بچینگ پلانت موبایل یا بچینگ پلانت متحرک نام دستگاهی است که مواد تشکیل‌دهنده بتن را با یکدیگر ترکیب کرده و بتن تولیدی را آماده می‌کند. توجه داشته باشید که برای تولید بتن نسبت‌های مشخصی از سیمان، آب، سنگدانه‌ها باید با یکدیگر ترکیب شبکه‌ای نسبت‌های مشخص طرح اختلاط بتن معرفی‌شده است. در واقع طرح اختلاط بتن باعث می‌شود تا برای رسیدن به یک بتن با مقاومت مورد نظر تامین تامین مواد کافی و اسلامپ موردنظر بتن آماده شود.

تمامی طرح‌های اختلاط بتن به شکل وزنی یا حجمی ارائه‌شده که محاسبه آن با دشواری زیادی همراه است و به عوامل مختلفی مانند اسلام، بزرگ ‌ترین بعد دانه، مقدار آب لازم، میزان هوا، مقدار سیمان و شن و ماسه بستگی خواهد داشت.

حال بچینگ پلانت متحرک یا بچینگ پلانت خشک با توجه به طرح اختلاط بتن و استفاده از پمپ‌های تعبیه ‌شده درون خود سیمان را از سیلوها و نوع سنگدانه‌ها را از مرکز دپو با نسبت ‌های تعیین‌ شده داخل میکسر ریخته و بعد از اضافه کردن آب داخل این قسمت‌ها باعث می‌شود تا مواد تشکیل‌ دهنده بتن مخلوط شود. 

بعد از این مرحله مواد تشکیل ‌دهنده بتن و مخلوط شدن آن و از قسمت تخلیه خارج شده و با روش مراحل خاص می‌توان موتور تولید شده را استفاده کنید. توجه کنید که در بعضی از پروژه‌های بزرگ و بچینگ پلانت موبایل در محل مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در پروژه‌های کوچک‌تر معمولاً این دستگاه در فاصله‌ای نسبت ‌به پروژه قرار گرفته و با طور تولید شده با استفاده از ماشین‌هایی مانند ترک میکسر به محل پروژه فرستاده می‌شود.

اجزای تشکیل‌دهنده بچینگ پلانت موبایل

بچینگ پلانت موبایل مانند دیگر بچینگ کار شامل قسمت ‌هایی مانند سیلوی سیمان، منبع آب، مخزن شن و ماسه، باسکول شن و ماسه، باسکول سیمان، دیک یا مخلوط‌کن میکسر، اتاق اپراتور، حلزونی انتقال سیمان و کنتور آب می‌باشند.

قسمت سیلوهای سیمان محلی برای ذخیره سیمان است که با توجه به حجم ایستگاه تولید بتن بچینگ پلانت موبایل بین 3 تا ۵ سیلو درون خود تعبیه می‌کند منبع آب مورد نیاز برای تولید بتن را با توجه به طرح اختلاط از منبع ذخیره وارد سیمان آورده میکسر خواهد کرد بعد از آن مخزن شن و ماسه با مقدار مشخص توسط باسکول مشخص می شودداخل میکسر ریخته‌شده و مخلوط می‌شود.

لازم به ذکر است که گفته شود مخازن شن و ماسه و دیگر تیپ‌های مختلف سیمان به شکل مجزا در اتاق اپراتور با نظارت فردی مسئول و تفکیک ‌شده تا مصالح با وزن و حجم مشخص به داخل دیگ میکسر هدایت شود.

پروسه تولید بتن در بچینگ پلانت موبایل 

در مرحله اول ابتدا اعم میکسر نوار نقاله و دیگر قسمت‌ها باید روشن شده و هیچ‌گونه موادی داخل آن‌ها نباشد.

بعد از آن با استفاده از افراد مجرب و آشنا با این دستگاه مراحل توزین و افزودن مصالح را شروع شود. در این مرحله ابتدا سنگ‌ها و شن‌های نخودی و بادامی و ماست باتوجه به درصدهای مشخص از طریق نوار نقاله منتقل و بعد از آن سنگدانه‌ها نوبت توزین و افزودن سیمان را خواهند داشت.

بعد از این مرحله آب از طریق مخزن آب به درون میکسر هدایت‌ شده و درصورتی ‌که فشار آب کم باشد باید از پمپ و در صورتی‌ که فشار آب زیاد باشد از شیر برای توقف ورود آب استفاده کرد.

معمولاً مصالح پایه تولید بتن ممکن است با خواص بتن مقاوم کمی تداخل داشته باشد شما می‌توانید برای آنکه یک بتن و با مقاومت بالا تولید کنیم از افزودنی‌هایی مانند روان‌کننده، زودگیر کننده، کننده و دیگر مواد افزودنی استفاده کن و بعد از آن ماده افزودنی در یک مقصد کوچک‌تر نسبت به مخزن آب موجود بارگیری شده تا در صورت نیاز وارد میکسر شود.

بعد از توزیع مصالح مختلف و کامل شدن مرحله بارگیری باید تمامی متریال داخل میکسر یا دیگ وارد شده و عملیات مخلوط شدن آماده شود توجه داشته باشید که زمان آماده‌سازی بتن‌های مختلف براساس شرایط خاصی که دارد متفاوت است.

خرید بچینگ پلانت BPT60

خرید بچینگ پلانت BPT90

خرید بچینگ پلانت BPT120

خرید بچینگ پلانت BPT150

خرید بچینگ پلانت BPT180

بچینگ پلانت موبایل 

انواع بچینگ پلانت موبایل از نظر تولید بتن

بچینگ پلانت موبایل به دو صورت خشک و تر بتن را تولید می‌کند.

بچینگ پلانت تر بچینگ هایی هستند که همه مصالح به‌صورت هم‌زمان ترکیب ‌شده و نهایتاً بتنی را تولید کرده که در محل مورد انتقاد قرار داده می‌شود.

اما در بچینگ پلانت موبایل خشک ابتدا سنگدانه سیمان با یکدیگر مخلوط و بعد از آن به تراک‌میکسر منتقل‌شده و آب در تراک‌میکسر درحین حمل بتن و مصالح اضاف شده و عملیات میکس صورت می‌گیرد.

پچینگ پلانت متحرک در قسمت‌های مورد استفاده قرار گرفته که ساختمان‌سازی های معمولی در حال انجام است و از طرفی پروژه تا کارخانه تولید بتن با محل فاصله زیادی دارد. 

مطالعه بیشتر: دستگاه بچینگ پلات برجی

دستگاه بچینگ پلانت راه ماشین

دستگاه بچینگ پلانت لیبهر

سخن پایانی 

بچینگ پلانت موبایل همان بچیگ پلانت متحرک یا سیار است که یکی از دستگاه‌های مهم ایستگاه تولید بتن در محل می‌باشد معمولاً از این نوع بچینگ در پروژه‌های کوچک که فاصله زیادی با کارخانه تولید بتن دارند استفاده خواهد شد. با طرح اختلاط مناسب سبب تولید بتن با مقاومت بالا شده و باعث شود تا هزینه حمل‌ونقل و البته استفاده از بتن در پروژه به حد چشمگیری کاهش پیدا کند.

بچینگ پلانت موبایل و محصولی است که هر پروژه ساختمان‌سازی به آن نیاز دارد شرکت بتن ازجمله شرکت‌های ارائه‌دهنده انواع محصولات بتنی و دستگاه‌های تولید بتن است که در این راستا توانسته با ارائه باکیفیت‌ترین محصولات رضایت بسیاری از مشتریان خود و جلب کند

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.