همان ‌طور که می‌دانید بتن یکی از مصالح پرکاربرد در ساختمان‌سازی در پروژه‌های کوچک و بزرگ است. به‌همین دلیل قیمت بتن پلیمری یا بتن معمولی و دیگر انواع آن می‌تواند بر روی هزینه نهایی اجرای ساختمان‌سازی تاثیر مستقیمی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با عوامل مؤثر بر قیمت بتن پلیمری آشنا کرده تا بتوانید با بررسی این عوامل قیمت نهایی آن را تخمین بزنید.

بتن پلیمری چیست؟

قبل‌ از آن‌که به سراغ معرفی عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت بتن پلیمری برویم ابتدا باید این نوع از بتن را برای شما تعریف کرده و تا با آن آشنا شود.بتن پلیمری نوعی خاص از بتن بوده که دارای زنجیره شیمیایی از مولکول‌های کنار یکدیگر است و خاصیت شکل‌پذیری و واکنش‌پذیری مناسبی را برای بتن ایجاد می کند.

در واقع با استفاده از این بتن احتمال یخ‌زدگی و ترک ‌خوردگی و همین ‌طور تخریب سازه به دلیل برخورد با مواد شیمیایی خورنده از بین می‌رود. بتن پلیمری مانند بتن معمولی انواع متفاوتی است که هر کدام از این انواع قیمت و تاثیر منحصربه‌فرد خود را دارد.

انواع بتن پلیمری 

یکی از عواملی که بر روی قیمت بتن پلیمری تاثیر مستقیم دارد انواع آن است. این بتن به ۲ گروه جامد و غیر جام تقسیم‌ بندی ‌شده که در ادامه هر کدام از آن‌ها را به‌اختصار برای شما عزیزان توضیح می ‌دهیم.

بتن پلیمری جامد به کامپوزیت های پلیمری نیز معروف است که وزن بسیار پایینی داشته اما مقاومت آن در برابر عوامل جوی و همین ‌طور مواد خورنده شیمیایی بسیار بالا است. 

کاربرد آن بیشتر برای ساختمان‌هایی است یا مکان‌هایی است که در معرض مواد خورنده است. از این نوع بتن می‌توان در ساخت ماهواره‌ها، ساخت آنتن ‌ها، ساختمانذ‌هایی که کیفیت کنترل آن‌ها اهمیت زیادی دارد استفاده شود.

به ‌همین دلیل قیمت بتن پلیمری در نوع جامد بیشتر از نوع غیر جامد آن است از ویژگی ‌های دیگر این بتن می‌توان به سبک بودند، انعطاف‌پذیری بالا، قابلیت شکل‌پذیری، استفاده در طرح‌های مدرن معماری، مقاومت در برابر شرایط جوی مختلف، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، استفاده در سازه‌هایی که نمی‌توان در آن فلز یا بتن مسلح استفاده کرد.

بتن پلیمری در حالت غیر جامد بتنی است که براساس فرآیند پلیمریزاسیون تولیدشده و توانسته یک رشته یا شبکه‌های مولکولی سطحی یا فضایی تبدیل کرده و مقاومت بتن را افزایش دهد. قیمت بتن پلیمری در نوع غیر جامد بیشتر از هر نوع بتن دیگر است. به دلیل آنکه دارای مقاومت خشمی بالا، مقاومت فشاری بالا، مقاومت در برابر عوامل مختلف جوی، مقاومت در برابر شرایط مختلف و مواد شیمیایی مختلف، مقاومت هر بتی و همین‌ طور نفوذناپذیری آبی که دارد توانسته در بسیاری از ساختمان سازی‌ها استفاده شود.

قیمت بتن آماده

بتن آماده بر اساس مقدار سیمان، با عنوان عیار بتن نام گذاری می‌شود. عیار بتن عامل اصلی در تعیین قیمت بتن آماده است. در واقع عیار بتن، مقدار سیمان در یک متر مکعب بتن می‌باشد.

روش محاسبه عیار بتن در قیمت بتن آماده

با استفاده از فرمول  (9-(10/w)=Fc)می‌توان به راحتی عیار سیمان را محاسبه نمود.

 Fc: مقاومت مشخصه بتن بر اساس آیین نامه بتن ایران است که بر حسب مگاپاسکال می‌باشد.

 W: عیار سیمان بر حسب کیلوگرم بر ‌متر مکعب می‌باشد.

قیمت بتن آماده با عیار مشخص

پس از محاسبه‌ی عیار بتن در متر مکعب آن قیمت بتن آماده داده می‌شود. بتن آماده با عیار 300 که بتنی رایج برای ایجاد سطحی یکنواخت است، به صورت آستر و رویه اجرا می‌شود تا نصب کاشی و سنگ بر روی سطوح آسان‌تر و با کیفیتی بهتر انجام شود. برای اطلاع از قیمت بتن پلیمری آماده، باید از حداقل حجم قابل سفارش مطلع بود. به عنوان مثال حجم قابل سفارش بتن با عیار 300، 50 متر مکعب یا به بیانی دیگر 125 تن می‌باشد.

بررسی دو عامل مهم  بر قیمت بتن آماده

  1. نوع پمپاژ و محل بتن ریزی در قیمت بتن آماده موثر می‌باشد. قیمت بتن آماده در پمپاژ زمینی بتن برای دیوار برشی و دیوار حائل با قیمت بتن آماده در پمپاژ زمینی برای فنداسیون، مگر و سقف متفاوت می‌باشد. همچنین هزینه پمپاژ دکل (هوایی)، برای فنداسیون، ستون و سقف با نوع زمینی متفاوت می‌باشد. استفاده از هر جک اضافه نیز باعث افزایش قیمت بتن آماده می‌شود
  2. . حداکثر طول لول‌کشی با مفصل زانو در تعیین قیمت بتن آماده نیز نقش دارد. قیمت هر زانو 90 درجه اضافی، به صورت مجزا محاسبه می‌شود. همچنین به ازای هر 3 متر لوله‌کشی عمودی و افقی بر قیمت بتن آماده افزوده می‌شود.

برآورد نهایی قیمت بتن آماده

بتن آماده معمولا در عیارهای 250، 300، 350، 400، 450، 500 و 550 تولید می‌شود. این نوع بتن، درون میکسرهای مخصوص و یا در بسته‌بندی‌های مناسب با وزن مشخص به فروش می‌رسد. با توجه به حجم پروژه، نوع کاربری بتن، عیار و نحوه خرید آن مشخص شده و قیمت بتن آماده برآورد می‌شود.

پارامترهای تعیین کننده بتن آماده

بتن آماده با کیفیت مطلوب از ویژگی‌های مشخصی برخوردار می‌باشد. با دانستن این عوامل می‌توان با اطمینان خاطر بتن آماده‌ی مناسب را تهیه نمود و در پروژه‌ها به نتیجه مطلوب رسید. در ادامه به بررسی پارامترهای تعیین کننده بتن آماده پرداخته می‌شود.

سیمان مصرفی موثر در قیمت بتن پلیمری آماده

یکی از مهم‌ترین پارامترهای تعیین کننده قیمت بتن پلیمری آماده، کیفیت سیمان آن می‌باشد. برای اطمینان از کیفیت سیمان باید به تاریخ تولید و انقضای سیمان، شرایط انبارداری و نگه‌داری آن توجه شود. همچنین می‌توان با استعلام اعتبار کارخانه تولیدی سیمان و مواد اولیه مورد استفاده در تولید آن از کیفیت سیمان تولیدی آگاه شد.

طرح اختلاط بتن آماده

عامل تاثیر گذار دیگر در پارامترهای تعیین کننده بتن آماده، طرح اختلاط آن می‌باشد. بتن تازه‌ی مطلوب طبق طرح اختلاطی ساخته می‌شود که از روانی خوبی برخوردار باشد. در واقع حالت خمیری داشته باشد تا کارایی مطلوبی را نتیجه دهد. طرح اختلاط مناسب، بتنی را نتیجه می‌دهد که حالت کشسان دارد تا به راحتی به طبقات بالاتر پمپاژ شود. همچنین نباید پدیده آب انداختگی یا جداشدگی بین سنگدانه‌ها و آب مصرفی در بتن آماده مناسب رخ دهد.

آب مصرفی در بتن آماده

آب مصرفی بتن آماده جزء پارامترهای تعیین کننده قیمت بتن پلیمری آماده می‌باشد. با توجه به نوع کاربرد بتن و نوع بتن ریزی میزان آب موجود در بتن تغییر می‌کند. در بتن ریزی سقف‌ها به دلیل افزایش مسافت بتن ریزی نیاز به بتنی با روانی بالاتری می‌باشد و همین امر منجر به افزایش نسبت آب به سیمان مصرفی در طرح اختلاط بتن می‌شود.

طبق استاندارد تعیین شده، نسبت آب به سیمان 40 تا 60 درصد می‌باشد. در واقع مقدار آب مصرفی 25 درصد کل مخلوط بتن را تشکیل می‌دهد. در نتیجه نسبت آب به سیمان نباید از 25 درصد کمتر شود. نسبت کمتر از 40 درصد نیز بتن‌ریزی را دشوار می‌کند.

نوع دانه‌ بندی بتن آماده

یکی دیگر ازپارامترهای تعیین کننده بتن آماده نوع دانه‌بندی سنگدانه‌ها می‌باشد. بتن آماده با کیفیت باید از دانه‌بندی کاملی برخوردار باشد.هرچه دانه‌بندی ریزتر باشد میزان آب مصرفی نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه احتمال ترک خوردگی افزایش پیدا می‌کند. با توجه به نوع بتن مصرفی دانه بندی تعیین می‌شود، به عنوان مثال استفاده از ماسه درشت در بتن فنداسیون مناسب‌تر است.

قیمت بتن پلیمری

قیمت روز بتن آماده

در کارخانه‌های سیمان، زیر نظر مهندسان خبره با به روز‌ترین دستگاه‌های تولید بتن، بتن آماده با کیفیت بالایی تولید می‌شود.همچنین کیفیت مصالح در آزمایشگاه‌های بتن در کارخانه‌های تولید بتن آماده، مورد بررسی قرار می‌گیرد تا بتنی مطابق با استاندار ساختمان سازی حاصل شود.

با این پروسه دقیق، با بکارگیری بتن آماده، مقاومت نهایی بتن افزایش یافته، در نتیجه در افزایش طول عمر و پایداری سازه موثر می‌باشد. علاوه بر آن در زمان و هزینه‌های پروژه نیز صرفه جویی می‌شود. بنابراین با دانستن قیمت روز بتن پلیمری آماده می‌توان از این نوع بتن در ساخت و سازها استفاده نمود.

قیمت روز بتن آماده با ماله پروانه‌ای

ماله پروانه ای در 4 نوع مختلف وجود دارد که عبارتند از ماله بنزینی، موتوری، برقی و دیزلی. این عملیات به صورت دستی و یا سرنشین‌دار انجام می‌شود. با در نظر گرفتن سطح زیر کار و آماده سازی آن همچنین توجه به شیب سطح مورد نظر و فاصله زمانی بتن‌ریزی می‌توان کیفیت کار را در این نوع عملیات بالا برد. قیمت روز بتن آماده با ماله پروانه‌ای طبق متر مربع محاسبه ‌می‌شود. با توجه به متراژ و ضخامت بتن ریزی قیمت روز بتن آماده تغییر می‌کند.

عوامل موثر بر قیمت روز بتن آماده

قیمت روز بتن آماده ثابت نمی‌باشد. با بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت روز بتن پلیمری آماده و مقایسه نرخ‌های ارائه شده توسط کارخانه‌های تولیدکننده بتن آماده می‌توان بتنی با قیمت مناسب تهیه نمود.

با توجه به حجم بتن‌ریزی و با در نظر داشتن میزان هدر رفت، متراژ بتن‌ریزی مشخص می‌شود. هر چه متراژ بتن‌ریزی افزایش یابد به تبع قیمت روز بتن آماده نیز افزایش می‌یابد.

انواع رایج بتن آماده عبارتند از: بتن آماده استاندارد، بتن پیش ساخته، بتن خود متراکم، بتن سیال و بتن فیبری. با توجه به نوع بتن، این محصول با قیمتی متفاوت عرضه می‌شوند. پس از عمل‌آوری بتن آماده مقاومت فشاری آنها تعیین می‌شود و بتن با رده‌های مقاومتی متفاوت دسته‌بندی می‌شود. واضح است که قیمت روز بتن آماده با رده بالاتر، بیشتر می‌باشد.

فاصله مکان پروژه از کارخانه تولید بتن پلیمری آماده در قیمت روز بتن آماده موثر است. در پروژه‌هایی که این فاصله زیاد است بهتر از بتن در محل پروژه با میکسرهای مخصوص تولید شود. همچنین نوع پمپاژ بتن نیز قیمت روز بتن آماده را تغییر می‌دهد.

عوامل مؤثر بر روی قیمت بتن پلیمری

همان ‌طور که در پاراگراف قبلی بیان شد بتن پلیمری یکی از انواع بتن‌های معمولی است که دارای انواع مختلف و البته کاربردهای متنوع است. به‌ همین دلیل عوامل مؤثری بر روی قیمت بتن پلیمری تاثیر گذار می‌باشد. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند بر روی قیمت بتن پلیمری تاثیر بگذارد بررسی آزمایشگاهی آن است.

این مسئله بدین ‌معنی است که زمانی‌که یک بتن تولید می‌شود در یک آزمایشگاه مورد بررسی و آزمایش قرار خواهد گرفت. در واقع این کار باعث می‌شود تا ارتقا و نقص یابی بتن بدون هیچ شکی ایجاد شده و درنتیجه قیمت نهایی آن معلوم شود.

در این آزمایشگاه و موارد متفاوتی مانند شرایط آب و هوایی و همین ‌طور مقاومت ‌های مختلف آن مورد بررسی قرار گرفته و ارزش نهایی بتن را نیز اعلام می‌کند. در واقع بتنی که تهیه‌شده و متناسب با شرایط جغرافیایی ایران باشد علاوه‌بر آنکه در ساخت‌وساز تاثیر بسیاری گذاشته باعث می‌شود تا قیمت بالاتری نیز داشته باشد.

دومین مسئله‌ای که در قیمت بتن پلیمری تاثیر مستقیمی دارد میزان عرضه و تقاضای این محصول است. عامل مهم عرضه و تقاضای هر محصول در بازار می‌تواند قیمت نهایی آن را مشخص می کنند. زمانی ‌که تقاضای یک محصول در بازار افزایش پیدا کند تولیدکنندگان داخلی این محصول را بیشتر تولید کرده و در نتیجه قیمت آن در سطح بازار کاهش پیدا خواهد کرد.

علت این امر فراوانی آن و رقابتی بودن بازار می‌باشد. اما اگر یک محصول در سطح بازار تقاضای کمی داشته تولیدکنندگان دیگر هزینه‌ای برای تولید آن نخواهند کرد و این محصول در بازار دچار کمبود خواهد شد و به‌همین‌علت قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد.

سومین مسئله که می‌تواند بر روی قیمت نهایی و هر محصول و قیمت بتن پلیمری تاثیر گذار باشد رقابتی شدن بازار است.

بدون‌شک توانایی تعیین قیمت بتن پلیمری و هر بتن به‌صورت دقیق وجود نداشته و تولیدکننده زمانی‌که تصویر نهایی را بگیرد و میزان سود خود را کسب کند انتخاب می‌کند که چه قیمتی بر روی محصول گذاشته شود. 

این مسئله به رقابتی شدن بازار اشاره دارد و زمانی‌که گزینه‌های بیشتری در دسترس خریدار قرار بگیرد قطعا قیمت محصولات کم بشه اما اگه به گزینه‌ای در بازار وجود نباشد و تنها چند کار خون اقدام به تولید بتن پلیمری کنن و خریدار مجبور است تنها با قیمتی که کارخانه ارائه می‌دهد آن را خریداری کند.

نرخ ارز یکی از عوامل مؤثر بر روی قیمت بتن پلیمری است که با توجه به آشفتگی بازار داخلی و تاثیر مستقیم ارز بر روی هر محصول و نوسانات قیمتی در بازار ایجاد شده ‌است که قیمت بتن پلیمری نیز از این قاعده مستثنا نخواهد.

سخن پایانی 

در این مقاله شما عزیزان را با عوامل مؤثر بر روی قیمت بتن پلیمری آشنا کردیم. همان ‌طور که در پاراگراف قبلی بیان شد بتن پلیمری یکی انواع بتن آن‌ها بوده اما به دلیل داشتن خواص شیمیایی بالا توانسته مقاومت خشم، فشار، حرارت گیر بود و مقاومت در برابر عوامل و شرایط مختلف جوی، مقاومت در برابر عوامل مختلف شیمیایی بیشتری از بتن ‌های دیگر داشته باشد.

این بتن مانند دیگر مصالح ساختمانی در درجات مختلفی تولید و عرضه خواهد شد. شرکت بتنو از جمله شرکت ‌های ارائه‌دهنده انواع مصالح ساختمانی و بتنی است که توانسته در این ‌راستا با عرضه باکیفیت ‌ترین محصولات رضایت بسیاری از مشتریان خود را جلب کند

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.