ورق سییاه یکی از ورق‌ های فولادی نورد گرم است که ضخامت بسیار کمی داشته به روش نوردهی گرم تولید می ‌شود به آن ورق سیاه می‌ گوید. قیمت ورق سیاه بر اساس عوامل مؤثری نهایی می ‌شود که هر کدام از این عوامل می‌ تواند تاثیر مستقیم یا غیر مستقیمی بر روی دیگر مقاطع فولادی داشته باشد.

قبل‌ از آن ‌که به سراغ قیمت ورق سیاه برویم بهتر از این مقطع فولادی را برای شما عزیزان توضیح داده تا بتوانید با ویژگی‌ های آن آشنا شوید.

ورق سیاه چیست؟

همان‌طور که در پاراگراف قبلی بیان شد ورق سیاه یکی از ورق ‌های فلزی و فولادی با ضخامت بسیار کم و تولید شده به روش نورد گرم است به دلیل ذوب اجزای تشکیل‌دهنده این ورق رنگ آن به‌صورت مات گردیده و به هان ورق سیاه می‌گویند. این ورق دارای خواص مکانیکی و شیمیایی متعددی است و از سبب باعث شده تا این محصول و یکی از پرکاربردترین محصولات مقاطع فولادی در ساختمان‌سازی باشد.

عوامل مؤثر بر روی قیمت ورق سیاه

قیمت ورق سیاه در کشور ایران مانند دیگر مقاطع فولادی درحال نوسان بوده ‌است و بیشترین عواملی که بر روی قیمت ورق سیاه تاثیر گذاشته ‌است قیمت بالای دلار و ارز و همین‌طور تمایل بیشتر کارخانه ‌ها برای صادرات این محصول به خارج از کشور می ‌باشد.

نوسانات بازار قیمت محصولات مقاطع فولادی مانند ورق سیاه می‌ تواند بر روی اقتصاد کشور تاثیر منفی بگذارد زیرا این محصولات یکی از پر کاربرد و پر مصرف ‌ترین محصولات در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، پتروشیمی، ساختمان‌سازی، است. از دیگر عواملی که بر روی این محصول تاثیر گذار است اسلب در بازار داخلی می‌ باشد. 

در واقع پیش‌ بینی قیمت ورق سیاه به دلیل کاربرد متمایزی که این مقطع فولادی دارد و نقش پایه‌ای که برای تولید بسیاری از محصولات فولادی مانند ورق گالوانیزه و غیره دارد می ‌تواند کمی سخت باشد. به ‌عبارتی ‌دیگر این محصول یکی از محصولات اولیه تولید بسیاری از صنایع دیگر است و مشخص کردن قیمت آن دارای اهمیت بسیار زیادی است. اما چند عوامل مهم می‌تواند در تعیین قیمت ورق زیاد تاثیر مستقیمی داشته باشد که در ادامه و با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

قیمت اسلب و قراضه

از دیگر عوامل تعیین‌کننده قیمت ورق سیاه قیمت اسلب و قراضه در بازارهای جهانی است. قیمت شمش فولادی و همین ‌طور تغییرات قیمت بیلت و اسلب صادراتی ایران می‌توانند یکی از مبنای اصلی قیمت ‌گذاری و تصویر قیمت‌ های داخلی باشد. از این رو در بین بازارهای دیگر کشور ها که قیمت شمش آن ‌ها در کشور های حوزه مستقل مشترک منافع است قیمت ورق سیاه را افزایش و کاهش می‌ دهد. در مورد روند قیمت قراضه جهانی باید بدانید که تغییرات قیمت قراضه در بازار ترکیه یکی از فاکتور های مهم بر روی قیمت نهایی قراضه در بازار داخلی ایران است.

مسائل سیاسی و نرخ ارز

همان ‌طور که در پاراگراف ‌های قبلی بیان شد یکی از عوامل مهم بر روی قیمت ورق یا نوسانات قیمت ارز در بازار آهن‌آلات و محصولات و فولادی است. در واقع قیمت ارز در ایران یکی از امور روزانه و بدیهی فعالان بازار محصولات متنوع است و باعث می‌ شود تا به مسائل سیاسی و روابط اجتماعی بین کشورها بر روی بسیاری از محصولات تأثیر بگذارد.

تورم جهانی موثر در قیمت ورق سیاه

با بالا رفتن قیمت بسیاری از محصولات در سطح دنیا تهیه و تولید محصولات پایه‌ای مانند ورق سیاه کمی پیچیده می‌ شود. برخی از مواد اولیه در پروسه ساخت ورقه سیاه از خارج از کشور وارد شده و مسلماً در صورت مواجه شدن با تورم جهانی قیمت ورق سیاه در داخل کشور نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

قیمت ورق سیاه

تولیدات سنگ آهن

از دیگر عواملی که بر روی هزینه این محصول تاثیر می ‌گذارد تولید ماده اولیه فولادی مانند سنگ ‌آهن است. کشور های استخراج ‌کننده سنگ ‌آهن زمانی ‌که به کم کردن یا زیاد کردن تولیدات خود اقدام کنند قیمت تمام‌شده ورق سنگ سیاه نیز تاثیر بسیار زیادی از این تصمیم خواهد گرفت. به ‌عنوان مثال تولید فولاد در کشور با توجه به تقاضای پائین آن تنها نیمی از تقاضای داخلی را پوشش داده و درصورتی‌که از کشورهای دیگر بخواهیم سنگ آهن وارد کنیم اگر در سطح جهانی اینه این تقاضا کمتر از تولیدات باشد قیمت نهایی محصولات مقاطع فولادی نیز تحت تاثیر خواهد گرفت.

عرضه و تقاضا

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند بر روی قیمت نهایی هر محصول تاثیر بگذارد عرضه و تقاضا بین مصرف‌کننده و تولید کننده یک محصول اصل قیمت ورق سیاه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و مانند دیگر محصولات فولادی درصورتی‌که توازن بین عرضه و تقاضا نباشد می‌تواند باعث نوسانات قیمتی شود.

هزینه‌های حمل و نقل

از دیگر فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت ورق سیاه هزینه‌های حمل‌ونقل بسیاری از صنایع فولاد است. به‌عنوان مثال هنگام صادرات واردات مقاطع فولادی هزینه حمل‌ونقل می‌تواند تاثر مشهود تری را از خود نشان دهد. مثلاً اگر یک مصرف‌کننده مقدار زیادی از مقاطع فولادی را سفارش دهد باید یک مسافت طولانی از یک کشور به کشور دیگر را طی کند که با شرایط متفاوتی مانند آب‌وهوا، میزان سوخت و غیره همراه است به‌همین دلیل قیمت ورق سیاه در مواجهه با هزینه حمل‌ونقل تاثیر مستقیمی از یکدیگر خواهند گرفت.

سخن پایانی 

در این مقاله عوامل مؤثری که بر روی قیمت ورق زیاد تاثیر می‌ گذارند به‌طور مختصر بررس شد. ورق سیاه یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در بسیاری از صنایع مختلف است و به‌ عنوان یک ماده اولیه در تولید بسیاری از مقاطع فولادی بخش مهمی را در صنایع مختلف ایفا می‌کند. این محصول در درجه و گرید های مختلفی تولید شده که هر فرد می‌تواند براساس نیاز خود آن را تهیه کند. شرکت بتنو از جمله شرکت ‌های ارائه‌ دهنده انواع مقاطع فولادی است که توانسته در این ‌راستا با عرضه با کیفیت ‌ترین محصولات اعتماد و نظر مشتریان را جلب کند.

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.