همان ‌طور که می‌دانید بتن یکی از پر کاربرد ترین مصالحی است که برای ساختمان ‌سازی در اندازه ‌های متفاوت استفاده می‌شود. به ‌همین دلیل روش‌ های گوناگونی برای تولید بتن آماده در سال‌های اخیر ابداع شده است. دستگاه بچینگ پلانت لیبهر یکی از راه‌ های تولید بتن در محل احداث بوده که بسیاری از کارفرمایان پروژه‌ های بزرگ ساختمان‌ سازی مانند سدسازی، پل‌سازی، پروژه‌های عمران، برج‌سازی برای تهیه یک بتن ایده ‌آل از استفاده می کنند.

بچینگ پلانت لیبهر یک خط تولید بتن سیار بوده که بخش اصلی این خط تولید بتن است. این دستگاه مانند دیگر دستگاه ‌های بچینگ بلانت دارای قسمت‌های مختلفی مانند منبع ذخیره آب، منبع ذخیره مصالح، باسکول، نقال، چرخ، باکت، سیلو و میکسر است.

ویژگی‌های دستگاه بچینگ پلانت لیبهر

همان ‌طور که در پاراگراف قبلی بیان شد دستگاه بچینگ پلانت لیبهر یکی از دستگاه ‌هایی است که مواد تشکیل‌ دهنده بتن را با یکدیگر ترکیب کرده و بتنی با مقاومت بالا و اختلاط مناسب تولید می‌کند.

این دستگاه نسبت ‌های بتن را که همان طرح اختلاط بتن نامیده می‌شود با مشخصات کاملاً منحصربه‌ فرد مد نظر قرار داده تا برای رسیدن به یک بتن مقاوم و اسلامپ بالا از آن استفاده کند.

طرح اختلاط بتن که به ‌صورت وزنی یا به ‌صورت حجمی ارائه ‌شده دارای محاسبه کاملاً پیچیده ‌ای است و عواملی مانند اسلامپ موردنظر، بزرگ‌ ترین بعد دانه، مقدار آب لازم و میزان هوا، مقدار سیمان در تولید بتن تاثیرگذار هستند.

اجزای تشکیل‌ دهنده بچینگ پلانت لیبهر

همان‌ طور که در پاراگراف قبلی بیان شد بچینگ پلانت لیبهر شامل قسمت‌هایی مانند سیلوهای سیمان، منبع آب، مخزن شن و ماسه، باسکول شن و ماسه، باسکول سیمان، دیگ میکسر، اتاق اپراتور، حلزونی انتقال، کنتور آب است.

مواد اولیه ساخت بتن شامل آب، مصالح و سیمان است در پچینگ پلانت لیبهر این مصالح درون سیلوهای سیمان به ذخیره‌سازی و منبع آب نگهداری می‌شود با توجه به اندازه‌ای ایستگاه تولید بتن سیلوهای سیمان در دستگاه‌ها بین 3 تا ۵ عدد متغیر است. همچنین آب مورد نیاز این سیلوها با توجه به طرح اختلاط از منبع ذخیره وارد میکسر شده و با اندازه مشخصی از شن و ماسه و سیمان که توسط باسکول‌ها معین می‌شود داخل میکسر ها ریخته خواهد شد.

بچینگ پلانت لیبهر

پروسه تولید بتن درب چینگ پلات لیبهر

فرایند تولید سیمان و عملکرد دستگاه بچینگ به این گونه است که در دستگاه بچینگ، مواد اولیه از طریق باکت و نقاله‌ها وزن‌ می‌شود و به میکسر منتقل‌ می‌شوند در آنجا با آب مخلوط‌ می‌شوند و برای مدت معینی مواد با هم مخلوط‌ می‌شوند تا بتن مورد نظر حاصل شود. در مرحله بعد از فرآیند بچینگ، بتن آماده شده به کامیون‌های میکسر یا هر دستگاه انتقال دهنده دیگر، منتقل‌ می‌شوند و در مرحله آخر هم توسط آن‌ها به محل احداث سازه‌ می‌روند.

در مرحله اول استفاده از این دستگاه ابتدا باید میکسر دستگاه، نوار انتقال مصالح و سایر قسمت‌ها مورد بررسی قرار گرفته و از خالی بودن تمامی باسکول‌ها اطمینان حاصل شود. بعد از آن پرسنل مجرب را برای استفاده از این وسیله فرا بخوانید. 

در مرحله بعد باید تمامی مسائل توزیع و افزوده شود این مسالح شامل شن نخودی، بادامی، ماسه است که با توجه به درصدهای مشخص از طریق باسکول به نوار نقاله منتقل‌شده و به درون میکسر ریخته می‌شود. بعد از این مرحله آب مورد نظر به میکسر ریخته‌ شده و برای آنکه بتوانید یک بتن با خواص بالا تولید کنید.

می‌توانید از دیگر مواد افزودنی مانند روان ‌کننده، زودگیر، دیر کننده، سایر مواد افزودنی‌های بتن استفاده کنید. بعد از توزیع مصالح مختلف در مرحله‌ی بارگیری تمامی مصالح باید به درون میکسر ریخته‌شده و عملیات مخلوط شدن آغاز گردد این مخلوط شدند تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که بتن به درصد همگنی موردنظر برسد بعد از آماده‌سازی بتن و می‌توان آن را تخلیه کرد. توجه داشته باشید که زمان آماده‌سازی بتن‌های مختلف کاملاً متفاوت است.

خرید بچینگ پلانت BPT60

خرید بچینگ پلانت BPT90

خرید بچینگ پلانت BPT120

خرید بچینگ پلانت BPT150

خرید بچینگ پلانت BPT180

مشخصات دستگاه بچینگ پلانت لیبهر

بچینگ پلانت طرح لیبهر دارای ظرفیت تولید بتن :36-40 متر مکعب در ساعت
ظرفیت دیگ: 5/0 متر مکعب
موتور گیربکس دیگ : 30 اسب
موتور گیربکس باکت : 10اسب ، 5/7 کیلو وات
ظرفیت توزین مصالح :1500 کیلو گرم
ظرفیت توزین سیمان : 250کیلوگرم
کنتور آب: 5/1 اینچ
دیوار دپو با 4 دریچه پنوماتیک
کمپرسور  باد: 250 لیتر ، 3اسب و 3 سیلندر
ظرفیت دپوی مصالح:300متر مکعب
اسکرو سیمان : 8 اینچ با ظرفیت انتقال 20تن در ساعت وموتور 10 اسب
دراگلاین: موتور 10 اسب، طول دکل شن کش10متر
سیستم کارکرد: فول اتوماتیک و دستی

قسمت های مهم دستگاه

مطالعه بیشتر: دستگاه بچینگ پلات برجی

دستگاه بچینگ پلانت راه ماشین

سخن پایانی

در این مقاله شما را با دستگاه پلانت طراح لیبهر آشنا کرده و قسمت‌های مختلف آن را توضیح دادیم. همان‌ طور که بیان شد دستگاه بچینگ پلانت لیبهر یکی است دستگاه‌های بچینگ بوده که در خط تولید بتن آماده مورد استفاده قرار می‌ گیرد. شرکت بتنو از جمله شرکت‌های ارائه ‌دهنده انواع مصالح و دستگاه ‌های تولید بتن است که با ارائه بهترین و باکیفیت ‌ترین محصولات توانسته در بین مشتریان اعتماد و اعتبار زیادی کسب کند.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.