ملات ترمیم بتن یا تعمیری و دوشاخه آب تک جزئی، سیمانی و بسیار سریع است. این محصول دارای رنگ خاکستری روشن است و برای کاربردهای عمودی، بالای سر و افقی و همچنین برای جلوگیری از تراوش فعال مایع طراحی شده است. این ملات تعمیری بسیار سریع و با اسلامپ کم ممکن است قبل از گرفتن مجموعه نهایی، ماله کشی شود، شکل داده شود، قالب گیری شود و تراشیده شود.

ملات ترمیم  یک ملات خشک آماده مصرف، مخلوط کارخانه ای و ساخته شده از مواد خام سیمانی خالص (بایندر و سنگدانه ها) است. مشخصات فیزیکی آن دارای فیزیک قوی  و مقاومت فشاری و چسبندگی/کششی است. . ملات ترمیمی بتن دلیل خاصیت پلاستیسیته خوب خود، برای ترمیمی بتن  در روش ریخته گری بتن بسیار مناسب است.

رایج ترین کاربرد ملات های تعمیری، ترمیم پوسته پوسته شدن ناشی از خوردگی آرماتور در سازه های بتنی با ورودی کلرید است. محصولات انحصاری حاوی سیمان، جایگزین های سیمان، و نرم کننده ها، و افزودنی های جبران کننده انقباض به صورت پیش مخلوط عرضه می شوند.

مشخصات ملات ترمیمی بتن

تعمیر بتن می تواند به دلایل مختلفی انجام شود. این موارد عیوب ساختاری طبیعی ناشی از ته نشین شدن و تنظیم ساختمان ها در طول بالا و پایین دما گرفته تا آسیب ناشی از ورود غیرمنتظره آب یا ایجاد شده توسط خوردگی قابل پیشگیری روی تکیه گاه های داخلی باشد. در حال  هر یک از این کارها به روشی مشابه نیاز به تعمیر دارند. مهم ترین روش آن پر کردن ترک ها یا شکاف ها با ملات تعمیر بتن تخصصی، ملات تعمیری مورد استفاده ممکن است بین هر یک از تعمیرات مورد نیاز متفاوت باشد.

ملات های تعمیری بتن بر اساس کیفیت ترمیم به دو گروه سیمانی و اپوکسی تقسیم می شوند و هر دو می توانند برای کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار گیرند.

انواع ملات ترمیمی بتن

در طول تاریخ چند نوع مختلف ملات ظاهر شده اند و همه نقش مهمی در روش های تولید و کاربرد ملات امروزی ایفا می کنند.

ملات گچ قدیمی ترین ملات شناخته شده تا به امروز است که قدمت آن به مصریان باستان می رسد. از ترکیب گچ و ماسه ساخته شده بود و نتیجه کاملا نرم بود.

ملات سیمان پرتلند در اواسط قرن نوزدهم به عنوان یک نوع ملات قوی تر از هر چیز قبلی اختراع شد. این به دلیل توانایی آن در خشک شدن و تنظیم با سرعت سریع، تسریع روند ساخت مورد تشویق قرار گرفت. ملات سیمان پرتلند پایه بتن امروزی است که در اصل سیمان پرتلند + شن است.

ملات آهک مخلوطی از ماسه، آهک خرد شده و آب است. قدمت این خمپاره باستانی به 4000 سال قبل از میلاد مسیح در مصر باستان می رسد. از سوزاندن سنگ آهک در کوره به دست می آید تا به آهک زنده تبدیل شود. سپس آهک سریع با آب مخلوط می شود تا آهک شل شده، بتونه آهک یا پودر آهک هیدراته تشکیل شود. در نهایت با ماسه و آب مخلوط می شود تا ملات ایجاد شود. جالب اینجاست که ملات آهک طولانی ترین زمان برای گیرش دارد و ممکن است 10 سال طول بکشد تا کاملا پس از ساخت سخت شود.

خرید ملات ترمیم کننده درشت دانه

سفارش ملات ترمیم کننده درشت دانه

ملات های تعمیری بتن سیمانی

ملات بتن سیمانی، همانطور که از نامش پیداست، ملات پایه سیمانی است که به طور سنتی در ساخت سازه ها با استفاده از بلوک های ساختمانی یا آجر استفاده می شود و یک ماده رایج برای ساخت راهروها، نرده ها و دیوارها است. ملات های ترمیم بتن سیمانی نسبت به آجرهای سازه ای اطراف بیشتر مستعد آسیب و زوال هستند که یک نکته رایج ترمیم بتن است، اما این ماده برای انجام تعمیرات لمسی یا ترمیم کامل به راحتی در دسترس است.

ملات ترمیم بتن سیمانی اصلاح شده نیز مورد استفاده قرار می گیرد، با افزودنی هایی که به کیفیت های لازم برای تعمیر کارآمد بتن کمک می کند، از جمله خواص ضد خوردگی، جلوگیری از زنگ زدگی به تکیه گاه های داخلی و محافظت در برابر جذب رطوبت.

ملات های تعمیری بتن اپوکسی

ملات های ترمیم بتن اپوکسی یک اپوکسی فرموله شده ویژه برای استفاده در کفپوش های بتنی فرسوده یا ترک خورده، برای ایجاد استحکام جدید به بتن آسیب دیده استفاده می شود و در بیشتر موارد، تعمیر دائمی را ارائه می دهد که به اندازه کافی سخت است که در برابر اکثر مصارف سنگین مقاومت کند.

ملات های ترمیم بتن اپوکسی برای استفاده در تعمیر بتن محبوب هستند زیرا به سرعت عمل می کنند و می توانند برای پر کردن ترک ها و شکاف های بیش از 50 میلی متر در عمق لایه لایه شوند و آن را برای اکثر موقعیت های تعمیر همه کاره می کند.

ملات ترمیم‌کننده بتن بر پایه سیلان  

در چندین سال اخیر با توجه به پیشرفت تکنولوژی محصولاتی و مورد توجه زیادی قرار گرفته‌اند که تاثیر بالایی بر روند ترمیم بتن داشت و این محصولات بر پایه سیمان بوده و توانسته به بستن و ترمیم ترک‌های بسیار نازک بتن کمک زیادی کند. این محصول باعث جلوگیری از ورود آب به بتن شده و درنتیجه مقاوم‌سازی بتن را نسبت‌به دیگر ترمیم‌کننده ها افزایش می‌دهد

ویژگی های ملات ترمیمی

ملات ترمیمی معمولاً از ترکیب سیمان پرتلند، آهک هیدراته، ماسه و آب ساخته می شود. نتیجه ترکیب این مواد یک ماده اتصال دهنده قوی است که برای مهر و موم کردن شکاف های بین آجر یا سایر بلوک های مورد استفاده در ساخت و ساز به نام ملات ترمیمی استفاده می شود. می توانید ملات پس از ساخت را مشاهده کنید، این خطوطی هستند که بین آجرها 7 تا 15 درصد از سطح کل دیوار را تشکیل می دهند. به عبارت دیگر ملات بسیار مهم است.

ملات ترمیمی  قرار است ضربه و استرس را وارد کند تا آجرهای شما محافظت شوند. جایگزینی ملات ارزان تر از آجر است، به همین دلیل ملات در نظر گرفته شده است که شکسته شود و در طول زمان جایگزین شود. اگر ملات خراب جایگزین نشود، آجرها تحت فشار اضافی قرار می گیرند که در نهایت منجر به شکست کامل می شود.

مهم ترین ویژیگی های ملات ترمیمی

ملات ترمیمی بتن هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارد؟

همه ملات های ترمیمی افزایش سن ضعیف می شوند. به طور کلی می تواند بین 25 تا 50 سال دوام بیاورد. زمان واقعی دوام ملات قبل از نیاز به تعمیر، ارتباط زیادی با موقعیت مکانی، آب و هوای محلی، آب و هوا و تغییرات دما و همچنین کیفیت ملات و ساخت و ساز دارد.

شرایط خاصی می تواند منجر به فرسایش زودرس ملات شود مانند ساختار ضعیف، باران اسیدی، یا نوسانات شدید دما (سیکل های یخ و ذوب). هنگامی که در ملات ترک ایجاد می شود، رطوبت به داخل آن بسیار آسان می شود و آسیب زیادی وارد می کند. اگر آسیب ملات نادیده گرفته شود، فشار اضافی به آجرها وارد می شود که باعث مشکلات گران تر می شود.

نحوه استفاده از ملات ترمیمی

مرمت بتن آسیب دیده یکی از متداول ترین مواردی است که معماری به وجود می‌آید. زمان و تاثیر عوامل جوی و اقدامات مکانیکی به تخریب ساختمان ها کمک می کند. آنها نیاز به تعمیر و نگهداری مناسب و مکرر دارند.

طیف وسیعی از محلول ها از ملات برای ترمیم و پوشش اسکیم تشکیل شده است. ملات برای ترمیم برای بازسازی قسمت های آسیب دیده بتن استفاده می شود.

کلات ترمیمی بتن برای کلیه ملات های ترمیم مورد استفاده در ضخامت های چند سانتی متری ضروری است تا از ایجاد ترک هایی که کار را به خطر می اندازند جلوگیری شود. به همین دلیل ملات هایی که برای تعمیر بتن به نام “ملات های ترمیمی بتن ” شناخته می شوند که با الیاف مصنوعی تقویت شده اند.

ابتدا باید آماده‌سازی بستر ترمیم‌کننده های بتن انجام شود. بدین‌معنی است که سطح موردنظر باید تمیز و فاقد هر گونه مواد آلاینده باشد تا بتواند از سستی و ضعف بتن را مشخص کند. سپس بعد از شستن و تمیز کردن سطح موردنظر باید به عمق ۱۰ سانتی‌متر تخریب شود. این سطح باید خدشه‌دار بوده و ناهمواری‌های با قطر ۵ میلی‌متر با فواصل ۲۰ میلی‌متری داشته باشد. چنانچه با سطوح آلوده و سست برخورد کردید باید با سرپرست کارگاه هماهنگ کرده تا نسبت‌به تمیزکاری و برشکاری هماهنگی های خود را انجام دهند. در صورتی که آماتور ها رنگ زده هستند و سلامت بودند نسبت‌به زنگ زدایی آن‌ها توسط یکی از روش های ماسه پاشی اقدام کنید. درصورتی‌که تمامی آرماتور دچار خوردگی هستند باید نسبت‌به تعویض آن‌ها اقدام کرد.

ملات ترمیمی بتن

مراحل استفاده از ملات ترمیمی عبارت اند از :

مرحله اول آماده سازی سطح :

آماده‌سازی سطح را مطابق باید با دستورالعمل‌های فنی مؤسسه بین‌المللی تعمیر بتن (ICRI) به شماره 03730 انجام داد.  ابتدا باید بستر موجود را به‌طور مکانیکی ساییده کرده تا تمام بتن ناصاف برداشته شود. سعی کنید  از نیروی بیش از حد استفاده نکنید. زیرا ممکن است باعث شکستگی ریز در سطح شود. بستر باید از نظر ساختاری سالم و عاری از هرگونه آلاینده ای باشد. توجه داشته باشید که سطح آماده شده باید عاری از گرد و غبار و دارای مشخصات کافی برای اطمینان از قفل مکانیکی کافی باشد.

باید تمام فولادهای تقویت کننده را کاملاً در معرض دید قرار دهید و از حداقل فاصله ¾ اینچ (19.1 میلی متر) در پشت فولاد تقویت کننده اطمینان حاصل کنید. آماده سازی فولاد تقویت کننده را مطابق با دستورالعمل فنی شماره 03730 ICRI انجام دهید.

منطقه مورد تعمیر را قبل از خیس کردن و اعمال پوشش دوغاب در شرایط خشک سطح اشباع (SSD) و عاری از آب آماده کنید و سپس آن  بستر SSD را با یک پوشش دوغابی پر کنید. قبل از استفاده از MEADOW-PATCH 5 اجازه دهید روکش دوغاب چسبنده شود. اجازه ندهید پوشش دوغاب بدون چسبندگی شود.

مرحله دوم مخلوط کردن مواد :

به ازای 3.5 – 4 لیتر (3.30 – 3.78 لیتر) آب آشامیدنی سک کیسه بسته به قوام مورد نظر خود را در ظرف 3 تا 5 دقیقه در دمای 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتیگراد) مخلوط کرده تا یک دست شود.

مرحله سوم قرار دادن ملات:

ملات را در سطح آماده سازی شده بریزید. ملات را در مورد نظر را با ماله چوبی یا فولادی بریزد و زیاد آن را فشار ندهید. زیرا ممکن است فشار زیاد به سطح آسیب وارد کند.

سخن پایانی 

ملات ترمیم‌کننده بتن از افزودنی‌ها و مواد اصلاحی بتن است که توانسته سطح‌های ناهموار و خراب سازه‌های بتنی را تا حدود زیاد هموار و اصلاح کند. این مواد مانند دیگر مصالح ساختمانی در درجه‌ها و ویژگی‌های مختلفی به بازار ارائه‌شده که هر فردی با توجه به بودجه خود می‌تواند آن را خریداری کند. برای آنکه بتوان به بهترین نتیجه ممکن رسید حتما باید از کیفیت ملات ترمیم‌کننده مطمئن شوید. به‌همین‌علت باید از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خریداری این نوع مصالح ترمیم‌کننده کرده تا علاوه‌بر کاهش هزینه سرعت‌عمل و پروژه نیز افزایش پیدا کند. شرکت بتنو ازجمله مراکز معتبری ارائه انواع مصالح ساختمانی و افزودنی‌های بتن است که دراین‌راستا توانسته علاوه‌بر ارائه کیفیت بهتر محصولات خود رضایت مشتریان خود را نیز جلب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.