دستگاه بچینگ پلانت برجی یک نوع دستگاه برای تولید بتن است که سبب می‌شود تا محصول نهایی دارای استحکام و مقاومت بسیار بالا باشد. تا به ‌حال توجه کرده‌اید که در بعضی از مواقع در بعضی از پروژه‌ها به دلیل مصرف زیادی که در بتن است ایجاد یک ایستگاه تولید بتن با صرفه ‌تر از خرید بتن از کارخانه‌ها و تامین هزینه حمل ‌و نقل آن‌ها می‌باشد.

معمولاً در پروژه‌ های بسیار بزرگ مانند راه‌ سازی بیشتر مهندسان اقدام به احداث یک سازه بزرگ برای ایستگاه تولید بتن با مقیاس متناسب با پروژه انجام می‌دهد. 

بچینگ پلانت برجی یکی از همین دستگاه‌های ساخت بتن آماده ‌است که در ایستگاه‌ های تولید بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این دستگاه مانند یک ترازو عملکرد و ساخت بتن را با دقت بهتری انجام می‌دهد.

طرح اختلاط یا همان نسبت مواد برای تولید بتن یکی از مهم‌ ترین ویژگی ‌هایی است که باید به آن توجه شود. 

دستگاه بچینگ پلانت برجی با توجه به طرح اختلاط مناسب و تولید بتن را و انجام داده و مصالح ذخیره‌شده را با نسبت کاملاً امن مقارن استفاده می‌کند محاسبه طرح اختلاط باعث می‌شود تا عوامل مختلفی مانند اسلام، میزان آب و سیمان، اندازه بزرگ‌ترین سنگدانه، در تولید بتن تاثیر به‌سزایی بگذارد ساخت ۱ اتوبان مقرون و به‌صرفه با توجه به این دستگاه‌ها به شکل عمودی انجام‌شده و باعث می‌شود تا پروژه علاوه‌بر این‌که زودتر و رو به اتمام رود هزینه تولید بتن به‌طرز چشمگیری کاهش پیدا کند.

مطالعه بیشتر: بچینگ پلات چیست؟

ویژگی‌های دستگاه بچینگ پلانت برجی

در سیستم بچینگ پلات برجی با استفاده از شن‌کش و سیم بکسل ۱۳ متری مصالح به داخل دستگاه هدایت ‌شده و توزین آن صورت می‌گیرد. توجه به طرح اختلاط یکی از مهم‌ ترین ویژگی ‌های دستگاه بچینگ پلانت برجی است. در واقع این دستگاه بعد از مرحله ایجاد مواد تشکیل دهنده‌ی بتن سیمان را از سیلوها به همراه سنگدانه‌ها به مرکز دپو با نسبت‌ های مختلف داخل دیگ ریخته و بعد از آن آب را داخل دیگ هدایت می‌کنند.

بعد از این مرحله به سراغ قسمت میکسر رفته و بعد از مخلوط شدن از قسمت تخلیه بتن آماده‌ شده خارج می ‌شود. نکته لازم است توجه کنید که در برخی از پروژه‌ ها با در نظر گرفتن ابعاد و حجم پروژه دستگاه بچینگ پلانت برجی در محل استفاده خواهد شد. اما پروژه‌هایی که کوچک هستند معمولاً این دستگاه را در مکان دیگری از پروژه قرار گرفته و بتن تولید شده را با استفاده از ماشین‌ هایی به محل پروژه می‌آورد.

بچینگ پلانت برجی

اجزای تشکیل‌دهنده بچینگ پلانت برجی

این دستگاه مانند دیگر بچینگ پلانت شامل قسمت‌ های سیلوی سیمان، منبع آب، مخزن شن و ماسه، باسکول شن و ماسه، باسکول سیمان، میکسر، اتاق اپراتور، حلزونی انتقال، سیمبان و کنترل آب است.

سیلوهای سیمان در واقع به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که محل ذخیره ‌سازی سیمان بوده و با توجه به اندازه‌ی ایستگاه بتن بین 3 تا ۵ سیلو درون بچینگ پلات برجی طراحی می‌شود.

آب مورد نیاز نیز با توجه به طرح اختلاط تولید بتن از منبع ذخیره وارد میکسر ها شده و با مقدار مشخصی از شن و ماسه و سیمان که این مقدار توسط باسکول ها تعیین می‌شود در داخل میکسر ریخته و مخلوط خواهد شد. مخازن شن و ماسه و تیپ‌های مختلف سیمان در دستگاه به‌ صورت جداگانه طراحی‌شده است.

پروسه تولید بتن در بچینگ پلانت برجی چگونه است؟

این دستگاه مانند دیگر دستگاه‌های بچینگ در تولید بتن عمل می کند.

در مرحله اول باید ابتدا میکسر دستگاه را از نوار انتقال مصالح به سایر قسمت‌ها روشن کرده و از خالی بودن تمام باسکول‌ها اطمینان پیدا کنید. توجه داشته باشید که حتما در استفاده از این دستگاه از افراد مجرب استفاده کرده تا خطایی در هنگام تولید بتن ایجاد نشود.

بعد از آن مصالح را توزیع و داخل دستگاه بریزید. توجه داشته باشید که ابتدا سنگدانه‌ ها را که شامل شن نخودی و بادامی و ماسه به‌ صورت درصدهای مشخص از طریق نوار نقاله انتقال داده و سپس سنگدانه‌ها را به نوبت توزیع و به سیمان بیفزایید.

بعد از این مرحله آب را اضافه کرده و برای آنکه بتوانید خواص بتن را افزایش دهید می‌توانید در این مرحله از مواد افزودنی مانند روان‌کننده، زودگیر، دیر کننده و سایر افزودنی‌های بتن استفاده کنید. در این مرحله معمولاً ماده‌های افزودنی در ۱ مخزن کوچک‌تر نسبت به مخزن آب موجود بارگیری می‌شود. بعد از توزیع مصالح مختلف و کامل شدن مرحله بارگیری باید تمامی متریال را وارد میکسر کرده و عملیات مخلوط شدن را انجام دهید.

مطالعه بیشتر: افزودنی های بتن

این مخلوط شدند تا زمانی صورت می‌گیرد که درصد همگنی مورد نظر در بتن ایجاد شده تا بتوان آن را تخلیه کرد زمان آماده ‌سازی بتن‌ها کاملاً متفاوت است. به‌عنوان مثال زمان میکس در بتن هایی که میزان آب به سیمان آن‌ها کمتر بوده حدوداً سه‌برابر بیشتر از زمان آماده‌سازی بتن‌های تر است.

خرید بچینگ پلانت BPT60

خرید بچینگ پلانت BPT90

خرید بچینگ پلانت BPT120

خرید بچینگ پلانت BPT150

خرید بچینگ پلانت BPT180

سخن پایانی

در این مقاله شما را با دستگاه بچینگ پلانت برجی آشنا کرده و مراحل و ویژگی‌های بتن تولید شده توسط این دستگاه را توضیح دادیم. این دستگاه مانند دیگر دستگاه بچینگ پلانت برای تولید بتن آماده در محل استفاده می‌شود. شرکت بتن از جمله شرکت‌ های ارائه‌ دهنده انواع مصالح ساختمانی است که با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی دستگاه‌هایی را وارد بازار می‌کند که خریداران با توجه به بودجه خود به آن را خریداری کنند. به‌ همین دلیل در میان بسیاری از مشتریان خود رضایت کامل و اعتبار کاملاً وصف نشدنی دارد

محصولات ویژه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.