الیاف پلی استر سفید ازجمله پرفروش‌ترین الیاف بتن در بازار هستند که علاوه‌بر قیمت مناسب سبب افزایش مقاومت خشمی، مکانیکی، کشش، شیمیایی، در بتن می‌شود. این الیاف اولین‌بار توسط شرکت فایبر _ اد به‌عنوان مصالح تقویت‌کننده بتن استفاده شد است. این الیاف با درصد حجم کم برای جلوگیری از ترک‌خوردگی و نفوذپذیری بتن استفاده‌شده که می‌تواند جایگزین مناسبی برای شبکه آرماتور در بتن در نظر گرفته شود.

خصوصیات الیاف پلی استر سفید 

الیاف پلی استر سفید در ایران بسیار توزیع‌شده و در صنایع مختلفی کاربرد دارد که مهم‌ترین آن‌ها صنایع صنعتی و ساخت‌وساز و البته بتن است. این محصول باعث می‌شود تا هنگام مخلوط شدن با بتن هیدراسیون سیمان ادامه پیدا کرده و منجر به ایجاد یک سطح مناسب با مقاومت سایشی بالا و همچون نفوذ ناپذیر در بتن شود. این نوع بتن که با الیاف پلی استر مخلوط می‌شوند نفوذناپذیری بسیار خوبی نسبت‌به عوامل خورنده داشته و دوام خود را تا حد چشمگیری افزایش می‌دهد.

در ایران به‌علت شرایط آب‌وهوایی یخ‌زدگی و آب انداختی در تمامی مراحل ساخت‌وساز بتنی ایجاد می‌شود. که معمولاً با افزودن الیاف‌های طبیعی به بتن این مشکل کاملاً رفع می‌شود. یکی از مهم‌ترین و پرفروش‌ترین الیاف ها همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی بیان شد الیاف پلی استر سفید است. این الیاف نسبت‌به دیگر الیاف و نفوذناپذیری خوبی نسبت به آب داشته و می‌تواند مقاومت سایشی بتن را افزایش دهد. در صورت آب انداختی هیچ‌گاه باعث ترک‌خوردگی بتن نشده و درنتیجه بتن مقاومت بالایی نسبت‌به بتن‌های معمولی دارد. این الیاف کاملاً وزن سبکی داشته و در صورت اضافه شدن با بتن هیچ‌گونه وزنی به بتن اضافه نخواهد کرد.

این مواد هنگام مایع بسیار تندی داشته و هنگام استفاده باید حتما از ماسک و وسایل مراقبتی در نظر داشت. برای مخلوط کردن این نوع از الیاف با بتن ابتدا مواد را بریزید و هارد نمر، حجیم کننده‌ها ترکیب و سپس به مخلوط شن و ماسه اضافه شود. الیاف پلی سفید بهبود شکل‌پذیری و کشش بزرگ‌شده و افزایش طول نهایی آن‌ها را بین ۱۱ تا ۱۳ درصد ادامه می‌دهد. مقاومت کششی الیاف بسیار بالا بوده و تا حدود ۸۰۵ مگا پیکسل می‌رسد. چگالی آن حدوداً ۱٫۴ گرم بر سانتی مترمکعب و نسبت‌به حجم بتن ترکیب می‌شود.

این نوع مواد اسلام پل سیمان را تا حدودی کاهش داده و شیره بتن را حفظ می‌کند معمولاً این الیاف به زیر ۱ درصد حجم بتن را اضافه کرده و مقاومت فشاری، کششی، و خشمی بتن را افزایش می‌دهد. 

خصوصیات و کاربرد الیاف پلی استر سفید در بتن

کاربرد الیاف پلی استر سفید

الیاف پلی استر سفید برای کنترل ترک در محصولات سیمانی و گچی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این الیاف می‌تواند کنترل ترک در بتن را انجام داده و درنتیجه بتن به شکل شاطری که متداول و سطحی صاف درآورده شود. استفاده از این الیاف در دال‌های بتنی ویژه، اجرای کف‌ها، بتن‌های طرح دار، یا نقشدار بسیار متداول است.از دیگر استفاده‌های الیاف پلی استر سفید در سازه‌های نگهدارنده آب، بتن‌های ریز ساز زهی، و بتن‌ریزی های ساحلی می‌توان اشاره داشت مهم‌ترین کاربرد آن‌ها ترمیم لکه‌ها، اجرای تیغه‌های نازک با استفاده از این محصول، استفاده در سدها، مخازن آب روی ساخت سیلوها است.

مزایای استفاده از این الیاف 

الیاف پلی استر سفید کاملاً مقرون‌به‌صرفه نسبت‌به دیگر الیاف‌های بتن هستند و می‌توانند به‌عنوان ضد ترک جایگزین مناسبی برای شبکه آرماتور ها باشند. مصرف این الیاف در بتن باعث می‌شود تا نیروی کار و زمان اجرا در پروژه کاهش پیدا کرده و درنتیجه پروژه زودتر تمام‌شده و در مورد هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی شود. این نوع الیاف تقریباً همه‌کاره هستند و از ایجاد ترک‌های زادی در بتن جلوگیری کرده و در نتیجه در یک پرداخت نهایی دوام بتن را افزایش می‌دهد و مانند ۱ ضد زنگ نیز عمل می‌کند. در نظر داشته باشید در صورت آن که پخش یکنواخت الیاف پلی استر سفید در مخلوط بتن انجام شود این بتن عملکردهای مدنظر را خواهد داشت.

نحوه مصرف و اضافه کردن این محصول در در بتن

این حیات او مانند دیگر الیاف‌های طبیعی و مواد افزودنی بتن می‌توان با مقادیر متفاوت نسبت‌به داده در هر زمان به بتن اضافه کرد. درصورتی‌که این الیاف در محل کارگاه در بتن به آماده مصرف شود باید به مدت ۵ دقیقه در دستگاه‌های مخلوط‌کن الیاف با دور تند ترکیب شود تا تمام الیاف به‌صورت یکنواخت در بتن پخش شود. درصورتی‌که این نوع الیاف را با مقادیر بیشتری از ورود داده‌های ارائه‌شده از سوی شرکت به بتن اضافه کنید ضمن کاهش کارایی بتن باعث میزان چسبندگی مخلوط شده و درنتیجه کارایی خود را از دست می‌دهد.

تولیدالیاف پلی استر سفید در تهران

همان‌طور که در پاراگراف قبل در مقاله بیان شد الیاف پلی استر سفید یکی از پرفروش‌ترین الیاف‌های افزودنی بتن است. این الیاف توانسته‌است تا خاصیت‌های بزرگ را تا حدود زیادی بهبود بخشیده و درنتیجه باعث دوام و طول عمر بتن شود. الیاف پلی استر معمولاً برای جلوگیری از ترک‌خوردگی و استحکام بتن استفاده‌شده و به‌همین‌منظور و با توجه به قیمت پایینی که نسبت‌به دیگر الیاف‌های بتن دارند. تولید آن بیشتر از الیاف‌های دیگر البته ناگفته نماند که میزان درخواست بازار نسبت به این الیاف تا حدودی توانسته به اهم میزان تولید آن تاثیر مستقیم می‌گذارد. تولید الیاف پلی استر سفید معمولاً در گرید ها و درجه‌های مختلفی انجام می‌شود.

سخن پایانی

همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی بیان شد الیاف پلی استر سفید یکی از پرفروش‌ترین مواد افزودنی جهت جلوگیری از ترک‌خوردگی و افزایش بتن است. این الیاف در درجه‌های مختلف کیفی تولید شده که برای این‌که بتوان محصول نهایی و بوتون آماده استحکام بالایی داشته باشد حتما باید به نوع کیفیت الیاف پلی استر توجه داشت. شرکت بتنو ازجمله مراکز معتبر برای ارائه انواع مصالح ساختمانی و ازجمله الیاف بتنی است که توانسته دراین‌راستا رضایت بسیاری از مشتریان خود را جهت کند.

برای خرید الیاف پلی استر سفید به لینک زیر مراجعه کنید.
الیاف سفید

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.