آجر یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین مصالح مربوط به ساخت‌وساز، معماری است. این مصالح پرکاربرد بیشتر در ساخت نمای ساختمان‌ها، کوره‌ها، مناطقی مانند دیوار چینی‌ها، لیام مکان‌هایی که نیاز به عایق حرارتی داشته باشند استفاده می‌شود. قیمت آجر نسبت‌به دیگر مصالح ساختمانی کاملاً مقرون‌به‌صرفه است و به‌همین دلیل موجب شده تا با گذشت چندین سال و به وجود آمدن مسئله‌ای دیگر همچنان محبوبیت خود را حفظ کند اما عواملی که تاثیر مستقیم بر روی قیمت آجر دارند کاملاً متنوع هستند که قصد داریم تا در این مقاله بعضی از این عوامل را برای شما عزیزان به‌طور اختصار توضیح دهید.

عوامل مؤثر بر قیمت آجر 

همان‌ طور که می‌دانید امروز از آجرها برای دیوار چینی کمتر استفاده می‌شود و بیشتر نقشی که آجر در ساخت‌وساز ایفا می‌کند مربوط به فونداسیون و دیوارهای باربر است. بعضی از این آجرهای سنتی در کف‌ سازی نیز بکار برده شده که در روش‌های مدرن بیشتر برای کف‌سازی از آجر سنتی نیز استفاده می‌شود.

نسل جدید از آجرها با توجه به روش‌های متنوع تولید کمی پیچیده هستند و به آن‌ها آجر نسوز می گویند که بیشتر بر روی دیوارها و دیوارچینی ها استفاده می‌شود همه این موارد بر روی قیمت آجر تاثیر مستقیمی دارد. اما در ادامه این مقاله قصد داریم تا موارد را به‌طور جداگانه برای شما عزیزان توضیح دهیم.

چه عواملی بر روی قیمت آجر تاثیرگذار هستند؟

همان‌طور که در این مقاله بیان شد بسیاری از موارد بر روی قیمت تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم دارد. در بخش اول مربوط به مواد اولیه است که در تولید آجر به کار برده می‌شود و بخش دوم مربوط به دستگاه‌های تولید و استهلاک هست که هزینه مربوط به قیمت آجر را در بر می‌گیرد. بخش سوم مربوط به نیروی کار و هزینه‌های مربوط به سوخت برای پخت آجر است.

مواد اولیه یکی از عوامل موثر

خرید مواد اولیه یکی از عوامل مؤثر برای قیمت نهایی هر محصول از این مواد تشکیل‌دهنده درصورتی‌که درجه کیفی خوبی برخوردار باشد می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت نهایی محصولات بگذرد. مواد تشکیل‌دهنده آجر نیز مشابه همین است که به باید خاک مرغوبی از یک معدن مشخص تهیه کرده که فاقد هیچ‌گونه مواد بی‌کیفیت باشد. در این‌ میان نیز سود جویانی وجود دارد که مواد نامرغوب مانند خاک روس نامرغوب از معدن استخراج کرده و به تولید آجر می‌ پردازند که باعث می ‌شود تا قیمت آجر به دلیل کمبود کیفیت ارزان ‌تر شود.به‌ همین طریق مواد اولیه علاوه‌بر تصویر نهایی که برروی قیمت می ‌گذارد بر روی کیفیت محصولات نیز تأثیرگذار است.

تاثیر دستگاه‌ها 

در واقع دستگاه‌هایی که فرآیند تولید هر گونه محصور را دربر می‌گیرند و بر روی قیمت نهایی آن محصول تاثیرگذار هستند دراین‌میان دستگاه‌هایی که باعث تولید آجر می‌شود مراحل متفاوت مانند آسیاب کردن، اندازه‌گیری اختلاط خاک، مواد اولیه و غیره را داشته که تاثیر مستقیم بر روی قیمت آجر می‌گذرد.

اگر بخواهیم بطور کلی این مسئله را بیان کنیم زمانی‌که خاک از طریق آسیاب کردن آن برای تولید آجر آماده می‌شود و هم می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت نهایی این محصول داشته باشد.

زیرا که هرچقدر خاک بهتر فوت شود ریزدانه در و متراکم‌تر شده و درنتیجه کیفیت نهایی آجر افزایش پیدا کرده و به‌همین دلیل قیمت آن نیز بالا می‌رود. بنابراین نوع دستگاهی که برای تولید این نوع محصولات استفاده می‌شود دارای اهمیت بسیار زیادی است و تولید آجر نیست درصورتی‌که با کیفیت روبه‌رو شود و با حضور کادر آموزش‌دیده نیست انجام شود می‌تواند بر روی قیمت نهایی آن تأثیرگذار باشد.

دستمزد نیروهای کار 

در مراحل تولید آجر نیروهای انسانی متفاوتی هستند که در مراحل مختلف بخصوص تمامی کوره‌های آجرپزی مشغول به کار هستند و دستمزدی که این کارفرمایان برای آن‌ها مدنظر گرفته مانند بیمه می‌تواند بر قیمت نهایی آجر تأثیرگذار باشد.

قیمت آجر

سوخت موثر در قیمت آجر

مراحل پخت آجر کمی متفاوت است یعنی باید با دمای بالای هزار درجه آجر خام پخته شود. به‌ همین دلیل تمامی کارفرمایان برای آنکه بتواند یک محصول با کیفیت روانه بازار کنند نیاز به سوخت زیادی دارند درنتیجه برای پرداخت سوخت باید قیمت بسیار زیادی را هزینه کنند که همین امر بر روی قیمت آجر تأثیر گذار است. 

آجرهایی که با دماهای بالا تولید می‌شوند و یک عایق حرارتی حساب‌شده و کیفیت بالایی دارند و به‌همین دلیل با قیمت بیشتری فروش می‌رسند. اما آجرهایی که با دمای کمتری پخته شدم مقاومت حرارتی کمتری داشته و درنتیجه ارزان‌تر هستند. بنابراین می‌توان گفت که یکی از راه‌هایی که موجب کاهش قیمت آجر می‌شود کاهش مقاومت آن در برابر حرارت است.

برند از دیگر عوامل موثر در قیمت آجر

برندها ازجمله کارخانه‌های تولید محصولات مختلف هستند که به دلیل استفاده از باکیفیت ‌ترین مواد اولیه توانستند محصولات باکیفیتی روانه بازار کند و همین امر باعث شده تا در میان مردم مشهور شده و بیشترین خرید را داشته باشند. مشهور شدن برندها به نشانه جلب اعتماد و رضایت مشتریان و درنتیجه افزایش قیمت محصول نهایی آن‌ها است. به ‌همین دلیل در صورتی ‌که آجر در داخل کوره ‌هایی با بالاترین حرارت و باکیفیت‌ترین محصولات و البته برند مشهور تولید شود قیمت بیشتری دارد.

سخن پایانی 

در این مقاله تمامی عواملی که بر روی قیمت آجر تاثیر گذار هست را برای شما عزیزان توضیح دادیم. آجر یکی از پر استفاده ترین مصالح ساختمانی است که در گرید ها و درجات مختلف با توجه به مواد اولیه، نوع و حرارت دریافت‌ شده هنگام پخت تقسیم ‌بندی می ‌شوند. برای آنکه بتوانیم بهترین عملکرد را از این محصول داشته ‌باشیم باید نوع باکیفیت آن را تهیه کنیم.

متأسفانه بعضی از افراد سودجو برای آنکه بتوانند بر روی این محصول سود زیادی بکنن عام آجر باک بی‌کیفیت را به‌جای آجر باکیفیت به خریداران می‌فروشند. برای آنکه بتوانیم بهترین خرید را داشته باشید حتما از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خرید کنید فروشگاه بتن از جمله فروشگاه‌های ارائه‌ دهنده انواع مصالح ساختمانی از جمله آجر است که با عرضه بهترین محصولات توانسته اعتماد و رضایت مشتریان خود را جلب کند.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.