود دارد که حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

ستون در ارتفاع سطح مقطع بزرگتری نسبت به دیوار دارد بنابراین نسبت به آن بیشتر در معرض بارهای جانبی قرار می گیرد و به همین دلیل لازم است برای ساخت آن ها از قالب هایی با مقاومت بالا استفاده شود و البته باید دقت کنید که هرچه ارتفاع بیشتر می شود به فالب های مقاوم تری هم نیاز است. قالب دیوارها باید به شکل دو طرفه باشد.

به منظور آگاهی از شرایط اجاره قالب برای بتن این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

 

 

قالب بندی برای دال

دال بخشی از سازه است که روی سقف قرار دارد. البته لازم است بدانید امکان قرارگیری دال روی پی در پروژه های خاص نیز وجود دارد و فرم قالب آن کاملا به فرم دال بستگی دارد.

با انواع قالب های بتن در ساخت سازه آشنا شدیم. نکته مهم اینکه در ساخت مجسمه های بتنی، گلدان و کارهای هنری و تزئینی نیز از قالب استفاده می شود.

 

زمان استفاده از قالب

به شرایط اجاره قالب برای بتن در ادامه مقاله توجه کنید.

 

نکات مهم

بهتر است پس از انجام قالب بندی شبکه ای از میلگرد فولادی در قالب قرار دهید تا هم مقاومت سازه افزایش پیدا کند و هم فرم بتن پس از قالب برداری از بین نرود.

پس از قرار دادن این شبکه بتن ریزی را انجام دهید و پس از آن که کارشناس گیرش بتن را تایید نمود قالب ها را بردارید.

البته توجه داشته باشید که اگر قالب دائمی باشد نیازی به برداشتن آن ها وجود نخواهد داشت اما در مورد قالب های موقت این قضیه صادق خواهد بود.

در صورتی که تمامی مراحل بتن ریزی به شکل مناسب انجام شود، سازه ای با مقاومت مناسب و خوب ایجاد خواهد شد و در راه رسیدن به این مورد انتخاب قالب مناسب یکی از موارد مهم و ضروری است.

 

قالب مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

همان طور که پیش تر اشاره کردیم قالب بتن از مواد مختلفی ساخته می شود که برای انتخاب آن ها باید مواردی مانند کیفیت، ایمنی و به صرفه بودن از نظر اقتصادی مد نظر گرفته شود.

قالب با کیفیت به ساخت سازه مقاوم کمک خواهد کرد و به این ترتیب ایمنی نیز به دست می آید. استفاده از قالب نامرغوب علاوه بر اینکه باعث ایجاد سازه ای با مقاومت کم می شود، در حین انجام عملیات نیز ممکن است عواملی مانند شکستن برای افراد خطرات جانی ایجاد کند. در ادامه در مورد اجاره قالب برای بتن صحبت خواهیم کرد.

بدیهی است میزان مقاومت قالب باید با توجه به بارهای وارده و اندازه گیری شده به آن تعیین می گردد و این موضوع یکی از نکات ایمنی است که حتما باید مد نظر قرار گیرد.

در مورد انتخاب وزن قالب نیز نکاتی وجود دارد و معمولا به دلیل گران تمام نشدن کار از قالب هایی استفاده می شود که امکان جابه جایی آن ها با دست وجود داشته باشد. البته در شرایطی ممکن است افراد نتوانند قالب ها را جابه جا کنند که در این صورت از ابزارهای مخصوص این کار استفاده می شود.

 

اجاره کردن قالب بتن

در این مقاله با قالب بتن، کاربرد و ویژگی های آن و انواع قالب آشنا شدیم. برای استفاده از ابزار و تجهیزات بتن ریزی و اجاره قالب برای بتن می توانید با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود.
شماره تماس: 09001887000

 

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.