فروش روغن قالب بتن

امروزه با توجه به پیشرفت های صنعت ساخت و ساز و مزایای استفاده از بتن نمایان ( اکسپوز) و کاربرد آن در کار های عمرانی افزایش یافته است. طبق تعریف انجمن بتن آمریکا ACI بتن نمایان به بتنی گفته می شود که سطوح آن پس از ساخت ، به عنوان سطح نهایی کار بوده و پوششی بر روی لایه بتن اعمال نخواهد شد. لذا این نوع بتن باید به گونه ای ساخته شود که بافت و پوشش قابل قبولی برای مشاهده دائمی ایجاد کند. از جمله مهم ترین شاخص هایی که کیفیت سطح بتن نمایان با آن سنجیده می شود میزان حفرات ناخواسته است. از این رو استفاده از بتن نمایان مستلزم به حداقل رساندن حفرات سطحی در بتن و دستیابی به کیفیت ظاهری مناسب آن می باشد. مواد رها ساز قالب یا اصطلاحا روغن قالب بتن از جمله عوامل تاثیر گذار بر روی حفرات ناخواسته و کیفیت سطوح بتنی است. در ادامه موارد فروش روغن قالب بتن را بررسی می کنیم.

هوا و آب به دام افتاده در پشت قالب ها در صورتی می توانند به راحتی آزاد شوند  که اصطکاک آن ها با جداره قالب کم باشد.  بسته به نوع و مقدار مصرف مواد روغن قالب این مواد می توانند باعث کاهش چسبندگی میان قالب و بتن تازه شده و خروج هوا و آب محبوس را تسهیل کنند.

امروزه استفاده از قالب های متعدد با جنس متنوع در صنعت ساخت و ساز رواج پیدا کرده است.  قالب های بتنی می تواند از جنس فلز، چوب ، پلای وود ، پلاستیکی و … باشد. استفاده اصولی از قالب ها می تواند سبب افزایش عمر مصرف قالب شده و خرابی های آن را در هنگام جداسازی آن ها از بتن به حداقل برساند.  یکی از مواردی که به جداسازی بهتر و راحت تر قالب از بتن کمک کرده و میزان عمر مفید قالب را افزایش می دهد.  استفاده از روغن قالب مناسب است.

دلیل اصلی استفاده از روغن های قالب در جداسازی راحت قالب از بتن می باشد. به طوری که در هنگام رها سازی قالب از بتن تازه سطح بتن و قالب کمترین آسیب را متحمل شوند. در شکل زیر مقایسه ای میان استفاده از روغن قالب سوخته و روغن های قالب فرآوری شده ارائه می شود.

مواردی که در این مقاله مورد بحث قرار می گیرند عبارت اند از:

فروش روغن قالب بتن
فروش روغن قالب بتن

انواع روغن قالب بتن

به طور کلی مواد روغن قالب به دو شاخه کلی طبقه بندی و برای فروش روغن قالب بتن عرضه می شوند:

 1. روغن قالب از نوع جدا کننده بتن از قالب
 2. روغن قالب از نوع مواد فعال شیمیایی

نوع اول از این روغن ها، سطح قالب را می پوشاند و به عنوان یک لایه حائل میان بتن و قالب عمل کرده و از تماس مستقیم بتن با قالب جلوگیری می کند. این مواد از نوع جداساز معمولا بر اساس پایه روغن های معدنی که از مشتقات نفتی هستند می باشند. همانطور که می دانید روغن با آب ترکیب نمی شود. لذا استفاده از این مواد روی سطح قالب سبب تشکیل یک لایه آب گریز روی سطح قالب شده و مانع چسبیدن بتن به قالب می شود. روغن های قالب از نوع جداساز عمدتا از موادی نظیر روغن های نفتی و موم پارافین تشکیل می شوند.

روغن قالب از نوع فعال شیمیایی مهمولا جهت ساخت بتن اکسپوز و یا قالب های گران قیمت با حساسیت بالا استفاده می شود. اسید چرب موجود در این نوع روغن با آب موجود در بتن تازه دچار واکنش شده و سبب ایجاد نوعی صابون می شود. صابون تشکیل شده به طرز کارآمد تری موجب لیز شدن سطح قالب و حرکت بتن روی آن شده و سبب خروج راحت حباب های هوای از سطح بتن می شود. لازم به ذکر است که استفاده مقادیر زیاد از این نوع روغن در بتن های دارای نسبت آب به سیمان زیاد و در هنگام عمل ویبراسیون موجب تسریع در واکنش میان بتن و روغن قالب شده و ممکن است اثرات جانبی همچون مشخص شدن رد آرماتور های فولادی به شکل سایه را بر روی سطح بتن سخت شده به دنبال داشته باشند.

انواع روغن قالب بر اساس پایه شیمیایی

روغن های مخصوص قالب بتن بر اساس پایه شیمیایی و بنیان آن‌ها تفاوت دارند.

عمده تفاوت این دو بحث امکان یا عدم امکان اختلاط با آب است که روغن قالب پایه آب همانطور که از نامش پیداست امولسیونی است و حلال در آب محسوب می‌شود.

روغن قالب پایه آب

روغن پایه آب یا روغن قالب امولسیونی را می‌توان پیش از مصرف بر روی قالب، با نسبت های معین با آب مخلوط نموده و پس از اختلاط روی قالب ایجاد کرد. روغن حلال در آب امولسیونی مزایایی نسبت به روغن پایه نفتی دارد که استفاده از آن را مطلوب تر می‌کند. این مزایا شامل موارد زیر می‌شود:

 

روغن قالب پایه نفتی

این محصول که یک روغن صنعتی غیر حلال در آب است برای روغن کاری انواع قالب بتن بسیار مناسب است. قدرت پخش کنندگی آن در سطوح انواع قالب بسیار زیاد بوده و به خوبی عمل رهاسازی قالب از بتن را ایجاد می‌کند. این محصول روغنی است کاملا شفاف و با غلظت پایین، که به صورت اختصاصی برای قالب بتن فرموله و تولید می‌شود.

فروش روغن قالب بتن

در بخش های آتی این مقاله دسته بندی ریز تری از انواع روغن های قالب ارائه می شود.

سنجش عیار یک روغن قالب با کیفیت

همانطور که اشاره شد کاربرد اصلی استفاده از روغن قالب کمک به جداشدگی راحت تر ( و بی دردسر تر ! ) قالب از بتن است.  پس برای سنجش کیفیت انواع مختلف روغن قالب موادر زیر را می توان مد نظر قرار داد.

 

یک تجربه نامناسب

روغن های با پایه معدنی یا روغن سوخته ، روغن های موتور مصرف شده توسط اتوموبیل ها هستند که از زمان های قدیم به عنوان مواد جداساز قالب مورد استفاده قرار می گرفتند. استفاده از روغن سوخته معمولا سبب لکه گذاری بر روی سطح بتن قالب گیری شده می گردد . لازم به ذکر است که استفاده از این نوع روغن در ویرایش جدید آیین نامه بتن ایران آبا منع شده است.  با وجود این ، به علت هزینه های پایین استفاده از این ماده به عنوان روغن قالب ، این ماده کماکان در بسیاری از پروژه ها مورد مصرف قرار می گیرد. علاوه بر آن استفاده از روغن سوخته سبب ایجاد آلودگی زیست محیطی و آسیب به نیروی کارگری می گردد.

موضوع جایگزینی روغن های معدنی با روغن های گیاهان غیر سمی و زیست تخریب پذیر سال هاست که در دستور کار اتحادیه اروپا قرار گرفته است. فروش روغن قالب بتن استفاده از روغن های قالب بر اساس ترکیبات گیاهی نسبت به روغن های قالب با پایه معدنی دارای مزیت هایی از جمله عدم وجود ترکیبات فرار، سمی ، دارای بو، و عدم ایجاد حساسیت برای پوست است.  از طرفی این مواد بر خلاف روغن های قالب پایه معدنی ( همان روغن سوخته) قابل اشتعال نبوده و خاصیت تجدید پذیری دارند.

 

روغن قالب بتن (رها ساز بتن از قالب) چیست؟

روغن قالب موادی هستند که بر روی سطوح قالب بتن برای جلوگیری از چسبیدن بتن به قالب یا قالب ها استفاده می شوند. آنها از اتصال قالب یا قالب ها به محصولات بتنی جلوگیری می کنند. آنها می توانند به آرامی قالب های خود را آزاد یا جدا کنند. اگر اعمال نشوند، جداسازی بتن از قالب ها به این راحتی بسیار مشکل خواهد بود و متعاقبا مشکلات عدیده ای به همراه خواهد داشت.

آنها سطح محصول بتنی را از وجود خراش ها، لکه ها و بی نظمی های در امان نگه میدارند. همچنین روغن قالب از قالب ها محافظت می کنند و طول عمر طولانی تری به قالب ها میدهند. (به عبارت دیگر، آنها به عنوان یک باند شکن عمل می کنند و فرم پاک کننده هستند، لکه نمی شوند، زمان پاکسازی را کاهش می دهند، فضاهای خالی، عیوب و تجمع بتن و ملات را از بین می برند و از همه جالب تر اینکه قالب ها را از زنگ زدگی محافظت می کنند.)

روغن قالب با انتشار مواد شیمیایی برای قالب های بتنی سبب میشود که به طور موثری از اتصال بتن به فولاد، آلومینیوم، تخته سه لا یا فرم های کامپوزیت جلوگیری کند. مواد شیمیایی آلی تشکیل شده است در روغن های مذکور از طریق واکنش با بتن از چسبندگی جلوگیری کرده و آزادسازی سریع و آسان را فراهم می سازد.

 

روغن قالب بتن در واقع انواع و مدل های مختلفی دارد و بسته به جنس قالب تولید می شود و فروش روغن قالب بتن صورت می گیرد. روغن قالب بتن به انواع روغن قالب چوبی بتن، روغن قالب فلزی بتن و روغن قالب فایبرگلاس بتن تقسیم می شود. همانطور که اشاره شد، مهم ترین مزیت روغن قالب بتن در اصل این است که روند جداسازی و تمیز کردن قالب بتن را تسهیل می کند و همچنین روند آن را تسریع می نماید. همین تسهیل و تسریع روند خود به خود باعث می شود تا هزینه های قالب بندی بتن نیز کاهش یابد. علاوه بر این که سهولت کار هزینه را کاهش می دهد، کوتاه تر شدن زمان کار نیز باعث کاهش و صرفه جویی در هزینه ها می شود. روغن قالب بتن معمولا بر پایه آب نیست و همین موضوع باعث می شود تا زنگ زدگی یا خوردگی در قالب بتن به وجود نیاید. مهم تر از این ها این که روغن قالب بتن به هیچ وجه با بتن مخلوط نمی شود و هیچ مشکلی برای بتن به وجود نمی آورد. روغن های عادی می توانند با ترکیب با بتن، مشکلات زیادی را برای آن بیافرینند، اما در روغن قالب بتن با تمهیداتی که برای آن در نظر گرفته شده است، چنین اتفاقی رخ نمی دهد. پیش از استفاده از روغن قالب بتن، باید مطمئن شویم که آن روغن دارای ویژگی های مورد نظر ما می باشد.

استفاده از روغن های غیر استاندارد و نامرغوب می تواند مشکلات زیادی را برای ما بیافریند. روغن نامرغوب می تواند با بتن ترکیب شود و مشکلاتی برای دوام و مقاومت آن به وجود بیاورد. به طور مثال دوام و مقاومت آن ها را کاهش دهد که به هیچ وجه پذیرفته نیست. هم چنین روغن نامرغوب همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، می تواند باعث بروز لکه هایی بر روی بتن شود. این موضوع نیز خصوصا در مورد بتن هایی که اکسپوز هستند و سطح آن ها مشخص است، به هیچ وجه پذیرفته نیست. در واقع همین دلایل است که اهمیت استفاده از روغن استاندارد و مناسب را به خوبی نشان می دهد. بنابراین پیش از استفاده از روغن قالب بتن باید از استاندارد و مرغوب بودن آن اطمینان حاصل کنیم. امکان استفاده از روغن قالب بتن برای انواع قالب های بتنی و قالب فلزی بتن و قالب چوبی بتن و قالب پلاستیکی بتن و قالب فایبر گلاس. تمیز سازی سریع و آسان قالب های بتن با استفاده از روغن قالب بتن. روغن قالب بتن بر پایه آبی نیست چون باعث زنگ زدگی قالب ها خواهد شد و با بتن به سادگی ممزوج نیست.

 

چرا نباید از روغن سوخته به جای روغن قالب بتن استفاده کرد؟

متاسفانه با گران شدن محصولات شیمیایی ساختمان و قیمت فروش روغن قالب بتن ، در برخی از پروژه های ساختمانی استفاده از روغن سوخته به همراه گازوئیل مرسوم شده است. استفاده از این مواد به جای مواد رهاساز استاندارد، نه تنها موجب کاهش هزینه‌ها بلکه باعث ایجاد خرابی ها و هزینه های بسیار زیادی برای صاحبان و فعالان صنعت ساختمان و علی‌الخصوص بتن می‌شود. از ایجاد خرابی و زنگ زدگی در قالب‌های بتن تا آسیب به ظاهر نمای بتن و حتی نفوذ مواد خورنده شیمیایی به درون بتن و خوردگی آرماتور، همه از دلایل استفاده از روغن سوخته به جای روغن مخصوص قالب بتن می‌باشد.

 چه چیزی ممکن است باعث مشکلات در تولید محصولات بتنی شود؟

(تحلیل این علل نقطه شروع برای حل مشکلات است.)

مواد (مانند محتوای سیمان به نسبت اختلاط، سنگدانه ها، انواع سیمان، مواد افزودنی بتن، آب و سایر مواد) و هر فرآیند تولید محصولات بتنی (مانند ریخته گری، شرایط ارتعاش، پخت، کارگران، سبک کار، فرآیند محصول). آب و هوا , دما , محل گیرش فرم و غیره ) بر کیفیت واقعی محصولات بتنی تاثیر می گذارد.

این درست نیست که عامل آزاد کننده قالب یا همان روغن قالب که پیش تر از آن صحبت شد را تنها عامل ایجاد مشکلات و مشکلات تولید محصولات بتنی دانست. با درک آن، هنگامی که ما ادعاها را تجزیه و تحلیل می کنیم، مشکلات باید به طور طبیعی در تمام فرآیندها تجزیه و تحلیل شوند.

در صورت بروز مشکل، سطح و فرم های بتن تمام شده را مشاهده کنید. سپس علل مشکلات آنها را تا آنجا که ممکن است تجزیه و تحلیل کنید.

از آنجاییکه که ممکن است مشکلات ناشی از روغن های قالب رخ دهد و نمیتوان آن را انکار کرد، بهتر است مشکلات ناشی از آن را به طور دقیق شناسایی و عوامل مشکل ساز را از بین برد یا به حداقل رساند.

 

 

دسته بندی های مرسوم روغن قالب

شکل ظاهری حلالیت طرز استفاده کاربرد
مایع قهوه ای رنگ محلول در روغن مستقیم تولید سیمان و بتن، مهندسی عمران و ساخت و ساز، بتن سلولی، بتن فوم دار
محلول در روغن با روغن رقیق شود تولید سیمان و بتن، Vi-cone ، تخته سنگ آزبست موجدار
محلول در آب با آب رقیق شود محصولات اندازه بزرگ، محصولات بتنی با جریان بالا، محصول گریز از مرکز

بخش، تخته های سیمانی چوب-پشم اندازه

مایع یا خمیر سفید شیری محلول در آب مستقیم ساخت سیمان و بتن، مهندسی عمران و ساخت و ساز
محلول در آب با آب رقیق شود تولید سیمان و بتن، محصولات گریز از مرکز
محلول در روغن با نفت سفید رقیق شود تولید سیمان و بتن، Vi-cone
محلول قهوه ای محلول در روغن رزینی (مستقیم) محصولات گریز از مرکز، تولید سیمان و بتن
محلول در آب نوع موم (با آب رقیق شود) ساخت سیمان و بتن، مهندسی عمران و ساخت و ساز

 

 

چگونه از عوامل رها ساز استفاده کنیم؟

درز بین تخته ها و درز بازشوهایی كه در قالب ایجاد شده اند، باید کاملا آب بندی شوند تا شیره بتن از درزها بیرون نزند. باید از حركت قالب از جای خود و نیز حركت اجزای قالب نسبت به یکدیگر جلوگیری به عمل آید. تراز و شاقولی بودن قالب ها نباید در حین بتن ریزی به هم بخورد. به این منظور گاه با ریسمان بندی بین نقاط مرجعی كه به قالب متصل نیستند از حفظ وضعیت قالب اطمینان به عمل آید.
تمام قطعاتی كه به قالب متصل هستند باید كاملا محكم شوند تا لرزاندن بتن باعث شل شدن آنها نگردد. برای تسهیل كار متراكم كردن بتن در دیوارهای بلند و امثال آن، باید در نقاط لازم روی قالب بازشوهایی تعبیه نمود. این بازشوها باید دارای دری باشند كه به راحتی باز و بسته شده و كاملا آب بند شوند.
پایه های اطمینان باید به نحوی قرار گیرند که پایداری مجموعه قالب ها کاملا تامین شود. از اتکای پایه ها بر زمین های سست باید جدا احتراز گردد.

 1. قالب ها را تمیز کنید.
  قبل از اعمال (نقاشی یا اسپری) قالب ها را تمیز کنید.
  زمانی که انباشته‌ها روی قالب‌ها بیش از حد باشد، سطوح محصول بتنی به طور یکنواخت توسط روغن قالب پوشیده نمی‌شوند.
 2. مقدار کافی از روغن های قالب را بمالید. زیاد استفاده نکنید تا مشکل ایجاد کنید.
  مقدار استاندارد کاربرد روغن قالب را می توان با بررسی سطوح محصول نهایی بتن تعیین کرد.
  مطمئن شوید که آیا روغن های قالب به طور یکنواخت سطح مورد نظر را پوشش داده اند یا خیر. قطعات روغنی نشده روی قالب ها باعث اتصال قالب ها به محصولات بتنی می شود.
  هنگام استفاده بیش از حد از روغن های قالب، سبب ایجاد لکه روغن و قطعات بتنی سخت نشده در قسمت پایین و گوشه های قالب میشود. روغن های بیش از حد استفاده شده باید حتما پاک شوند.
 3. هنگامی که استفاده از روغن های قالب استفاده شده متوقف می شود و روغن های قالب جدید استفاده می شوند، قبل از استفاده از روغن های قالب جدید، از تمام روغن های قالب استفاده شده استفاده کنید. با استفاده از دو نوع ترکیبی، گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی رخ دهد. لکه ظاهر می شود و ممکن است حفره های بیشتری ظاهر شود. گاهی اوقات تعادل مواد فعال ممکن است از بین برود. و شاهد محصولات بتنی با ظاهری مناسب نباشیم.
 4. هنگامی که از قالب های جدید استفاده می شود، قالب های جدید را گرم کنید. قالب ها را با حلال روغن از نوع روغن قالب یا نفت سفید پاک کنید، خشک کنید سپس روغن قالب را بمالید. پس از آن قالب های جدید گرم می شوند تا برای کار استفاده شوند. اگر ازنتایج ناراضی بودید، یک بار دیگر روغن را بمالید و بدون ریختن بتن عمل آوری کنید.
 5. مخازن تولید روغن قالب باید درپوش داشته باشند تا با مواد دیگر (باران، گرد و غبار، سیمان و غیره) در تماس نباشند.
 6. روغن های قالب استفاده شده را نباید به روغن های استفاده نشده (بکر) برگردانید. هنگامی روغن های جدید، سیمان-قلیایی با روغن های استفاده شده ترکیب شوند واکنش داده و صابون فلزی یا ذرات جاذب سیمان-روغن را تشکیل می دهند. در این صورت قدرت جداسازی روغنهای قالب ممکن است تا حد زیادی کاهش یابد. فعالیت روغن های استفاده شده با روغن های بکر جدید برابری نمی کند و میتوان گفت گاهی تا 30 درصد کاهش هم می رسد.
 7. هنگام استفاده از نوع امولسیونی (پایه حلال ازنوع مخلوط با آب) باید قبل از استفاده محتویات کاملاً هم زده شود و از یکنواخت بودن آنها اطمینان حاصل کنید و سپس از آنها برای کارهای روزانه استفاده کنید. مانند این مرحله کاری باید روتین انجام شود تا از حوادث ناشی از دو فاز شدن جلوگیری شود. (هنگامی که روغن دو فاز شده روی قالب اسپری شود، اثر جداسازی شکل ثابت بتن نخواهد بود.)

  فروش روغن قالب بتن
  چگونه از عوامل رها ساز استفاده کنیم؟

خواص روغن قالب بتن

روغن قالب بتن باعث صاف و صیقلی شدن سطح بتن می شود. برای صرفه جویی در هزینه و زمان قالب بندی بتن از روغن قالب بتن استفاده می کنند. برای عدم نیاز به اعمال ضربات مکانیکی و افزایش عمر مفید قالب های بتن از روغن قالب بتن استفاده می کنند. روغن قالب بتن باعث قابلیت پوشش دهندگی مطلوب روی سطح قالب بتن می شود.

-مشکلات در ساخت محصولات بتنی

مشکلاتی که ممکن است در استفاده و فروش روغن قالب بتن رخ دهند:

روغن قالب بتن
انتخاب یا به کارگیری روش عوامل آزاد کننده قالب ممکن است مناسب نباشد

چه نوع موادی در مواد رهاساز بتن وجود دارد؟

مواد عناصر تشکیل دهنده اثرات و نقش قدرت چسبیدن به قالب
روغن های معدنی نفت سفید

 

روان کننده

حلال برای انواع روغن های محلول در روغن

ویسکوزیته روغن ها را تنظیم کنید.

خیلی ضعیف
روغن spindle

روغن ترانس

روان کننده

قدرت رهاسازی ضعیف است.

ویسکوزیته روغن ها را تنظیم کنید.

خیلی ضعیف
روغن ماشین روان کننده

قدرت رهاسازی ضعیف است.

چسبنده
روغن توربین روان کننده

قدرت رهاسازی ضعیف است.

چسبنده
روغن موتور روان کننده

قدرت رهاسازی متوسط است.

چسبنده قوی
روغن سیلندر روان کننده

قدرت رهاسازی قوی است.

چسبناک تر
افزودنی های فعال اسیدهای چرب بالاتر رهاساز، آنتی فوم، روان کننده، ضد زنگ قوی
اسیدهای رزین رهاساز، آنتی فوم، روان کننده، ضد زنگ قوی
موم ها رها کردن، حامل مواد جداکننده قوی (متوسط)
مشتقات اسید چرب روان کننده، رهاساز چسبنده (متوسط)
رزین های سینتتیک اثر جدا کنندگی چسبنده به قالب (قوی)
افزودنی های مکمل چربی، استرهای اسید چرب بهبود دهنده روغن (به ویژه در زمستان ضعیف
عوامل فعال سطح آنتی فوم، امولسی فایر، عامل رطوبت ساز ضعیف
سولفونات نفت امولسی فایر، ضد زنگ ضعیف
پلیمرها(پلی بوتن و غیره) بهبود دهنده روغن چسبنده (ضعیف)
رنگ ها عامل رنگ ساز ضعیف
حامل (در انواع روغن های محلول در آب) آب رقیق کننده، روان کننده ضعیف یا هیچ

 

حفاظت و ایمنی

این ماده در محدوده مواد خطر ساز و مضر برای سلامتی و محیط زیست قرار ندارد با این وجود به هیچ عنوان نباید بلعیده شود یا با چشم تماس داشته باشد. در صورت برخورد اتفاقی با پوست یا چشم باید با آب ولرم فراوان شسته شود. توصیه میگردد در هنگام کار نمودن با هرگونه مواد شیمیایی از ماسک، دستکش و عینک ایمنی استفاده شود.

این ماده قابل اشتعال می باشد، برای جلوگیری از آتش سوزی، انفجار و آسیب رسیدن به سلامتی، هرگونه جرقه، جوشکاری، کشیدن سیگار و روشن نمودن شعله در محیط اجرا ممنوع میباشد.

درصورت بلعیده شدن فوراً به پزشک مراجعه شود.

برای دریافت مشاوره فروش روغن قالب بتن با پشتبانان ما ارتباط بگیرید.

 

 

روغن قالب
این ماده قابل اشتعال می باشد، برای جلوگیری از آتش سوزی، انفجار و آسیب رسیدن به سلامتی، هرگونه جرقه، جوشکاری، کشیدن سیگار و روشن نمودن شعله در محیط اجرا ممنوع میباشد.

محصولات ویژه:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.