کفسازی در اردبیل

در این مقاله قصد داریم به بررسی کفسازی در اردبیل ، انواع کفسازی، ویژگی ها و خصوصیات بتن برای کف و … بپردازیم. کف سازی به کارهایی گفته می شود که کف را به سطحی تمیز و مناسب جهت عبور و مرور تبدیل می کند.

کفسازی در اردبیل از نظر مکان و موقعیت اجرا به کف سازی روی خاک، کف سازی در طبقات و کفسازی در با تقسیم بندی می شود. هر کدام از این موقعیت ها شرایط خاص خود را دارند و اجرای کف نیز مطابق با آن صورت می گیرد.

کف ساختمان های بنایی از نظر عملکرد به دسته های کف فضای خشک، کف فضاهای خیس، مکان ویژه و کف روی خاک تقسیم بندی می گردد.

کفسازی در اردبیل
کفسازی در اردبیل

زیرسازی چیست؟

برای ایجاد استحکام کفسازی در اردبیل مرحله ای به نام زیرسازی وجود دارد. در این مرحله اگر کف به هر دلیلی نامناسب باشد، مشکلات آن را رفع می کنند. به عنوان مثال چنانچه خاک زیر کف سازی مقاومت لازم را نداشته باشد، آن را از طریق کارهایی مانند برداشتن خاک نامناسب و ریختن خاک خوب یا کوبیدن و متراکم کردن خاک، مقاوم می کنند.

 

جلوگیری کردن از نفوذ رطوبت

در مورد کفسازی در اردبیل که روی خاک انجام می شود باید به بحث رطوبت توجه داشته باشید. اگر خاک زیر کفسازی رطوبت داشته باشد، این رطوبت به داخل ساختمان وارد خواهد شد زیرا خاک خاصیت جذب آب دارد.

هر چقدر هم خاک متراکم تر باشد به دلیل قانون موئینه میزان آب بیشتری به فضای داخلی وارد خواهد شد.  برای رفع این مشکل لازم است یک لایه از قلوه سنگ روی خاک قرار داده شود. بنابراین ابتدا خاک را به خوبی می کوبند تا مقاومت لازم را به دست آورد و در مرحله بعدی با چیدن قلوه سنگ روی این خاک مانع از نفوذ رطوبت به درون فضا می شوند  به این عمل قلوه چینی یا بلوکاژ گفته می شود.

 

کف طبقات

کف طبقات به کفی گفته می شود که سقف طبقه پایین خود است. این نوع کفسازی در اردبیل نیز دو لایه زیرسازی و فرش کف دارد.

زیرسازی کف طبقات در مقایسه با کف واقع روی خاک مراحل ساده تری دارد. معمولا پس از اتمام سقف متوجه می شویم سطح بسیار ناهموار است پس زیرسازی جهت ایجاد سطحی صاف از ملزومات به شمار می رود. این نوع زیرسازی هیچ تاثیری در مقاومت ندارد و تنها جهت مسطح کردن سطح زیر کفسازی اجرا می شود.

زیرسازی که در طبقات به کار می رود باید تا جای ممکن سبک باشد. به این صورت بار اضافه به سازه وارد نخواهد شد. بتن سبک مصالحی مناسب برای این کار است.

 

عایق کاری

برای کفسازی در اردبیل کلیه فضاهای خیس مانند آشپزخانه، سرویس، حمام و … لایه ای به نام عایق کاری به کف اضافه می شود. کف سازی روی خاک نیز به عایق کاری نیاز دارد خصوصا در مکان هایی که سطح آب های زیرزمینی بالاست گاهی نیاز است عایق کاری در دو لایه انجام شود.

در بخش قبلی اشاره کردیم که برای جلوگیری از نفوذ رطوبت ناشی از آب ها زیرزمینی، قلوه چینی می کنند. گاهی سطح آب زیرزمینی به حدی بالاست که امکان عبور رطوبت از قلوه سنگ ها و وارد شدن به فضای داخلی وجود دارد. در این شرایط جهت استاندارد شدن کفسازی در اردبیل دو لایه عایق کاری انجام می دهند.

عایق رطوبت چیست؟

عایق رطوبتی به عایق های قیری و قیرگونی گفته می شود که برای کفسازی در اردبیل مورد استفاده قرار می گیرد. قیرگونی متداول ترین نوع عایق کاری رطوبتی در ایران محسوب می شود که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت:

گفتیم که عایق کاری رطوبتی برای فضاهای خیس مانند حمام، دستشویی و … باید اجرا شود. بدیهی است که در این فضاها روی کف آب جمع خواهد شد بنابراین برای خروج این آب، آبرو در نظر گرفته می شود.

کفسازی در اردبیل برای این فضاها باید به نحوی انجام شود که آب در هیچ گوشه ای جمع نشود و به راحتی از راه آبرو خارج گردد. بنابراین در مرحله زیرسازی با استفاده از بتن سبک یک شیب استاندارد بین 1.5 تا 3 درصد اجرا می کنند.

در ادامه کف سازی به مرحله ریختن ملات ماسه سیمان با نسبت یک به شش می رسیم حالا می خواهیم بدانیم این ملات چه کاربردی دارد. در بخش های قبلی گفتیم در طبقات برای جلوگیری از افزایش وزن سازه از ملات های سبک برای زیرسازی استفاده می کنند حال آن که بتن سبک خلل و فرج زیادی دارد پس 2 سانتی متر ملات ماسه سیمان روی آن می ریزند تا کف سازی به خوبی روی آن بچسبد و مقاوم باشد.

پس از آن که ملات خشک شد با ریختن لایه ای قیر مذاب 70/60 و پخش کردن کردن آن روی کل سطح، عایق کاری را آغاز می کنند.

کفسازی در اردبیل
کفسازی در اردبیل

ویژگی های کفسازی در اردبیل

به دلیل خصوصیات ویژه بتن از آن برای کفسازی در اردبیل استفاده می کنند. این خصوصیات به شرح زیر است:

 

در این مقاله با کفسازی در اردبیل آشنا شدیم. کارشناسان ما آماده هستند تا به سوالات شما عزیزان پاسخ دهند پس اگر در زمینه کفسازی در اردبیل سوالی دارید از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 09001887000

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.